Romea a Julii v Brně sledovali přes internet diváci po celém světě

Novou inscenaci Romea a Julie dnes sledovalo nejen zaplněné Janáčkovo divadlo v Brně, ale prostřednictvím internetu také milovníci baletu po celém světě. Dílo Sergeje Prokofjeva mělo v Brně na konci roku 1938 světovou premiéru. I s ohledem na nedávné 80. výročí se divadelníci rozhodli dát lidem v zahraničí možnost sledovat živě novou brněnskou verzi s moderními kostýmy a současnou choreografií.
Prokofjev: Romeo a Julie – Národní divadlo Brno 2019 (zdroj ND Brno)

Už jsem dostal esemesky z několika států, dokonce z několika kontinentů, je to pro náš balet specifický večer,” řekl před začátkem představení umělecký šéf baletu Národního divadla Brno a autor choreografie Mário Radačovský.

Režisérem inscenace je Martin Glaser. Téma baletu, tedy zakázaná láska milenců ze dvou znesvářených táborů, je podle něj aktuální i dnes, ukazuje totiž svět rozdělený na různé tábory, na “my a oni”.

Dnešní společnost sice není rozpolcená vedví jako shakespearovská Verona Monteků a Kapuletů, ani nestojí na prahu světové války, přesto podle Glasera jen těžko nachází jednotu a společné jmenovatele. “Důsledky toho rozdělení budeme sklízet ještě dlouho. Je důležité o tom hrát,” řekl novinářům Glaser.

Z Prokofjevova díla je podle něj cítit také hrůza z totality, která na sklonku 30. let panovala v tehdejším Sovětském svazu a šířila se prakticky v celé Evropě. Glaser ale zdůraznil, že z baletní inscenace nemá zmizet ani základní linka – milostný příběh Romea a Julie.

Radačovský vytvořil pro oba znesvářené tábory dva odlišné taneční jazyky, třetí pak charakterizuje postavy Romea a Julie. Úlohu Julie ztvárnila v premiérovém obsazení Klaudia Radačovská, Romea tančil Arthur Abram.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat