Ocenění pro skladatelku Ivanu Loudovou za přínos české hudbě

Hudební skladatelka a pedagožka Ivana Loudová získala Zlatou cenu Ochranného svazu autorského za rok 2016 za přínos české hudbě. Šestasedmdesátiletá profesorka skladby je ceněnou skladatelkou. Její skladby jsou vydávány tiskem ve světových nakladatelstvích a řada jich byla nahrána na zvukové nosiče.

Ivana Loudová (zdroj osa.cz)

Do Zlatého fondu byl jako autor zapsán Petr Novák in memoriam a skladba Variace na renesanční téma, verše Václava Hraběte, které zhudebnil Vladimír Mišík.

Výroční ceny OSA byly uděleny včera večer v kině Lucerna. OSA ocenil už podvanácté nejúspěšnější hudební skladatele, textaře i nakladatele v 15 kategoriích. Ceny jsou udělovány na základě zasílaných statistik od rozhlasových a televizních vysílatelů, provozovatelů hudebních on-line služeb, výrobců a prodejců nosičů nebo pořadatelů koncertů. Pouze Zlatá cena OSA za přínos české hudbě a Zlatý fond OSA za dlouhodobě nejhranější skladby nebo autory jsou uděleny na základě rozhodnutí Dozorčí rady OSA.

Cenu za propagaci a šíření české hudby dostal dirigent Jiří Bělohlávek in memoriam. “Osobně mne velice mrzí, že se našeho ocenění pan Bělohlávek, který se obrovskou měrou zasloužil o propagaci a šíření české tvorby nejen u nás, ale především v zahraničí, nedožil,” uvedl Roman Strejček, předseda představenstva OSA.

Dvě ceny si odnesl Miloš Bok jako nejúspěšnější skladatel vážné hudby a v kategorii Vážná skladba roku. Na seznamu řady cen v dalších hudebních kategoriích je mezi nejúspěšnějšími mladými autory Jan Ryant Dřízal v oblasti vážné hudby. Nejúspěšnějším autorem v oblasti vážné hudby v zahraničí se stal Miroslav Srnka.

OSA je sdružením skladatelů, textařů, hudebních nakladatelů a jiných nositelů práv, například dědiců. Spravuje autorská majetková práva k hudebním dílům. OSA má i své odpůrce, například Svaz nezávislých autorů, který se vymezuje proti kolektivním správcům autorských práv. Podle místopředsedy Svazu místních samospráv Jana Sedláčka OSA porušuje autorský zákon a odmítá vracet část poplatků, která mu podle zákona nepatří. Ochranný svaz autorský se proti nařčení ohradil.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat