Pražské jaro představilo svůj nový ročník a také novou grafiku

Mezinárodní hudební festival Pražské jaro příští rok otevřou i zakončí legendy klasické hudby. Zahajovací koncert, na němž tradičně zazní Smetanova Má vlast, bude 12. května patřit Vídeňským filharmonikům. Dirigovat je bude Daniel Barenboim. Pražské jaro zakončí 2. června jeden z nejvýznamnějších skladatelů druhé poloviny dvacátého století, dirigent Krzysztof Penderecki. Program dvaasedmdesátého ročníku dnes zveřejnilo vedení festivalu na tiskové konferenci. Představilo i nový vizuální styl, který v sobě prolíná postmodernu, barvy a motivy zpěvných ptáků s nástroji.

Pražské jaro 2017 (foto © Pražské jaro, Dynamo Design)
Pražské jaro 2017 (foto © Pražské jaro, Dynamo Design)

Největší tuzemská přehlídka klasické hudby nabídne čtyřicet pět koncertů. Vstupenky se začnou prodávat 12. prosince od 10:00 hodin.Přestože Vídeňští filharmonikové zavítají na festival posedmé, zahajovat ho budou poprvé. Na provedení erbovní skladby festivalu, Mé vlasti, se budou podle ředitele festivalu Romana Bělora intenzivně připravovat. Zařadili ji i na program několika svých koncertů v této sezoně.

V závěru festivalu zazní pod taktovkou Pendereckého jeho slavná symfonie Sedm bran jeruzalémských. Provede ji Symfonický orchestr Českého rozhlasu.

Pražské jaro příští rok připomene také 450. výročí narození skladatele Claudia Monteverdiho. Představí ho přední italský soubor, který se věnuje autentické interpretaci vokální hudby starých slohů, La Compagnia del Madrigale. Festival také bude pokračovat ve španělské dramaturgické lince.

Festival slibuje i další uznávaná tělesa, například Torontský symfonický orchestr a jeho šéfdirigenta Petera Oundjiana, jenž přehlídku zahajoval před třemi lety. Na jednom ze dvou jejich koncertů zahraje legendární houslista Maxim Vengerov, který se na Pražské jaro vrátí po osmnácti letech. Vedení festivalu pozvalo také německého dirigenta Thomase Hengelbrocka, který přehlídku zahájil loni. Tentokrát bude řídit Pařížský orchestr.

Na Pražské jaro se po dvaadvaceti letech vrací i uznávaný interpret staré hudby – William Christie. Dirigovat bude britský Orchestr doby osvícenství (Orchestra of the Age of Enlightenment), na programu bude Bach a jeho francouzští současníci.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat