První premiéra příští sezony ND: Orffovy aktovky Chytračka a Měsíc

Orffovy opery na jevišti historické budovy nastuduje tandem Zbyněk Müller–Jiří Nekvasil, na scéně Daniela Dvořáka. Známé jsou také další plány po uzavření pražské Státní opery. Do Hudebního divadla Karlín se budou stěhovat Jeníček a Mařenka, Troškova inscenace Rusalky, Traviata, Trubadúr, Rigoletto, Nabucco a také Netopýr. Zlatá kaplička přebere ze Státní opery do svého programu Bohému, novou Butterfly a Aidu.

Operní soubor první české scény se začátkem února rozšiřuje předprodej již na deset měsíců dopředu, a tak se společně s podzimním programem objevila na webových stránkách divadla v závěru tohoto týdne i první novinka příští sezony, a to ještě před oficiálním zveřejněním kompletního přehledu nových premiér. První operní premiérou sezony 2016–2017 se stanou aktovky Carla Orffa Chytračka a Měsíc, které Opera Národního divadla uvede na scéně historické budovy.

Carl Orff (foto archiv)
Carl Orff (foto archiv)

Původní premiéry Orffových oper se uskutečnily v roce 1939 v mnichovském Národním divadle (Měsíc), resp. o čtyři roky později ve Frankfurtu (Chytračka). Zatímco Orffův Měsíc nebyl v Národním divadle dosud nastudován, od jediné pražské inscenace Orffovy Chytračky uplyne letos již pětatřicet let.

C.Orff: Chytračka - Marta Cihelníková (Chytračka), Jaroslav Souček (Král) - ND 1981 (foto archiv ND)
C. Orff: Chytračka – Marta Cihelníková (Chytračka), Jaroslav Souček (Král) – ND 1981 (foto archiv ND)

Dvě pohádky bratří Grimmů vypráví o chytrém selském děvčeti, které vyzraje na podvodníky a získá si lásku krále, a o Měsíci, který si pošetilí lidé navzájem kradou, aby ho nakonec svatý Petr pověsil na oblohu mimo dosah jejich všetečných rukou. Hudebním nastudováním obou aktovek je pověřen Zbyněk Müller, režií pak ředitel ostravského Národního divadla moravskoslezského Jiří Nekvasil, společně se scénografem Danielem Dvořákem a kostýmní výtvarnicí Simonou Rybákovou. Do hlavních rolí byli mimo jiné obsazeni Kateřina Kněžíková, Lenka Máčiková, Roman Janál a Svatopluk Sem (kompletní obsazení zveřejňujeme na závěr), premiéra je na scéně Národního divadla naplánována na 20. října 2016.

Z nově zveřejněného herního plánu souboru Opery v souvislosti se zavedením desetiměsíčního předprodeje vyplývají pro podzimní měsíce také přesuny některých inscenací na jiná jeviště.

Hudební divadlo Karlín (foto archiv)
Hudební divadlo Karlín (foto archiv)

Po uzavření budovy Státní opery kvůli její rekonstrukci se část tamního repertoáru stěhuje do Hudebního divadla Karlín – konkrétně Humperdinckova operní pohádka Jeníček a Mařenka, Straussův Netopýr, Troškova inscenace Dvořákovy Rusalky a také verdiovské inscenace souboru Státní opery – Traviata, Trubadúr, Rigoletto a Nabucco. Právě repríza Nabucca se 13. září 2016 stane prvním představením, které Národní divadlo v Karlíně odehraje, ceny vstupenek jsou srovnatelné se současnými cenami ve Státní opeře.

Hudební divadlo Karlín (foto archiv)
Hudební divadlo Karlín (foto archiv)

Balet na karlínskou scénu v nové sezoně přenese Zuskova Romea a Julii, naopak na jeviště Národního divadla se ze Státní opery přestěhují Verdiho Aida, Pucciniho Bohéma a Madama Butterfly v novém nastudování Jiřího Heřmana.

Carl Orff:
Chytračka
(Die Kluge)
Měsíc
(Der Mond)
Hudební nastudování: Zbyněk Müller
Režie: Jiří Nekvasil
Scéna: Daniel Dvořák
Kostýmy: Simona Rybáková
Sbormistr: Pavel Vaněk
Orchestr a sbor Národního divadla
Premiéra 20. října Národní divadlo Praha

Chytračka
Král – Roman Janál / Svatopluk Sem
Sedlák – Zdeněk Plech / Pavel Švingr
Chytračka – Kateřina Kněžíková / Lenka Máčiková
Žalářník – Lukáš Hynek-Krämer / Jiří Sulženko
Oslař – Jaroslav Březina / Ondrej Šaling
Mezkař – Jiří Rajniš / Boris Prýgl
První pobuda – Michal Bragagnolo / Josef Moravec
Druhý pobuda – Daniel Matoušek / Jiří Hájek
Třetí pobuda v František Zahradníček / Josef Škarka

Měsíc
Sedlák – Roman Janál / Svatopluk Sem
Petr – Zdeněk Plech / Pavel Švingr
Vypravěč – Jaroslav Březina / Ondrej Šaling
První kluk – Daniel Matoušek / Jiří Hájek
Druhý kluk – Jiří Rajniš / Boris Prýgl
Třetí kluk – Michal Bragagnolo / Josef Moravec
Čtvrtý kluk – František Zahradníček / Josef Škarka

www.narodni-divadlo.cz

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
3 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments