Rusko zavřelo operní domy, ředitel moskevského Velkého divadla hospitalizován

Rusko hlásí nárůst koronavirové nákazy o 47 procent. V úterý 17. března 2020 po 16.00 hodině uzavřelo ruské ministerstvo kultury všechny státní kulturní instituce, muzea a divadla.
Valery Gergiev (archiv OP)

Jurij Těmirkanov ihned po vládní vyhlášce zrušil nadcházející koncertní program Petrohradské filharmonie.

Velké divadlo v Moskvě bylo uzavřeno až do 10. dubna 2020 a poslalo všechny zahraniční umělce pryč ze země „v souladu s nařízením starosty města Moskvy“ Sergejem Sobjaninem, který mimo jiné nařídil zákaz shromažďování více než padesáti osob.

Vladimira Urina, generálního ředitele Velkého divadla, hospitalizovali s dýchacími potížemi a horečkou. Bylo zde důvodné podezření, že se jedná o koronavirus, v současnosti se ale Urin už cítí dobře – jednalo se o pouhé nachlazení. Redakci Opery Plus to potvrdil ředitel Pražského filharmonického sboru Radim Dolanský.

Zatímco většina kulturních institucí reagovala na vyhlášku vlády ihned, Mariinské divadlo v Petrohradu pokračovalo v produkci. Umělecký ředitel divadla a dirigent Valerij Gergijev prosadil, že představení Šostakovičovy opery Lady Macbeth z Mcenského Újezdu se bude konat i po státní vyhlášce. Ještě v 18:46 dostali zaměstnanci divadla interní email, že večerní představení se koná, a teprve po produkci bylo divadlo oficiálně uzavřeno veřejnosti až do 31. března 2020.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat