Romea a Julii v Brně sledovali přes internet diváci po celém světě

Novou inscenaci Romea a Julie dnes sledovalo nejen zaplněné Janáčkovo divadlo v Brně, ale prostřednictvím internetu také milovníci baletu po celém světě. Dílo Sergeje Prokofjeva mělo v Brně na konci roku 1938 světovou premiéru. I s ohledem na nedávné 80. výročí se divadelníci rozhodli dát lidem v zahraničí možnost sledovat živě novou brněnskou verzi s moderními kostýmy a současnou choreografií.
Prokofjev: Romeo a Julie – Národní divadlo Brno 2019 (zdroj ND Brno)

Už jsem dostal esemesky z několika států, dokonce z několika kontinentů, je to pro náš balet specifický večer,” řekl před začátkem představení umělecký šéf baletu Národního divadla Brno a autor choreografie Mário Radačovský.

Režisérem inscenace je Martin Glaser. Téma baletu, tedy zakázaná láska milenců ze dvou znesvářených táborů, je podle něj aktuální i dnes, ukazuje totiž svět rozdělený na různé tábory, na “my a oni”.

Dnešní společnost sice není rozpolcená vedví jako shakespearovská Verona Monteků a Kapuletů, ani nestojí na prahu světové války, přesto podle Glasera jen těžko nachází jednotu a společné jmenovatele. “Důsledky toho rozdělení budeme sklízet ještě dlouho. Je důležité o tom hrát,” řekl novinářům Glaser.

Z Prokofjevova díla je podle něj cítit také hrůza z totality, která na sklonku 30. let panovala v tehdejším Sovětském svazu a šířila se prakticky v celé Evropě. Glaser ale zdůraznil, že z baletní inscenace nemá zmizet ani základní linka – milostný příběh Romea a Julie.

Radačovský vytvořil pro oba znesvářené tábory dva odlišné taneční jazyky, třetí pak charakterizuje postavy Romea a Julie. Úlohu Julie ztvárnila v premiérovém obsazení Klaudia Radačovská, Romea tančil Arthur Abram.

Mohlo by vás zajímat


Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Upozornit na