V Rudolfinu se lidé rozloučili s Jiřím Bělohlávkem. Mezi prvními mu zahrál Josef Špaček, čestnou stráž stáli kolegové z orchestru

Ve Dvořákově síni pražského Rudolfina se dnes odpoledne konalo veřejné smuteční rozloučení s šéfdirigentem České filharmonie Jiřím Bělohlávkem, na které přišly tisíce lidí. Ještě před otevřením sálu pro veřejnost se před vystavenou rakví rozloučila s dirigentem jeho manželka Anna, rodinní příslušníci a nejbližší přátelé. Mezi prvními se památce Jiřího Bělohlávka poklonil také ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL). Jiří Bělohlávek zemřel po těžké nemoci 31. května.

Rozloučení s Jiřím Bělohlávkem – smuteční oznámení na Rudolfinu (zdroj ČF)

Veřejnost mohla světově uznávanému dirigentovi vzdát hold mezi druhou a pátou hodinou odpolední. Ve foyer byly připraveny kondolenční knihy. Pohřeb Jiřího Bělohlávka se následně bude konat pouze v rodinném kruhu. Česká filharmonie požádala po dohodě s rodinou o zasílání kondolencí na adresu orchestru.

Už před otevřením Rudolfina se u vchodu sešlo několik stovek lidí. Většina z nich s kyticí v ruce. Nad pódiem pokrytým věnci a květinami visela státní vlajka a portrét Jiřího Bělohlávka. Před katafalkem s rakví byla na čestném místě umístěny insignie vyznamenání, kterých byl šéfdirigent Jiří Bělohlávek nositelem. Prezident Václav Havel mu dne 28. října 2001 udělil Medaili Za zásluhy. Osobně mu ji předal na zámku v Lánech 7. prosince téhož roku. V době, kdy Jiří Bělohlávek odcházel z pozice šéfdirigenta londýnského Symfonického orchestru BBC, mu královna Alžběta II. udělila titul komandéra Řádu britského impéria. Mezi distinkcemi nechybí vnější symbolický průvodní znak Jiřího Bělohlávka – dirigentská taktovka. Výzdobu čestného prostoru doplňovaly barokní svícny zapůjčené Metropolitní kapitulou u sv. Víta v Praze.

U rakve drželi čestnou stráž členové vedení filharmonie a orchestru. V první půlhodině to byli členové vedení – David Mareček, Robert Hanč, Michal Medek a Ondřej H. Matyáš. V průběhu rozloučení se o hudební doprovod starali členové České filharmonie, na začátku zahráli koncertní mistři Josef Špaček a Václav Petr a harfenistka Jana Boušková.

Svoji úctu dorazili osobně Bělohlávkovi vyjádřit herec Jaromír Hanzlík, pěvci Štefan Margita, Pavel Černoch a Kateřina Kněžíková, operní skladatel Miroslav Srnka nebo klavírista Ivo Kahánek. “Ze všech možných superlativů, vyslovovaných právem ve spojení s jeho jménem, bych obzvláště vypíchl jeden: Jiří Bělohlávek zůstal přes svůj globální úspěch celý život ryzím Čechem, pro nějž byla propagace české hudby a kultury obecně životním krédem,” míní Ivo Kahánek.

Své věnce poslali například premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD), ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD) a zástupci festivalů Pražské jaro, Smetanova Litomyšl a Dvořákova Praha či Akademie múzických umění.

Úmrtí Jiřího Bělohlávka, které přes jeho dlouhou a těžkou nemoc přišlo náhle, zaznamenali milovníci hudby v Česku i v zahraničí a informovaly o něm světové agentury. Na začátku letošního ledna Jiří Bělohlávek podepsal na dalších šest let smlouvu s Českou filharmonií. V čele nejznámějšího tuzemského orchestru stál čtyři sezony. Ve funkci měl setrvat do sezony 2021/2022. Ze zdravotních důvodů navrhl v květnu pořadatelům Pražského jara, aby jeho pečlivě a dlouho připravovaný festivalový program převzal dirigent Petr Altrichter.

Jiřímu Bělohlávkovi vzdají hold orchestry, ve kterých působil. PKF – Prague Philharmonia uvede 11. června na závěr sezony v Obecním domě Brahmsovo Německé requiem. Koncertem uctí památku svého zakladatele, dlouholetého šéfdirigenta a podporovatele. Také Česká filharmonie pod taktovkou Jakuba Hrůši uspořádá 18. června ve Dvořákově síni Rudolfina koncert k uctění památky svého šéfdirigenta. Na programu bude Stabat Mater Antonína Dvořáka, se sólisty Kateřinou Kněžíkovou, Kateřinou Jalovcovou, Pavlem Černochem a Janem Martiníkem a za spoluúčinkování Pražského filharmonického sboru.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat