Smetanova Litomyšl se loučí s Olbramem Zoubkem

Ve čtvrtek 15. června ve věku 91 let zemřel akademický sochař Olbram Zoubek, výtvarník, ale také velký milovník hudby, příznivec a mecenáš festivalu Smetanova Litomyšl, čestný občan města Litomyšle.

Litomyšl: Autor mnoha významných děl, který se zasloužil i o rozvoj tuzemské architektonické plastiky, se v době totality nemohl věnovat volné tvorbě a spolu s dalšími vynikajícími výtvarníky Stanislavem Podhrázským, Václavem Boštíkem a Zdeňkem Palcrem zrestauroval sgrafitovou výzdobu renesančního zámku v Litomyšli. Práce trvaly celých 17 sezón, během nichž si svůj druhý domov zamiloval a stal se napůl Litomyšlanem. „Svému“ městu věnoval velkou sbírku plastik a reliéfů z různých tvůrčích období. Stálou expozici ve sklepení zámku provozuje obecně prospěšná společnost Smetanova Litomyšl, pořadatel stejnojmenného festivalu. „Zpráva o odchodu Olbrama nás zasáhla velmi bolestně, těšili jsme se na setkávání při pořadech 59. ročníku, který právě začíná,“ řekl ředitel společnosti Jan Pikna. „Zahajovací koncert jsme chtěli věnovat památce dalšího čestného občana města, dirigentovi Jiřímu Bělohlávkovi, s nímž jsme se rozloučili jen před několika dny. Takto si při koncertu České filharmonie připomeneme oba vzácné umělce, kteří budou našemu festivalu tolik chybět.“

Ve sklepení litomyšlského zámku bude po dobu konání Smetanovy Litomyšle mimořádně vystavena bronzová studie sochy pátera Toufara, posledního díla, které mistr Zoubek vytvořil. V den pohřbu umělce se pak expozice jeho soch stane pietním místem, kde si budou moci návštěvníci připomenout dílo a uctít památku Olbrama Zoubka. Vzpomenout si na něj budou moci též při sledování dokumentů, které budou ten den promítány v Klášterních zahradách.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]