Sólistou lednových koncertů Slovenské filharmonie bude Jarolím Emmanuel Ružička

Slovenská filharmonie uvede v lednu dvojici úvodních koncertů, a to ve čtvrtek a v pátek 12. a 13. ledna 2023, s šéfdirigentem Danielem Raiskinem. Sólistou večerů bude první koncertní mistr Jarolím Emmanuel Ružička. V koncertní síni zazní díla Wolfganga Amadea Mozarta, Giji Kančeliho a Antonína Dvořáka. Koncerty začínají v 19:00 hodin.
Slovenská filharmonie, Daniel Raiskin, Jarolím Emmanuel Ružička (foto Alexander Trizuljak)
Slovenská filharmonie, Daniel Raiskin, Jarolím Emmanuel Ružička (foto Alexander Trizuljak)

Wolfgang Amadeus Mozart, jeden z největších géniů v dějinách hudby, složil více než 600 děl včetně více než 50 symfonií. Poslední z nich je Symfonie č. 41 C dur, Jupiter, KV 551, kterou Mozart napsal tři roky před svou smrtí. Spolu s dalšími dvěma symfoniemi vznikla během šesti týdnů v létě roku 1788. Na úvod lednových koncertů zazní jedno z Mozartových mistrovských děl. “Kančeli je jedním z mých oblíbených autorů,” říká šéfdirigent Daniel Raiskin, který v minulých sezonách se Slovenskou filharmonií provedl jeho skladby Styx pro violu, sbor a orchestr a sugestivní Nu.Mu.Zu. Tentokrát s orchestrem nastuduje Kančeliho skladbu Chiaroscuro pro housle a komorní orchestr, jejíž sólový part bude interpretovat Jarolím Emmanuel Ružička, první koncertní mistr orchestru Slovenské filharmonie. Na závěr zazní Česká suita op. 39 Antonína Dvořáka.

Další dvojicí šéfdirigenta Daniela Raiskina budou březnové vokálně-instrumentální koncerty (23. a 24. března 2023), kterými si Slovenská filharmonie připomene 30. výročí vzniku Slovenské republiky. Slovenská filharmonie, Slovenský filharmonický sbor (sbormistr Jozef Chabroň), sólisté a recitátor Štefan Bučko, člen Činohry Slovenského národního divadla, uvedou dvojici výjimečných skladeb – oratorium na slova Milana Rúfuse Óda na radost Jána Cikkera a Symfonii č. 9 d moll op. 125 s Ódou na radost Ludwiga van Beethovena, která vrcholí zhudebněním Schillerova básnického textu. Třicáté výročí vzniku Slovenské republiky rezonuje v bratislavské Redutě od 1. ledna 2023, kdy prezidentka Zuzana Čaputová při této příležitosti předala nejvyšší státní vyznamenání 28 výjimečným osobnostem kulturního, společenského a politického života. Slovenská filharmonie si toto jubileum připomene v průběhu roku 2023 několika koncerty.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments