Před 125 lety byla otevřena Carnegie Hall
Jedním ze snů mnoha umělců je koncert v proslulé newyorské Carnegie Hall. Koncertní síň, zaměřená převážně na vážnou hudbu, patří k nejprestižnějším na světě. Od jejího otevření uplyne 5. května sto dvacet pět let.
V současnosti památkově chráněnou budovu nechal postavit ocelářský magnát a mecenáš Andrew Carnegie, jeho rodina vlastnila halu, která nyní patří městu, až do roku 1925. Carnegie Hall byla postavena z cihel a pískovce, v italském renesančním slohu ji navrhl americký architekt William Tuthill. Budova na Sedmé avenue, která je vyhlášená svou skvělou akustikou, se začala využívat již v dubnu 1891. Oficiálně byla ale „pokřtěna“ až květnovým koncertem, na němž Newyorskou filharmonii řídil ruský skladatel Petr Iljič Čajkovskij.
V Carnegie Hall, která každoročně pořádá kolem dvou set padesáti nejrůznějších představení, se nachází také nahrávací studio, archiv, muzeum a řada zkušeben pro umělce.
Mezi těmi, kteří zde vystoupili, jsou největší umělci klasické hudby, například Vladimir Horowitz, Arthur Rubinstein, Sergej Rachmaninov, Enrico Caruso, Leonard Bernstein či Plácido Domingo. Již v roce 1893 zde měla světovou premiéru Novosvětská symfonie Antonína Dvořáka. Z dalších Čechů zde vystoupili například Dagmar Pecková, Eva Urbanová, Ivan Moravec a Kühnův dětský sbor.
Carnegie Hall však není uzavřena ani interpretům lehčích žánrů – rocku, popu či muzikálu. Vystoupili zde také Billie Holiday, Duke Ellington, Ella Fitzgerald, Frank Sinatra, Liza Minnelli, Beatles i Rolling Stones, z Čechů pak Iva Bittová či Karel Gott s Helenou Vondráčkovou.
Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky
[mc4wp_form id="339371"]