Je z 12 dětí z Nového Jičína, doma měli starý rozbitý klavír. Ve čtvrtek vystoupil v Carnegie Hall

V jedné z nejznámějších amerických koncertních síní, newyorské Carnegie Hall, ve čtvrtek vystoupil romský pianista a skladatel Tomáš Kačo. Hudebník původem z Nového Jičína, který kombinuje směs klasické hudby, jazzu a romské muziky, ve svém sólovém koncertu s podtitulem Cikánská duše představil vlastní skladby a úpravy děl Johanna Sebastiana Bacha a Fryderyka Chopina.

Tomáš Kačo (zdroj tomaskaco.com)

Absolvent Janáčkovy konzervatoře v Ostravě, pražské AMU a prestižní hudební školy Berklee v Bostonu pochází ze dvanácti dětí. K hudbě ho v pěti letech přivedl jeho otec. V rozhovoru, který poskytl Českému rozhlasu, Kačo vzpomínal na “rozladěné, staré, polorozbité pianino”, které měli doma.

Sám se ale nepovažuje za představitele romské hudby nebo České republiky. “Tyhle věci… to je to škatulkování. Do Carnegie jdu s tím, že budu reprezentovat sám sebe. Budu hrát hudbu, která není romská, která není česká, která není klasická, která není jazzová. Podle mého názoru nemá žádnou škatulku,” uvedl Tomáš Kačo s tím, že každý z posluchačů si tak z jeho vystoupení může vzít, co chce.

Tomáš Kačo (zdroj tomaskaco.com)

Tomáš Kačo už vystupoval v Německu, Rakousku, Švýcarsku, Belgii nebo v Izraeli. V květnu se představí na festivalu Pražské jaro.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat