Nejmladší klavíristé soutěžili o ceny ve XXIII. ročníku Amadea

Letos v červnu byla média plná zpráv o fantastickém vítezství klavíristy Lukáše Vondráčka v prestižní světové klavírní Soutěži královny Alžběty v Bruselu. Devětadvacetiletý klavírista v ní zvítězil jako vůbec první Čech v historii a nesporně ho čekají nejslavnější pódia. Málokdo si dnes však vzpomene, že na počátku jeho dlouhé a jistě i strastiplné cesty k oslnivému úspěchu byl právě brněnský Amadeus! Jako usměvavý osmiletý kluk ze Základní umělecké školy v Opavě zvítězil ve třetím ročníku této soutěže mladých klavíristů v roce 1995.
Mezinárodní mozartovská soutěž Amadeus - Brno 2016 (foto Jiří Sláma)
Mezinárodní mozartovská soutěž Amadeus – Brno 2016 (foto Jiří Sláma)

I v dnešním uspěchaném, vysilujícím, technicky orientovaném světě stále žijí hudebně nadané děti. Jejich rodiče, většinou sami prodchnuti láskou k hudbě, dokáží citlivě probouzet stejný cit i u svých ratolestí. Zapálení a obětaví pedagogové pak umějí tyto děti zaujmout, probudit jejich nadání a dále kultivovat jejich hudební vývoj. Cesta k ovládnutí zvoleného hudebního nástroje je dlouhá a bývá i trnitá. Talent je nutným předpokladem, avšak vůbec není zárukou úspěchu, neboť nesmí chybět ani vůle něco dokázat, pracovitost, soustavnost v domácí přípravě. Vždyť běhat s kamarády venku je o tolik zábavnější než sedět doma a cvičit!

K naplňování ušlechtilé myšlenky výchovy nových hudebních generací přispívá i Amadeus, brněnská mozartovská soutěž pro mladé klavíristy do jedenácti let. Již dávno získala široké mezinárodní renomé. Základní soutěžní podmínky zůstaly nezměněny: horní věková hranice je stále omezena stářím Wolfganga Amadea Mozarta během jeho koncertního pobytu v Brně v prosinci 1767 a repertoár podmíněn uvedením Mozartovy skladby. Amadea společně organizují dvě brněnské hudební školy, Základní umělecká škola Františka Jílka Vídeňská a Základní umělecká škola Veveří. Výkony soutěžících hodnotí mezinárodní porota. Jejím předsedou byl letos profesor Ivan Klánský a členy Christiana Perai, David Mareček, Jan Jiraský a Sergio de Simone.

XXIII. ročník Amadea hostilo podzimní Brno ve dnech 13. – 15. října 2016. Soutěž probíhala v šesti věkových kategoriích od šesti do jedenácti let, do kterých se letos přihlásilo šedesát sedm soutěžících z dvanácti zemí. Celkový počet dětí, které prošly některým ze soutěžních ročníků, tak již dosáhl čísla 1.800. Po dvou dnech soutěžního klání patřilo sobotní odpoledne závěrečnému koncertu laureátů. Vystoupili na něm nositelé druhých a prvních cen ze všech kategorií. Úvod předávacího ceremoniálu patřil ředitelce spolupořádající Filharmonie Brno Marii Kučerové, která pozvala absolutního vítěze soutěže (dosud ještě neznámého) k sólistické spolupráci s domácím orchestrem. Předseda poroty Ivan Klánský pak ocenil mimořádně vysokou úroveň letošního ročníku, jež porotu přiměla k udělení dvou či dokonce tří prvních cen v některých kategoriích. Zdůraznil obtížnost rozhodování, je-li boj vyrovnaný. Poté byly slavnostně vyhlášeny soutěžní výsledky.

V I. kategorii do šesti let byly uděleny tři první ceny; vedle Natali Shejbalové ze Základní umělecké školy Pardubice a Nory Lubbadové ze Základní umělecké školy Olešská v Praze, se radovala i žákyně pořádající Základní umělecké školy F. Jílka Viktorie Kozánková. Viktorka se již v loňském roce jako pětiletá umístila třetí a její letošní vítězství, navazující na pravidelné předchozí úspěchy jiných žáků této základní umělecké školy, je velkým příslibem do budoucna.

II. kategorie do sedmi let, jež byla početně nejméně obsazena, přinesla vítězství Lucii Janzové ze Základní umělecké školy v Oslavanech.

III. kategorie do osmi let byla naopak letos nejpočetnější, utkalo se v ní 16 dětí. Byla však také nejkvalitněji obsazena. Není divu, že porota udělila tři první ceny: Anně Marchuk z ruské Moskvy, Nojusi Albrichtasovi z litevského Vilniusu a Albině Shumakové z ukrajinské Oděsy. Albina Shumakova získala zároveň titul absolutního vítěze soutěže, což je v tak nízké kategorii naprostou výjimkou. Rovněž jí byla udělena cena nadace Aspiration klavírní virtuozky Olgy Kern. Také si odnesla mimořádnou cenu poroty za nejlepší výkon v kategorii I-III. Sympatická oděská dívenka se tedy stala asi nejúspěšnější tváří letošního ročníku Amadea. Také se s ní příští rok setkáme jako se sólistkou v abonentních cyklech Filharmonie Brno. O mimořádně vysoké úrovni této kategorie svědčí i to, že Najus Albrichtas si odnesl cenu primátora města Brna za nejlepší interpretaci skladby Wolfganga Amadea Mozarta. Osmiletí letos zkrátka dobyli Amadea.

IV. kategorie do devíti let byla opět silně početně obsazená a přinesla také tři první ceny: Vojtěch Ocelka (Základní umělecká škola J. Kvapila Brno), Jan Schulmeister (Základní umělecká škola Kroměříž) a Filip Pacześny (Konin, Polsko). Vojtěch Ocelka si odnesl i cenu pro nejlepšího brněnského účastníka.

V. kategorie do desíti let přinesla jediné vítězství Tereze Horákové ze Základní umělecké školy v Kloboukách u Brna. Radovala se i z ceny pro nejlepšího českého účastníka.

A konečně VI. kategorie do jedenácti let přenesla dvě vítězství – Anastasii Dovgan z Moskvy a Anh Pham Thuy Quynh (je to slečna!) z Gymnázia a Hudební školy hlavního města Prahy.

Amadeus není soutěží zázračných dětí; od svých počátků sleduje cíl podpořit v úsilí všechny, kdož chtějí ve svém hudebním umění postupovat výš a dál a touží porovnat své schopnosti s jinými. Vyhrají jen ti nejlepší, avšak nikdo neodchází poražen. Každý si zde ověří své schopnosti, pozná nové přátele, poslechne si, jak hrají jiní, poučí se a odjíždí naplněn novou motivací. Přejme si co nejvíce dětí, jimž se hudba stane životní potřebou. Svět bude díky nim určitě krásnější.

www.amadeusbrno.cz

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat