Prague Philharmonia uvede Eroicu pod vedením dirigenta Louise Langréeho
Listopadový klasicko-romantický večer zahájí orchestr předehrou z opery La clemenza di Tito rakouského velikána Wolfganga Amadea Mozarta, která měla premiéru ve Stavovském divadle v Praze v září roku 1791, tedy jen krátce před skladatelovou smrtí. Jako druhá kompozice v programu zazní Metamorfózy německého pozdního romantika Richarda Strausse. Skladba již svým podtitulem „studie pro 23 sólových smyčců“ předznamenává charakter a náročnost jednotlivých nástrojových partů. Inspirací ke vzniku tohoto výjimečného díla byly pro Richarda Strausse ozvěny druhé světové války, lidské utrpení, hrůzy rozbombardovaného Německa i ničení kulturních památek. V samém závěru Straussovy kompozice zazní přímá citace několika taktů Beethovenovy Eroicy.
Právě jedna z nejčastěji uváděných symfonií klasické hudby – Symfonie č. 3 Es dur „Eroica“, op. 55 německého skladatele Ludwiga van Beethovena bude finálním dílem tohoto mimořádného večera, kdy se taktovky a řízení koncertu ujme francouzský dirigent Louis Langrée. Ten byl v roce 2021 jmenován do pozice ředitele pařížské opery Théâtre National de l’Opéra Comique francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem. Zároveň několik let zastává pozici hudebního ředitele Cincinnati Symphony Orchestra a spolupracuje se světovými tělesy, mimo jiné Vídeňskou filharmonií, Berlínskou filharmonií, nebo operními domy (vídeňskou Staatsoper, londýnskou Covent Garden nebo Metropolitní operou v New Yorku).
Langrée se, stejně jako Prague Philharmonia, specializuje na interpretaci děl Ludwiga van Beethovena. Pro orchestr je Beethoven navíc součástí kmenového repertoáru již od doby jeho vzniku pod vedením Jiřího Bělohlávka. I tento fakt je příslibem velkého uměleckého zážitku, který nabídne spolupráce tohoto předního českého tělesa s francouzským dirigentem.
Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky
[mc4wp_form id="339371"]