Nový ministr kultury chce jedno procento ze státního rozpočtu a plánuje personální změny

Nový ministr kultury Ilja Šmíd chystá novelu zákona o památkové péči. Chce připravit systém integrující programy památkové péče, aby byla podpora systematická, oznámil při dnešním uvádění do funkce. Premiér Andrej Babiš (ANO) uvedl, že je v plánu další zvyšování platů v kultuře. Muzikolog a hudební manažer Ilja Šmíd vystřídal ve funkci Daniela Hermana (KDU-ČSL).

„Chceme připravit systém programů, které by integrovaly stávající programy památkové péče, aby podpora památek byla naprosto systematická,“ řekl novinářům nový ministr Ilja Šmíd. Úřad podle něj připravuje také upřesněný soupis památek.

Ilja Šmíd (foto archiv)

Nový ministr také oznámil, že plánuje personální změny. „Ale budu je uskutečňovat po podrobném seznámení s prací každého člověka na ministerstvu. Každopádně budu rušit minimálně jeden post politického náměstka,“ doplnil.

Pětašedesátník Ilja Šmíd již dříve uvedl, že se chce, podobně jako to říká většina ministrů kultury při přebírání funkce, věnovat ochraně památek. A stejně tak jako všichni jeho předchůdci za posledních dvacet let deklaruje, že bude pro resort usilovat o jedno procento ze státního rozpočtu.

Ilja Šmíd vystudoval počátkem sedmdesátých let obor český jazyk a hudební výchova na Pedagogické fakultě v Plzni a hudební vědu na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. Byl vedoucím lidové skupiny Vojenského uměleckého souboru v Táboře (1976 až 1982), působil jako vedoucí uměleckého oddělení Armádního uměleckého souboru Víta Nejedlého (1982 až 1990), šéfredaktor nakladatelství a vydavatelství Lunarion (1992 a 1993) a spolumajitel vydavatelství Clarton (1993 až 2001).

V roce 1994 Ilja Šmíd spoluzakládal s Jiřím Bělohlávkem Pražskou komorní filharmonii, jíž byl v letech 1996 až 2006 ředitelem. Poté byl ředitelem Symfonického orchestru hlavního města Prahy FOK (2006 až 2012) a dva roky uměleckým ředitelem opery Divadla Josefa Kajetána Tyla v Plzni. Od roku 2014 učí na Katedře Arts managementu podnikohospodářské fakulty Vysoké školy ekonomické.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat