Skladatel Walter Kaufmann – Gauguin mezi mladými Pražany

  1. 1
  2. 2
  3. 3

Po devíti letech v čele orchestru v kanadského Winnipegu se stal Walter Kaufmann profesorem pro klasickou hudební vědu na univerzitě v Bloomingtonu, ve státě Illinois v USA. Tam konečně zúročil i pobyt v Indii. Jak sám vzpomínal: „Dlouhé roky jsem tiše seděl a namáhavě psal knihy v angličtině. Koncem 70. let jsem dokončil i mou první a poslední knihu v mé mateřštině, v němčině, která vyšla v roce 1981 v Lipsku. V souvislosti s depresemi a vyčerpáním jsem navštívil lékaře. Když se dozvěděl, že jsem neměl 24 let dovolenou, že jsem o ni na univerzitě nikdy nepožádal, skoro spadl ze židle. Nařídil mi změnu vzduchu, tabletky různého druhu, klid, pomalou chůzi, pomalé žití…“

Velmi málo známý Walter Kaufann zanechal po sobě dodnes vzpomínky. K jejich napsání v jeho mateřském jazyce ho povzbudil Hans Peter Busch, syn slavného dirigenta Fritze Busche, který působil spolu s Kaufmannem na univerzitě v Bloomingtonu. Na sklonku života se stali přáteli, vzpomínali na mládí, na začátky ve staré Evropě. „Byly to dlouhé, hluboké a krásné rozhovory…“, řekl mi v roce 1996 Hans Peter Busch. Svého přítele charakterizoval jako člověka ovlivněného buddhismem, člověka oplývajícího takovou srdečností, s jakou se před kontaktem s ním prý nikdy v životě nesetkal, také jako excelentního hudebníka, úžasného libretistu, nadáním obdařeného učitele, kreativního, vzdělaného a humorem sršícího gentlemana.

Snad se postupem času podaří zpřístupnit a zpřítomnit tu pro něj příznačnou exotikou dýchající hudbu, toho Gauguina mezi mladými Pražany, o kterém psal v roce 1933 Max Brod. Možná, že se jednou na jevišti objeví i Kaufmannovo Bílá bohyně, která mu umožnila zakoupit si lodní lístek do svobodného světa a přežít tehdejší dusno jeho domoviny. Kdyby jeho složitá životní a umělecká pouť nebyla skutečností vyplývající z politické situace, mohla by být náplní dobrodružného románu, bestselleru.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

  1. 1
  2. 2
  3. 3

Mohlo by vás zajímat


5 2 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments