Projekt Jan Hanuš 100 připomene sté výročí narození skladatele

Témata:Jan Hanuš

Projekt Jan Hanuš 100 připomene hudebního skladatele Jana Hanuše, od jehož narození 2. května uplyne sto let. Koncerty a různé akce organizované rodinou skladatele a Nadací Fr. A. Urbánka si kladou za cíl připomenout během jubilejního roku to nejpodstatnější z Hanušovy orchestrální, komorní a sborové tvorby. Hanušova tvorba navazovala na českou hudební tradici Bedřicha Smetany a Antonína Dvořáka.

Skladby Jana Hanuše v rámci svých abonentních koncertů a hudebních festivalů zařadí Česká filharmonie, Symfonický orchestr hlavního města Prahy FOK, Pražská komorní filharmonie či Orchestr Berg. Uslyší je například návštěvníci festivalů Pražské jaro, Moravský podzim nebo Smetanova Litomyšl.

„Výsledkem je dvacet devět koncertů na různých místech České republiky a vědecká konference v Praze. U příležitosti Mezinárodní pěvecké soutěže Antonína Dvořáka v Karlových Varech bude rovněž udělena cena Jana Hanuše,” uvedla za organizátory Jana Kuhnová. Více informací o projektu se nachází na www.janhanus100.cz.

Jan Hanuš absolvoval Pražskou konzervatoř, obor dirigování. Soukromě studoval skladbu u Otakara Jeremiáše. Za okupace a po osvobození byl vedoucím Urbánkova nakladatelství, členem výboru Přítomnosti, Společnosti Zdeňka Fibicha, Josefa Bohuslava Foerstera a Otakara Ostrčila. Působil jako redaktor Národního vydavatelství Orbis a do roku 1955 jako hlavní redaktor hudebního odboru Státního nakladatelství krásné literatury, hudby a umění. Založil a vedl hudební nakladatelství Panton.První skladbu napsal v roce 1936. Ve svých kompozicích navázal na českou hudební tradici Bedřicha Smetany a Antonína Dvořáka. Jeho tvorbu podle hudebních odborníků charakterizuje bohatá melodika a velkorysá architektonika. Skladby komponované v letech německé okupace mají silný expresivní vlastenecký náboj. Podobný výraz mají díla z doby po roce 1960, kdy použil nové kompoziční techniky. Své duchovní krédo vtělil do vrcholného Rekviem komponovaného v letech 1991 až 1995.

V době komunistického režimu byl oceněn řadou státních vyznamenání, která ale v roce 1989 vrátil. V roce 1995 obdržel Cenu České hudební rady a v roce 1999 mu prezident Václav Havel udělil medaili Za zásluhy. Zemřel 30. července 2004 v Praze.

Foto www.hanusjan.cz

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]