SOČR s dirigentem Karabitsem a harfistou Ceyssonem dobyli Rudolfinum emočně nasyceným programem

  1. 1
  2. 2

Ljatošynskyj na čtyřvětém půdorysu buduje monumentální a drásavé symfonické drama o ničivé válečné zkáze. Krajním větám dominuje mohutný zvuk velkého symfonického orchestru s exponovaným partem žesťů. Symfonie je postavena na úsporném tematickém materiálu, který napříč čtyřvětým cyklem prochází proměnami, a který je vždy znovu vyslovován a uváděn do nových kontextů. Uprostřed hlasitého symfonického dramatu vyniknou subtilní pasáže prostředních vět, zejména nekonečná klenutá melodie pomalé části a průzračné pasáže harf a zvonkohry. Naprosto zdrcujícím dojmem působí závěr čtvrté věty s žesťovým chorálem za doprovodu zvonů. Přestože symfonie končí durovým akordem, v člověku po jejím poslechu zůstane sžíravý pocit zoufalství a jakési existenciální tíže. Symfonickému orchestru Českého rozhlasu pod taktovkou Kirilla Karabitse se podařilo geniálně vystavět Ljatošynského složitou partituru v sevřené a soustředěné interpretaci, která kladla důraz na tematickou provázanost skladby. Vedle krásného plastického zvuku smyčců je třeba vyzdvihnout sóla dřevěných dechových nástrojů a perfektní souhru žesťů a bicích. Bylo vidět, že dirigent Karabits má dílo hluboce zažité a vede jej suverénně.

První koncert SOČRu v roce 2022 byl šťastným vykročením orchestru, který je v českém klasicko-hudebním prostředí zárukou kvality a spolehlivosti, do nového roku. A pokud jej lze brát jako příslib nebát se jít do dalších sezón neprošlapanými dramaturgickými cestami, máme se ještě na co těšit.

Symfonický orchestr Českého rozhlasu: Harfa Emmanuela Ceyssona – Emmanuel Ceysson, 3. ledna 2022 (foto Vojtěch Brtnický)
Symfonický orchestr Českého rozhlasu: Harfa Emmanuela Ceyssona – Emmanuel Ceysson, 3. ledna 2022 (foto Vojtěch Brtnický)

Symfonický orchestr Českého rozhlasu – Harfa Emmanuela Ceyssona
3. ledna 2022, 19:30 hodin
Rudolfinum – Dvořákova síň

Program:
Rodion Ščedrin – Koncert pro orchestr č. 1 Zlobivé častušky
Reinhold Glière – Koncert pro harfu a orchestru Es dur, op. 74
Borys Ljatošynskyj – Symfonie č. 3 h moll, op. 50 Mír zvítězí nad válkou

Účinkující:
Emmanuel Ceysson – harfa
Symfonický orchestr Českého rozhlasu
Kirill Karabits – dirigent

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]
  1. 1
  2. 2

Mohlo by vás zajímat


1 1 vote
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments