Semjon Byčkov: Ráno dorazím do Rudolfina a vnímám ušlechtilost a ducha téhle budovy

Na prvním z trojice koncertů České filharmonie pod taktovkou jejího budoucího šéfdirigenta Semjona Byčkova vystoupí dnes večer v pražském Rudolfinu francouzský violoncellista Gautier Capuçon. Program nabídne Koncert pro violoncello a orchestr h moll Antonína Dvořáka a Symfonii č. 4 f moll Petra Iljiče Čajkovského. Koncert se opakuje ve čtvrtek a v pátek.

Semjon Byčkov, Česká filharmonie – Praha 6. 12. 2017 (zdroj ČF / foto © Petra Hajská)

Koncert pro violoncello a orchestr složil Dvořák v závěru svého působení na konzervatoři v New Yorku. Dílu dal však dnešní podobu až po návratu do Čech, kdy výrazně rozšířil závěr a více tematicky provázal všechny tři věty. Dílo složil pro violoncellistu Hanuše Wihana, avšak kvůli neshodám, které způsobily Wihanovy návrhy na revizi koncertu, dílo neuvedl do života. Koncert nakonec na londýnské premiéře v roce 1896 zahrál Leo Stern, s orchestrem pod Dvořákovým vedením. Dílo mělo velký úspěch.

Francouzský violoncellista Gautier Capuçon se loni jako sólista zúčastnil amerického zájezdu orchestru PKF – Prague Philharmonia. Před třemi lety byl hostem festivalu Dvořákova Praha, kde vystoupil po boku orchestru curyšské Tonhalle.

Gautier Capuçon – Praha 29. 3. 2017 (zdroj ČF / foto © Petra Hajská)

Druhá polovina programu bude patřit Čajkovského Symfonii č. 4 f moll, v níž autor stejně jako v dalších svých dílech spojuje prvky ruské lidové hudby s evropskou klasickou hudbou.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat