Prodaná nevěsta nově v Plzni

Prodaná nevěsta se vrací na prkna plzeňského Divadla J. K. Tyla. Nová inscenace známé české Smetanovy opery v hudebním nastudování Olivera Dohnányiho a v režii Jany Kališové má premiéru v sobotu. Už dvaadvacáté nastudování tohoto titulu pak 2. září slavnostně otevře Nové divadlo, jež se v Plzni buduje za osm set osmdesát milionů korun.

„Kolikrát Jeník svou milou Mařenku na plzeňských prknech sám sobě prodal, už asi nikdo nespočítá. Často se to však dělo při zvláštních, ba dokonce velmi slavnostních příležitostech, a to nepočítáme zahajování divadelní sezony nebo novoroční představení,” uvedla mluvčí divadla Eva Ichová.Poprvé v Plzni komická opera o třech dějstvích zazněla 30. října 1869, od té doby doprovázela řadu událostí. Například její slavnostní sté představení připadlo na 11. květen 1916, předvečer úmrtního dne Bedřicha Smetany. „Shodou okolností se i slavnostní představení Prodané nevěsty, respektive Bartered Bride, na počest vítězství spojeneckých vojsk v roce 1945 konalo 12. května,” uvedla Ichová.

V říjnu 1945 dirigoval tři představení poručík třetí americké armády generála Pattona, asistent slavného Artura Toscaniniho a profesor dirigování na univerzitě v New Hampshire Walter Ducloux. Opera také otevírala 15. února 1986 Velké divadlo po pětileté rekonstrukci. Zatím poslední inscenace měla premiéru v roce 2002.

Nyní dílo nastudoval současný šéfdirigent plzeňské opery Oliver Dohnányi, jenž se snaží o maximální respekt k autorovu zápisu. Podobný přístup má i režisérka Jana Kališová, šéfka činohry Jihočeského divadla v Českých Budějovicích, jež s plzeňským souborem spolupracuje od roku 1997. Důvěrně známé libreto se snaží přečíst novým pohledem, aniž by porušila pietní přístup k dílu. Podle Kališové není tato opera jen radostný úkol pro režiséra, ale také úkol nevděčný. „Nemůže dopadnout nikdy dobře. Teprve když vznikne nová inscenace, ta předešlá se vezme na milost,” řekla.

V titulní roli se budou střídat sopranistky Lucie Kašpárková, Kateřina Šmídová Kalvachová a domácí Ivana Veberová, tři představitele má i postava Jeníka, a sice Aleše Brisceina, Josefa Moravce a Richarda Samka.

Foto DJKT Plzeň

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]
0 0 votes
Ohodnoťte článek
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments