Berlínská Staatskapelle a Daniel Barenboim sklidili za Brucknera na Pražském jaru ovace

Na festivalu Pražské jaro se dnes s velkým ohlasem představila berlínská Staatskapelle pod taktovkou Daniela Barenboima. Provedení Symfonie č. 5 B dur Antona Brucknera vyvolalo nadšení a neutuchající aplaus ve stoje zcela vyprodaného Obecního domu.

Staatskapelle Berlin - Daniel Barenboim - 15.5.2016 Praha (foto ČTK/Michal Kamaryt)
Staatskapelle Berlin — Daniel Barenboim — 15. 5. 2016 Praha (foto ČTK/Michal Kamaryt)

V jednasedmdesátileté historii Pražského jara se slavný německý orchestr představil podruhé, poprvé to bylo v roce 1967.

Šedovlasý argentinský dirigent byl vřele přivítán už při svém příchodu do sálu. Když se těsně před zahájením vystoupení z publika ozval zvonící mobil, požádal elegantním gestem o jeho vypnutí.

Daniel Barenboim proslul v čele berlínského Státního orchestru uváděním velmi širokého a bohatého repertoáru, v němž nechybí kompletní symfonická a operní tvorba vybraných autorů. Kompletní cyklus Brucknerových symfonií s velkým ohlasem orchestr nahrál v roce 2010. „Jak Brucknerova víra v Boha, která je přímo vyjádřena v chorálu Páté, tak jeho pesimistický pohled na svět se ruku v ruce prolínají v Barenboimově pojetí,“ hodnotil nahrávku německý deník Süddeutsche Zeitung.

Bruckner byl známý neustálým revidováním svých děl, také k Páté se několikrát vracel. Orchestrální premiéry v roce 1894 se z důvodu nemoci nemohl účastnit, a tak za svého života nikdy tuto symfonii v provedení orchestru neslyšel.

Berlínský Státní orchestr založený Jáchymem Fridrichem Braniborským v roce 1570 patří mezi nejstarší orchestry světa. V roce 1742 rozšířil Fridrich II. Veliký její původně pouze koncertní aktivity založením Královské dvorní opery, dnes známé jako Staatsoper Unter den Linden. Toto spojení přetrvalo dodnes. Za dobu existence se u Staatskapelle Berlin vystřídaly dirigentské osobnosti jako Felix Mendelssohn Bartholdy, Richard Strauss, Herbert von Karajan či Richard Wagner. Nositel mnoha ocenění Barenboim stojí v jejím čele od roku 1992.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat