Paralelní světy asijských skladatelek

Na pondělním koncertě v Českém muzeu hudby představí Orchestr BERG v českých premiérách hudbu čtyř skladatelek z Japonska, Jižní Koreje a Číny. Všechny dnes žijí na Západě – v Evropě nebo v USA. Jakou hudbu tvoří? Jak se potkává jejich domovská tradice s tou naší?
Misato Mochizuki (zdroj Orchestr Berg)

Přišly na Západ studovat a všechny zůstaly. Dalo by se spekulovat proč, ale důvodů je jistě celá řada – v oboru současné hudby tu mají nepoměrně lepší uplatnění, protože jejich domovské země jsou v této oblasti stále spíše konzervativní. Západní svět jim oproti jejich vlasti dává bezpochyby i větší svobodu v oblasti životních rozhodnutí a kariéry. Všechny tak vedle skládání vyučují na univerzitách. Unsuk Chin, nejslavnější z nich, je mimo jiné programovou ředitelkou cyklu Music of Today při londýnském Philharmonia Orchestra.

V jejich hudbě se v různé formě setkává jejich domovská tradice s tou západní. Projevují zájem o přírodu a věci kolem, mají specifický pozorovací talent, jejich hudba je veskrze moderní, všechny například umí pracovat i s elektronikou. „Jejich hudba je absolutně současná, jsou v ní ale cítit i ozvuky minulosti a tradice,“ říká Peter Vrábel, umělecký ředitel Orchestru BERG. Pro koncert vybíral skladby, které mají co do činění s přírodním a vesmírným řádem.

Unsuk Chin (foto Eric Richmond/ArenaPAL)

Invisible Curve od Karen Tanaka (*1961, Japonsko) je hudebním zpodobněním obecné teorie relativity. Cross-Around Číňanky Wang Lu (*1982) vypráví příběhy o momentech náhodného setkávání – lidí, vesmírných těles, myšlenek nebo zvuků. Skladatelku Misato Mochizuki (*1969, Japonsko) zaujala teorie paralelních světů významného fyzika a představitele tzv. kvantové mystiky Davida Bohma. A vůbec nejdelší elektroakustická kompozice Xi jihokorejské skladatelky Unsuk Chin (*1969, Jižní Korea) se zabývá metamorfózou – „xi“ v korejštině znamená nejmenší jednotku nebo také prapůvod všeho.

Mohlo by vás zajímat


Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Upozornit na