Soňa Červená je po operaci

Dvaadevadesátiletá pěvkyně Soňa Červená se v neděli musela podrobit operaci krčku stehenní kosti ve Fakultní nemocnici u svaté Anny v Brně. Potvrdil to mluvčí pražského Národního divadla Tomáš Staněk. Bolestivý úraz si přivodila pádem ve vlaku, když v pátek po dopolední divadelní zkoušce v Brně odjížděla do Prahy.

Soňa Červená (zdroj archiv / foto © Aerofilms)

“Paní Soňa Červená byla přijata dne 26. ledna se zlomeninou krčku stehenní kosti vlevo. Po předoperační přípravě byla provedena operace 28. ledna. Operaci vedl jeden z nejzkušenějších traumatologů naší nemocnice Jan Konečný, který je současně hlavním traumatologem nemocnice. Operace proběhla zcela bez komplikujících stavů. Pacientka se těší úžasné kondici, dnes by měla začít s rehabilitací chůze. Časný pooperační průběh je v této chvíli bez jakýchkoliv komplikací,” uvedla mluvčí svatoanenské nemocnice Petra Veselá.

“Hospitalizace mi bohužel zabránila splnit moji občanskou povinnost – dojet do Prahy a účastnit se víkendové volby hlavy státu,” uvedla světoznámá pěvkyně, která v prezidentské kampani podporovala nakonec neúspěšného kandidáta Jiřího Drahoše.

Umělkyně, která v šedesátých letech emigrovala za dramatických okolností z totalitního Československa a po roce 1989 se vrátila zpět, zůstává i ve vysokém věku velmi aktivní. V brněnském Národním divadle, které bylo před lety jejím prvním operním angažmá, zkouší inscenaci Čajkovského opery Piková dáma, jejíž premiéra je plánována v Mahenově divadle v režii ředitele Martina Glasera na konec února.

Soňa Červená při zkoušce Čajkovského Pikové dámy v Národním divadle Brno – leden 2018 (zdroj FB NDB)

Pražští diváci mohou Soňu Červenou pravidelně vídat například v inscenaci Krvavá svatba, která je na repertoáru činoherního souboru první scény ve Stavovském divadle.

Mezzosopranistka, dcera spisovatele a kabaretiéra Jiřího Červeného, zpívala v nejvýznamnějších operních domech světa, v San Francisku byla rekordních jedenáct sezon. Mimořádné výkony podávala v operách Richarda Wagnera nebo Leoše Janáčka. Její nejslavnější rolí byla Carmen, kterou zpívala na předních světových scénách více než stopadesátkrát.

Soňa Červená v roce 2004 obdržela jako zvláštní cenu kolegia Cenu Thálie, v roce 2011 z rukou ministra kultury medaili Artis Bohemiae Amicis a 28. října 2013 ji prezident Miloš Zeman vyznamenal medailí Za zásluhy. V září 2010 se stala čestnou členkou Státní opery Praha. Mezinárodní výbor Kennedyho centra pro umění ji ocenil zlatou medailí za zásluhy na poli umění. U příležitosti jejích devadesátin jí v roce 2015 tehdejší ministr kultury Daniel Herman udělil titul Dáma české kultury.

Mohlo by vás zajímat


1
Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
sahrazadka

Přeji paní Soně úspěšnou rehabilitaci a brzké uzdravení!!!