Ocenění pro skladatelku Ivanu Loudovou za přínos české hudbě

Hudební skladatelka a pedagožka Ivana Loudová získala Zlatou cenu Ochranného svazu autorského za rok 2016 za přínos české hudbě. Šestasedmdesátiletá profesorka skladby je ceněnou skladatelkou. Její skladby jsou vydávány tiskem ve světových nakladatelstvích a řada jich byla nahrána na zvukové nosiče.

Ivana Loudová (zdroj osa.cz)

Do Zlatého fondu byl jako autor zapsán Petr Novák in memoriam a skladba Variace na renesanční téma, verše Václava Hraběte, které zhudebnil Vladimír Mišík.

Výroční ceny OSA byly uděleny včera večer v kině Lucerna. OSA ocenil už podvanácté nejúspěšnější hudební skladatele, textaře i nakladatele v 15 kategoriích. Ceny jsou udělovány na základě zasílaných statistik od rozhlasových a televizních vysílatelů, provozovatelů hudebních on-line služeb, výrobců a prodejců nosičů nebo pořadatelů koncertů. Pouze Zlatá cena OSA za přínos české hudbě a Zlatý fond OSA za dlouhodobě nejhranější skladby nebo autory jsou uděleny na základě rozhodnutí Dozorčí rady OSA.

Cenu za propagaci a šíření české hudby dostal dirigent Jiří Bělohlávek in memoriam. “Osobně mne velice mrzí, že se našeho ocenění pan Bělohlávek, který se obrovskou měrou zasloužil o propagaci a šíření české tvorby nejen u nás, ale především v zahraničí, nedožil,” uvedl Roman Strejček, předseda představenstva OSA.

Dvě ceny si odnesl Miloš Bok jako nejúspěšnější skladatel vážné hudby a v kategorii Vážná skladba roku. Na seznamu řady cen v dalších hudebních kategoriích je mezi nejúspěšnějšími mladými autory Jan Ryant Dřízal v oblasti vážné hudby. Nejúspěšnějším autorem v oblasti vážné hudby v zahraničí se stal Miroslav Srnka.

OSA je sdružením skladatelů, textařů, hudebních nakladatelů a jiných nositelů práv, například dědiců. Spravuje autorská majetková práva k hudebním dílům. OSA má i své odpůrce, například Svaz nezávislých autorů, který se vymezuje proti kolektivním správcům autorských práv. Podle místopředsedy Svazu místních samospráv Jana Sedláčka OSA porušuje autorský zákon a odmítá vracet část poplatků, která mu podle zákona nepatří. Ochranný svaz autorský se proti nařčení ohradil.

Mohlo by vás zajímat


Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Upozornit na