Narušil jste neveřejnou zkoušku agitačním projevem. Národní divadlo kritizuje volebního lídra ČSSD Lubomíra Zaorálka

Národní divadlo kritizuje volebního lídra ČSSD Lubomíra Zaorálka kvůli tomu, že minulý týden svou návštěvou narušil zkoušku orchestru. V otevřeném dopisu Národní divadlo navíc uvádí, že ministr zahraničí přednesl projev a divadlo zneužil k předvolební agitaci. Zaorálek k tomu dnes prohlásil, že kritice nerozumí, protože pouze vyhověl žádosti odborářů o schůzku v době, kdy se ve vládní koalici jednalo o jejich platech. Podobných schůzek v minulém týdnu absolvoval řadu, vyjádřil se. Národní divadlo v dopisu podepsaném tiskovým mluvčím Tomášem Staňkem uvedlo, že Zaorálek s doprovodem navštívil instituci služebním vchodem v době, kdy byla pro veřejnost uzavřená. “V době, kdy se umělečtí i neumělečtí pracovníci pečlivě připravovali na premiéru nové Verdiho opery. Přerušili jste práci zpěváků na jevišti. Uprostřed zkoušky orchestru jste přednesl agitační projev,” vyčítají Zaorálkovi.

Lubomír Zaorálek při návštěvě neveřejné zkoušky v Národním divadle (zdroj FB L. Zaorálka)

Divadelníci také tvrdí, že Lubomír Zaorálek setkání nepravdivě popsal na svém facebookovém profilu. “Neprojevil jste žádnou snahu sejít se také s vedením divadla nebo s umělci Činohry či Baletu,” stojí v dopise. Divadlo tvrdí, že Zaorálek zjevně přišel na pozvání funkcionáře odborů sboru opery, obešel ministra kultury Daniela Hermana (KDU-ČSL) a narušil složité kolektivní vyjednávání. “Nezneužívejte žádné divadlo pro volební reklamu! Važte si nezávislosti umělců v divadlech i jinde!” píše Národní divadlo.

Facebookové stránky Lubomíra Zaorálka (zdroj FB)

Lubomír Zaorálek však odmítá tvrzení, že by divadlo zneužil k předvolební agitaci. “Celý minulý týden jsem se scházel s odborovými organizacemi, které mě požádaly o schůzku. Zúčastnil jsem se i schůzky v Národním divadle, na začátku mi bylo řečeno, že pan ředitel se omlouvá a schůzky se nezúčastní,” řekl dnes Lubomír Zaorálek.

Předseda Unie profesionálních zpěváků v České republice Jakub Hrubý potvrdil, že Lubomír Zaorálek přišel na pozvání odborářů. “O návštěvě ministra byl ředitel (Jan) Burian informován 6. září a vzal tu informaci na vědomí,” sdělil předák Jakub Hrubý. Návštěva podle něj trvala zhruba patnáct minut, Lubomír Zaorálek prý jen pozdravil zaměstnance.

Kritika volebního lídra ČSSD zaskočila. “Překvapilo mě, že mě někdo kritizuje za to, že jsem vyhověl všem odborářům, kteří se se mnou chtěli bavit ve chvíli, kdy se rozhodovalo o jejich platech,” řekl Zaorálek. Koalice se dnes shodla, že platy zaměstnanců ve veřejné sféře od listopadu stoupnou o deset procent, v případě učitelů o patnáct procent.

Lubomír Zaorálek vylučuje i to, že by mohl narušit zkoušku. “Já jsem tam pozdravil některé herce a úzkostlivě se omlouval, že ruším, protože jsem neměl v úmyslu nic ,než právě jednat o tom, co bylo tématem minulého týdne,” uvedl s odkazem na jednání o platech. Schůzka podle něj byla běžná a stejná jako s jinými odboráři. “Měl jsem dojem, že tím dávám najevo i zájem o to, jak vypadá situace těch, kteří jsou zaměstnaní v takové klíčové instituci,” dodal.

Otevřený dopis adresovaný Lubomíru Zaorálkovi podepsali vedle šéfa Národního divadla Buriana například šéfové opery, baletu či činohry první scény, šéfové Městského divadla Brno, Dejvického divadla, Divadla na Vinohradech, Švandova divadla a dalších divadel. Mezi signatáři figurují také herci, rektor AMU, děkanka DAMU či místopředseda Senátu Jiří Šesták (za STAN).

Sboristé Národního divadla, kteří vyhlásili 8. června stávkovou pohotovost, se dosud nedohodli s vedením české první scény na kolektivní smlouvě. Bude-li jednání neúspěšné, jsou odboráři připraveni ke stávce, informoval před třemi týdny předák Jakub Hrubý. Spor se týká asi šesti desítek lidí, divadlo má víc než 1.300 zaměstnanců.

***

DOKUMENT:

Vážený pan
Lubomír Zaorálek
Ministr zahraničí

Loretánské náměstí 5
118 00 Praha 1 – Hradčany

V Praze 11. září 2017

Vážený pane ministře!

Na pozvání několika odborových funkcionářů jste v doprovodu poslance Adámka, šéfredaktora Divadelních novin, policejní ochranky a svého volebního štábu (!) navštívil služebním vchodem Národní divadlo ve chvíli, kdy není pro veřejnost otevřeno. V době, kdy se umělečtí i neumělečtí pracovníci pečlivě připravovali na premiéru nové Verdiho opery. Přerušili jste práci zpěváků na jevišti. Uprostřed zkoušky orchestru jste přednesl agitační projev.

Ve večerních hodinách jste pak zveřejnil na svém volebním facebooku video, kde uvádíte jednostranné a nepravdivé informace. Neprojevil jste totiž žádnou snahu sejít se také s vedením divadla nebo s umělci Činohry či Baletu. To vše jste učinil v období složitého jednání s odbory sboru opery a zjevně také na pozvání jejich funkcionáře. Tím jste zasáhl zcela nekorektně do kolektivního vyjednávání. Obešel jste rovněž svého vládního kolegu – ministra kultury.

Do Národního divadla jste pravidelně zván na všechny premiéry. Je škoda, že pozvání nevyužíváte. Účast člena vlády na představení sluší kterémukoliv divadlu. Schůzku s vámi by uvítali i umělečtí ředitelé souborů, na něž se ve svém videu odvoláváte a kteří s vámi za dobu svého funkčního období nikdy nejednali.

Z uvedeného je zřejmé, že jste zneužil Národní divadlo k předvolební agitaci. Pokusil jste se navíc vytvořit dojem, že se o věc zajímáte, aniž byste si opatřil dostatečné a relevantní informace.

Ostře se ohrazujeme proti takovémuto postupu a doufáme, že jde o neprofesionalitu vašeho volebního štábu, a ne o zlý úmysl. Zodpovědnost je ovšem na Vás.

Umělecká tvorba i umělecké instituce musí být nezávislé a spravovány podle transparentních pravidel. Nezneužívejte žádné divadlo pro volební reklamu! Važte si nezávislosti umělců v divadlech i jinde!

Prof. MgA. Jan Burian, ředitel Národního divadla
Silvia Hroncová, ředitelka Opery Národního divadla
Petr Kofroň, umělecký ředitel Opery Národního divadla
Filip Barankiewicz, umělecký ředitel Baletu Národního divadla
Daniel Špinar, umělecký ředitel Činohry Národního divadla
Ing. Jana Dvořáková, ředitelka Činohry Národního divadla
Marta Ljubková, šéfdramaturgyně Činohry Národního divadla
Ing. Tamara Čuříková, správní ředitelka Národního divadla
Ing. Václav Pelouch, provozně technický ředitel Národního divadla
Martin Černý, umělecký ředitel výroby Národního divadla
MgA. Zdeněk Pánek, výkonný producent festivalu Divadlo, Plzeň
MgA. Stanislav Moša, ředitel Městského divadla Brno, předseda Asociace profesionálních divadel ČR
MgA. Eva Kejkrtová Měřičková, ředitelka Dejvického divadla
Doc. PhDr. Milan Uhde, dramatik
Doc. Jan Hančil, rektor AMU
Jiří Šesták, místopředseda Senátu Parlamentu České republiky
Tomáš Töpfer, ředitel Divadla Na Vinohradech
Martin Glaser, ředitel Národního divadla Brno
Daniel Hrbek, ředitel Švandova divadla
Michal Lang, ředitel divadla Pod Palmovkou
Petr Štědroň, ředitel divadla Na Zábradlí
Stanislav Doubrava, ředitel Naivního divadla Liberec
Ivan Krejčí, umělecký šéf divadla Aréna, Ostrava
Nicholas Payne, ředitel Opera Europa
Dadja Altenburg-Kohl, mecenáška umění
Břetislav Rychlík, vysokoškolský pedagog DAMU, režisér
Doubravka Svobodová, děkanka DAMU
Michal Dočekal, režisér
Petr Zuska, choreograf
Václav Postránecký, herec
Jiří Štěpnička, herec
Vojtěch Dyk, herec a zpěvák
Eva Salzmannová, herečka a vysokoškolský pedagog
David Prachař, herec
David Matásek, herec
Filip Rajmont, herec
Filip Kaňkovský, herec
Radúz Mácha, herec
Nikola Márová, první sólistka Baletu

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat