Přerov si připomene českého skladatele a rodáka Gideona Kleina

Koncertem i odhalením pamětní desky si v polovině září připomene Přerov 100. výročí narození českého hudebníka, skladatele, pedagoga, hudebního propagátora a přerovského rodáka Gideona Kleina. Jeho slibně se rozvíjející umělecká kariéra v meziválečném období byla násilně přetržena za druhé světové války během holokaustu. Do projektu s názvem Gido se vrací domů se připojí i další města v republice, řekla koordinátorka projektu Zdenka Kachlová.
Gideon Klein (fotografie 1938 / zdroj Židovské muzeum v Praze)

Koncerty se budou konat kromě Přerova také v Brně a v Praze, za sebou už máme první spolupráci s Festivalem židovské kultury v Holešově. V Přerově se Gideon Klein narodil, v Praze poté žil. Brno jsme zařadili proto, že chceme i brněnské publikum seznámit s tímto projektem. Koncerty plánujeme ve slavných brněnských vilách,” uvedla Zdenka Kachlová.

Po prezentaci v Holešově čeká projekt oficiální zahájení 12. září v Přerově. Koncert se uskuteční v 18:00 v zámecké síni. Předcházet mu bude vzpomínkové setkání na židovském hřbitově, při kterém bude umístěna pamětní deska Gideona Kleina symbolizující jeho návrat do rodného města.

O dva dny později se chystá v Brně Jazz pro Gida, další akce jsou zde naplánovány na přelomu října a listopadu – půjde o hudebně – literární večer a koncert ve Vile Stiassni. V Praze se většina akcí uskuteční v prosinci. Věnováno mu bude například divadelní představení Gido – portrét skladatele ve Švandově divadle, Gidotour – komentovaná tour po pražských stopách Gideona Kleina, chybět nebudou ani workshopy. Závěrečný koncert je zde naplánován na 8. prosince.

Během projektu bude představena kniha anglického muzikologa Davida Fligga Dopis od Gideona, v níž autor použil a zpracoval nově objevené archivní materiály. “Projekt Gido se vrací domů má za cíl nejen připomenout nesmírný talent klavíristy a skladatele uvedením jeho hudebních děl, z nichž mnohé se staly základní součástí repertoáru světových komorních ansámblů, ale také představit publiku méně známá a nově objevená díla a nové kompozice soudobých českých skladatelů inspirovaných dílem Gideona Kleina,” doplnila koordinátorka projektu.

Gideon Klein byl v prosinci 1941 nacisty deportován do Terezína, kde se společně s některými žáky Leoše Janáčka stal jedním z hlavních skladatelů v Terezíně. Později byl deportován do Osvětimi a poté v říjnu 1944 do Fürstengrube. Zemřel za nejasných okolností během likvidace tábora ve Fürstengrube v lednu 1945.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat