Teď už vím, že Bůh existuje! Před 100 lety se narodil Yehudi Menuhin
Americký rodák Yehudi Menuhin byl podle mnohých nejtalentovanějším houslistou dvacátého století. Jeho mnohé nahrávky již z mládí jsou považovány za nepřekonané a v dospělosti tento přesvědčený humanista a demokrat úspěšně šířil poselství hudby ve světě. K sólovému nástroji časem přibral dirigentskou taktovku, výuku houslových adeptů na vlastní škole a také rozsáhlou organizační činnost. Od narození tohoto hudebního velikána uplyne dnes 100 let.
Menuhin se narodil v New Yorku v rodině bělorusko-ukrajinských Židů, kteří přišli do USA z Palestiny. Housle si prý vyžádal od rodičů již jako čtyřletý. V šesti letech v San Francisku brilantně přednesl přetěžká Capriccia Niccoly Paganiniho a v sedmi zvládl obtížný Mendelssohnův houslový koncert. V roce 1928 úžasem oněměla newyorská Carnegie Hall při jeho interpretaci Beethovena. Vstupenku mezi vyvolené si vystavil koncertem v Berlíně v dubnu 1929. Krátce před svými třináctými narozeninami tehdy uchvátil podáním tří houslových koncertů (Beethovena, Bacha a Brahmse), po jejichž vyslechnutí slavný fyzik Albert Einstein nadšeně zvolal: „Teď už vím, že Bůh existuje!“ Během druhé světové války absolvoval pacifista Menuhin stovky benefičních koncertů pro spojenecká vojska v různých částech Evropy.
Menuhin nahrával skladby romantické, klasické i moderní, nebránil se ani vlivům indické hudby či jazzu. Vystupoval ve všech světadílech a všude udivoval nedostižnou technikou hry a především hudebností, kultivovaným tónem a promyšlenou koncepcí skladby. Pověstná byla také jeho péče o talenty.
Celoživotní obhájce lidských práv inspiroval také založení Mezinárodní Menuhinovy akademie pro hráče na smyčcové nástroje ve švýcarském Gstaadu. Stál u kolébky charitativní organizace Live Music Now, vedl Evropskou asociaci učitelů hry na smyčcové nástroje nebo předsedal Mezinárodní hudební radě UNESCO. Během svého života žil také ve Švýcarsku, od roku 1985 byl britským občanem.
V Praze hostoval dvakrát ženatý otec čtyř dětí mnohokrát, poprvé v listopadu 1931 a pak také v roce 1945, kdy přiletěl z Londýna v doprovodu prezidenta Edvarda Beneše.
Naposledy jej Praha uvítala v únoru 1997. Už „jen“ s dirigentskou taktovkou, kterou postupně upřednostňoval před hrou na housle. Vegetariána, vyznavače jógy a britského občana Menuhina v roce 1993 královna Alžběta II. povýšila do šlechtického stavu a jmenovala lordem. Umělec, který ovlivnil celé generace houslistů a svou hrou lidi spojoval, zemřel 12. března 1999 v Berlíně.
Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky
[mc4wp_form id="339371"]