Jeho pozvání do Prahy bylo přáním Jiřího Bělohlávka

Finský dirigent Sakari Oramo totiž po Jiřím Bělohlávkovi převzal v roce 2013 šéfdirigentskou funkci u BBC Symphony Orchestra. Jedenapadesátiletý Oramo je zároveň od roku 2008 šéfdirigentem Královské filharmonie ve Stockholmu. V Praze teď provede hráče České filharmonie i posluchače programem složeným z děl Edvarda Griega, Jukky Tiensuu a Jeana Sibelia.

Sakari Oramo (zdroj ceskafilharmonie.cz)

Dirigování začal Sakari Oramo studovat až ve čtyřiadvaceti letech, poté, co již působil jako houslista a koncertní mistr v Symfonickém orchestru finského rozhlasu. Brzy se profiloval jako dirigentská osobnost, nejprve u finských orchestrů, ale zanedlouho i v Evropě, zejména ve Velké Británii. Na svoji houslovou kariéru nezapomíná – v komorní sérii BBC Proms 2014 vystoupil spolu s Janine Jansen v Prokofjevově Sonátě pro dvoje housle. Sakari Oramo je známý inovativní dramaturgií a propagací nových skladeb.

V roli sólistky programu vystoupí jeho manželka, finská sopranistka Anu Komsi. Zazpívá sólový part v Sibeliově symfonické básni Luonnotar a ve skladbě Voice Verser finského skladatele Jukky Tiensuu, kterou s velkým úspěchem premiérovala na BBC Proms 2014 v Royal Albert Hall.

Anu Komsi (zdroj anukomsi.com / foto © Maarit Kytöharju)

Tato absolventka Sibeliovy akademie v Helsinkách má široký žánrový záběr, její koloraturní soprán se uplatňuje v Mozartových operách, na repertoáru má také Bergovu Lulu a soudobou hudbu – Ligetiho, Stockhausena nebo Eötvöse. S velkou oblibou ale také zpívá jazz. New York Magazine napsal, že její nezaměnitelný scénický projev lze nazvat „pyrotechnickým půvabem“. Komsi a Oramo tvoří pozoruhodný umělecký pár, který se angažuje v mnoha dobročinných a hudebně prospěšných projektech. V západofinské Kokkole, kde se Komsi narodila, založili operní festival a Sakari Oramo zde také diriguje místní komorní orchestr. Mají dva syny, Taaviho a Leeviho.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat