Nový koncertní sál v Praze: Radní budou příští týden hlasovat o Vltavské

Hlavní město chce zpracovat urbanistickou studii okolí metra Vltavská, počítající se stavbou nové budovy filharmonie. Umístění koncertního sálu budou v úterý schvalovat radní. Přípravu studie a následné architektonické soutěže na stavbu bude mít na starost městský Institut plánování a rozvoje. Původně se hovořilo o stavbě sálu na Štvanici.

Praha – okolí stanice metra Vltavská (commons.wikimedia.org/ŠJů)

Materiál vychází z doporučení výboru ustanoveného pro přípravu stavby. Výhodami prostoru kolem Vltavské je podle materiálu atraktivita umístění poblíž vltavského nábřeží a přímá vazba na veřejnou dopravu. Problémy může naopak znamenat nutnost částečně změnit územní plán, urbanistická nedořešenost celého prostoru Holešovic nebo poměrně mělce zahloubená stanice metra. Soutěži na samotnou stavbu proto bude předcházet urbanistické řešení celé lokality kolem metra. „Stavba filharmonie a kultivace celé lokality může odstartovat rozvoj celé oblasti,“ píše se v materiálu.

Podle mluvčího Institutu plánování a rozvoje Marka Váchy se v současnosti chystá zadání studie. „Připravujeme podklady, probíhají ověřovací studie na vedení tramvaje a podobně,“ upřesnil mluvčí.

Praha – okolí stanice metra Vltavská (zdroj cs.wikipedia.org/Matěj Baťha)

O stavbě nové koncertní síně se v Praze mluví od začátku devadesátých let. Důvodem je nízká kapacita i kvalita stávajících sálů. Praha disponuje třemi většími objekty vhodnými pro klasickou hudbu, a to Rudolfinem, Obecním domem a Kongresovým centrem Praha. Podle vedení metropole však žádný nemá dostatečnou kapacitu, v Obecním domě navíc nelze dělat ozvučené produkce a Kongresové centrum má problémy s akustikou. Nové sídlo filharmoniků by podle radního pro kulturu Jana Wolfa (KDU-ČSL/Trojkoalice) mohlo vzniknout mezi lety 2023 až 2025 a vyšlo by na dvě až dvě a půl miliardy korun.

V minulosti se objevil návrh, aby na ostrově Štvanice stála budova přezdívaná Rejnok, kterou zesnulý architekt Jan Kaplický vytvořil pro České Budějovice. Od umístění objektu na Štvanici vedení města ustoupilo, projekt se nicméně může přihlásit do soutěže na Vltavské. Musel by se však přepracovat, protože Praha chce stavět budovu pro 1.800 až 2.200 návštěvníků, zatímco Kaplického návrh má zhruba poloviční kapacitu.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat