Pardubické hudební jaro letos nabízí i operu a balet, na programu bude i Pivní oratorium

Soubor PKF – Prague Philharmonia s klavíristou Ivo Kahánkem zahájí 3. března 38. ročník hudebního festivalu Pardubické hudební jaro. Na programu bude Koncert b moll Petra Iljiče Čajkovského a Symfonie č. 8 „Anglická“ Antonína Dvořáka.

Přehlídka letos přináší několik významných novinek, uvedl umělecký ředitel a dramaturg festivalu Josef Krečmer: „Nově jsme do programu zařadili baletní a operní představení, což se nám osvědčilo. Je o ně opravdu velký zájem.“ Návštěvníci se mohou těšit na balet Sergeje Prokofjeva Romeo a Julie, s nímž přijede baletní soubor Moravského divadla v Olomouci. V představení Carmen à la Gypsy Devils se představí baletní soubor Slovenského národního divadla, taneční skupina Credance a Ciganski diabli. Operu zastupuje Verdiho La traviata v podání operního souboru libereckého Divadla F. X. Šaldy.

Festivalová vystoupení se letos uskuteční na mnoha místech. Kromě Pardubic jsou některá představení naplánována také například do Divadla Karla Pippicha a velkého sálu muzea v Chrudimi, synagogy v Heřmanově Městci, kostela Nejsvětější Trojice v Kameničkách, poutního chrámu Panny Marie Pomocné v Luži, Kulturního centra Aldis v Hradci Králové, kostela svatého Jakuba Staršího v Přelouči nebo kostela svatého Vavřince ve Vysokém Mýtě.

Pardubické hudební jaro 2015 - Závěrečný koncert - Sukova síň Domu hudby Pardubice (foto Miloš Kolesár)
Pardubické hudební jaro 2015 – Závěrečný koncert – Sukova síň Domu hudby Pardubice (foto Miloš Kolesár)

Návštěvníci uslyší také jedno z prvních provedení Loutny české Adama Václava Michny z Otradovic s nedávno objeveným houslovým partem. Cyklus třinácti skladeb uvede soubor Ensemble Inégal.

Přehlídku zakončí 10. května Komorní filharmonie Pardubice, která netradičně vystoupí v areálu Pardubického pivovaru. „Zazní i světová premiéra skladby Pivní oratorium skladatele a dirigenta Jana Kučery zkomponované právě pro tuto příležitost,“ uvedl Krečmer.

Mohlo by vás zajímat