Týden s hudbou (159)
Co přinese tento týden
Zahraničí
Slovenské národní divadlo v Bratislavě představí v pátek 20. května a v neděli 22. května premiéru opery Giuseppe Verdiho Simon Boccanegra. Inscenace bude uvedena v rámci festivalu Eurokontext, hudebním nastudováním byl pověřen dirigent Martin Leginus, režisérem je Marián Chudovský.
Praha
Ve Velkém sále Novoměstské radnice ve čtvrtek 19. května proběhne další ze Stylových večerů, a to s názvem Harmonia Praga objevuje — Neznámé poklady klasiky. Vedle dvou kompozic českého skladatele Pavla Josefa Vejvanovského — Sonata sancti Spiritus a Sonata laetitiae, zazní v podání Miroslava Vilímce i Houslový koncert A dur, op. 5, číslo 2 francouzského klasika Chevaliera Saint Georgese. Dále si posluchači vyslechnou novodobou premiéru hudby pruského krále Bedřicha II. Velikého z osmnáctého století — od korunovaného skladatele a podporovatele řady významných hudebních osobností zazní Symfonie A dur pro smyčce a cembalo.
Festival Pražské jaro pokračuje v tomto týdnu dalšími koncerty. V pondělí 16. května se představí španělský soubor Al Ayre Español (umělecký vedoucí Eduardo López Banzo), v úterý to bude Retorno — tradiční flamenco, zatančí mimo jiné i Susana Lupiañez Pinto. Ve středu vystoupí v Anežském klášteře Tiburtina Ensemble, ve stejný den ve Dvořákově síni Rudolfina zahraje klavírista Javier Perianes. Symfonický orchestr Českého rozhlasu, dirigent Jacek Kaspszyk a opět klavírista Javier Perianes se společně představí ve čtvrtek 19. května. V pátek bude Dvořákova síň patřit sopranistce Martině Jankové, doprovodí ji klavírista Gérard Wyss. V sobotu zde vystoupí Guarneri Trio Prague ve složení Ivan Klánský (klavír), Čeněk Pavlík (housle) a Marek Jerie (violoncello). V neděli zahraje Ivan Ženatý na housle a Sandra Shapiro na klavír.
Regiony
Hudební festival Antonína Dvořáka Příbram pokračuje v úterý 17. května dětskou operou Benjamina Brittena Kominíček, účinkovat bude Dětská opera Praha. Ve čtvrtek 18. května se na zámku v Dobříši představí Guarneri Trio Prague a v pátek se uskuteční v Památníku Antonína Dvořáka ve Vysoké u Příbrami benefiční koncert pro vilu Rusalka, na kterém zahraje Ivan Klánský, Lukáš Klánský a Heroldovo kvarteto.
Třetí abonentní koncert sezony souboru Barocco sempre giovane se uskuteční v Rytířském sále zámku v Pardubicích ve čtvrtek 19. května a bude věnován sólové viole. Hlavní sólistkou večera bude Jitka Hosprová.
Festival Lípa Musica uvede pořad nazvaný Blízké hlasy z dáli. V pátek 20. května se v bazilice Všech svatých v České Lípě představí Gjosan-rjú Tendai šómjó (Japonsko), společně se souborem Schola Gregoriana Pragensis (umělecký vedoucí David Eben). Projekt představuje propojení křesťanské a budhistické tradice.
V pátek 20. května bude zahájen čtyřicátý první ročník festivalu Janáčkův máj. Na zahajovacím koncertě v Domě kultury města Ostravy zazní Janáčkova Sinfonietta, Prokofjevův Koncert pro housle a orchestr č. 1 D dur op. 19 a Beethovenova Symfonie č. 3 Es dur op. 54 „Eroica“. Festival pokračuje v sobotu 21. května v Ludgeřovicích v chrámu sv. Mikuláše, a to varhanním koncertem. Na něm vystoupí Tomáš Mihalík (varhany) a Eva Dřízgová-Jirušová (soprán). V neděli 22. května se v Kravařích, v kostele sv. Bartoloměje, bude konat koncert uskupení Ensemble Per Sonat s názvem Německý polibek míru a francouzský román o růži.
Program desátého ročníku cyklu abonentních koncertů Českého filharmonického sboru Brno pokračuje osmým abonentním koncertem v neděli 22. května v kostele sv. Janů „U Minoritů“ v Brně. Slavnostní závěrečný koncert bude dirigovat Jakub Klecker, zazpívá Pavla Vykopalová (soprán), Jana Sýkorová (alt), Tomáš Černý (tenor) a David Szendiuch (bas). Účinkuje Plzeňská filharmonie a Český filharmonický sbor Brno se sbormistrem Petrem Fialou. Na programu bude Dvořákovo Stabat Mater.
Zaznamenali jsme v minulém týdnu
Zahraničí
Státní divadlo Košice v tomto týdnu zveřejnilo svůj dramaturgický plán pro sezonu 2016/2017. Divadlo uvede tři operní a dva baletní premiérové tituly. První premiérou nové sezony bude již v září Bohéma Giacoma Pucciniho. Baletní titul Charlie Chaplin bude mít premiéru v říjnu, v historické budově. Únorovou premiérou operního souboru bude opereta Noc v Benátkách Johanna Strausse mladšího. V březnu se poprvé na jevišti zrekonstruované Malé scény představí baletní soubor s tanečním představením Deník Anny Frankové. A konečně na slovenském jevišti zazní poprvé v historii opera Richarda Wagnera Víly, její premiéra je plánovaná na květen 2017.
Praha
Soubor NANOHACH odehrál svou poslední oficiální premiéru. Projektem, který uzavře historii tohoto uskupení, je představení Den a Noc a Noc a Den, naši recenzi najdete zde. Propojuje dvě autorské choreografie Marty Trpišovské a Ley Švejdové, inspirované životem a tvorbou spisovatelky Virginie Woolfové a surrealistické umělkyně Toyen. Premiéru uvedlo 9. května v Divadle Ponec. Zde najdete rozhovor s manažerem souboru Janem Malíkem.
Klavírista Maurizio Pollini zrušil ze zdravotních důvodů svůj recitál, který se měl uskutečnit 3. června v rámci festivalu Pražské jaro v Rudolfinu. Místo Maurizia Polliniho vystoupí Charles Richard-Hamelin.
V kostele sv. Šimona a Judy provedl Marek Štryncl se svým souborem Musica Florea a sborem Collegium Floreum Dvořákovo oratorium Stabat mater. Zaznělo v původní romantické interpretaci, recenzi jsme přinesli zde.
Umělecký ředitel festivalu Marek Vrabec oznámil, že hudební přehlídka Struny podzimu, známá kombinacemi jazzu a klasiky, tradice a experimentů, se letos neuskuteční. V tomto roce se měla konat po jedenadvacáté. Již v lednu pořadatelé, po odchodu výkonné ředitelky festivalu Dany Syrové, zrušili letošní jarní donátorský galavečer a ohlásili, že zvažují novou podobu festivalu.
Hudba Karla Svobody z filmového muzikálu Noc na Karlštejně zakončila open air koncert Symfonického orchestru hl. m. Prahy FOK k poctě Karla IV. na Staroměstském náměstí. Podrobnou zprávu přinášíme zde. Hudební produkci doplnily i fanfáry z věže Staroměstské radnice a zvony Týnského chrámu. Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK s dirigentem Petrem Altrichterem vzdal hold Karlu IV. programem složeným z děl Hectora Berlioze, Ottorina Respigniho, Bedřicha Smetany, Richarda Wagnera a Karla Svobody.
Pořadatelé kulturních festivalů dostanou jistotu dlouhodobějšího financování svých podniků. Nový dotační program ministerstva kultury, který schválila vláda, bude ročně rozdělovat sto milionů korun. Program státní podpory festivalů profesionálního umění by se měl stát dalším dotačním programem, jehož prostřednictvím ministerstvo podporuje takzvané živé umění. Současná praxe podpory hudebních, divadelních či tanečních festivalů je podle iniciátorů programu nesystémová i málo transparentní. Ministr kultury Daniel Herman zdůraznil, že program nemá dopad na státní rozpočet, ministerstvo na něj peníze vyčlení ze svého rozpočtu.
Bývalou provozní budovu Národního divadla zástupci první české scény získali zpět. Vydražili ji 12. května za 290 milionů korun. Cena o více než 200 milionů překonala vyvolávací cenu — stanovenou na 87 milionů. Odhadní cena byla 124 miliony korun. Do dražby šla dlouhodobě nevyužívaná budova kvůli insolvenci společnosti Themos, která ji poslední léta vlastnila. Dražby se zúčastnilo pět zájemců, aktivně dražili tři. Příhozy byly stanoveny na 50.000 korun, dražitelé ale přihazovali i několik milionů, a to až do závěru aukce. Za Národní divadlo se dražby zúčastnil ředitel Jan Burian.
V pražském Obecním domě začal ve čtvrtek 12. května sedmdesátý první ročník mezinárodního hudebního festivalu Pražské jaro. Tradiční Smetanova Má vlast zazněla v podání České filharmonie a pod taktovkou estonského dirigenta Paava Järviho. V hledišti Smetanovy síně byl přítomen prezident Miloš Zeman, který nad festivalem převzal záštitu. Zde přinášíme fotogalerii a zde recenzi. Koncert tradičně předznamenal dopolední pietní akt na vyšehradském hřbitově k uctění památky Bedřicha Smetany. Pořadatelé festivalu Pražské jaro uctili položením věnců památku Antonína Dvořáka, Josefa Suka a Zdeňka Fibicha. Po čtvrtečním slavnostním zahájení festivalu byla Smetanova Má vlast na programu ještě jednou, a to v pátek 13. května.
Proběhl šedesátý osmý ročník Mezinárodní hudební soutěže Pražské jaro, uskutečnil se v době od 7. do 15. května 2016 v Praze v oborech trubka a klavír. Soutěž je určena pro umělce všech národností, kteří splňují věkový limit do třiceti let a v Mezinárodní hudební soutěži Pražské jaro dosud nezískali v příslušném oboru první cenu. Vítězi soutěže se letos stali v oboru klavír Jinhyung Park (Korejská republika) a v oboru trubka Huw Morgan (Velká Británie). Náš klavírista Marek Kozák se umístil na druhém místě a získal tak Cenu Nadace Gideona Kleina pro nejúspěšnějšího českého účastníka soutěže. Slavnostní předání cen obou oborů se uskutečnilo 15. května v Brožíkově síni Staroměstské radnice. Náš závěrečný díl seriálu, reflektujícího letošní klavírní soutěž pod hlavičkou Pražského jara, jsme přinesli zde.
Muzeum Antonína Dvořáka vystavuje dva dopisy, které nedávno získalo na zahraniční aukci. Do 22. května se mohou zájemci do muzea, které sídlí v Praze na Karlově, přijít podívat na dosud neznámý dopis Antonína Dvořáka a kvitanci zpěvačky Josefiny Duškové. Za oba unikátní dokumenty muzeum na berlínské dražbě zaplatilo téměř tři sta tisíc korun. Dopis Antonína Dvořáka rakouskému estetikovi a hudebnímu kritikovi Eduardu Hanslickovi je ze dne 25. října 1882. V kvitanci Josefina Dušková potvrzuje svému mecenáši hraběti Christianu Clam-Gallasovi, že od něj přijala penzi dvě stě padesát guldenů. Více se můžete dočíst zde.
Regiony
Projekt restaurování varhan v kostele sv. Jakuba Staršího v Osové Bítýšce se stal vítězem dvanáctého ročníku ankety Zlatá jeřabina. Jedná se o cenu kraje Vysočina za kulturní počin roku 2015. Obnova varhan v Osové Bítýšce zvítězila v kategorii péče o kulturní dědictví, v níž uspěla i obnova terasy se zimní zahradou na zámku v Náměšti nad Oslavou a obnova mobiliáře v kostele sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře ve Žďáru nad Sázavou. V každé kategorii si zástupci vítězných počinů rozdělí šedesát tisíc korun.
Pardubické hudební jaro bylo zakončeno 10. května. Na společném koncertě účinkovali mužský sbor operního souboru Divadla F. X. Šaldy (Liberec), Komorní filharmonie Pardubice, Barbora Řeřichová (soprán), Jaroslav Patočka (basbaryton) a Miloslav Mejzlík (recitace), dirigentem večera byl Jan Kučera. V premiéře bylo provedeno jeho Pivní oratorium, naši recenzi najdete zde.
Balet libereckého Divadla F. X. Šaldy připravil novou baletní inscenaci Jekyll a Hyde. Inspiroval se příběhem Roberta Louise Stevensona z roku 1886. Inscenace měla premiéru 13. května v Malém divadle. Příběh pro potřeby baletu upravila choreografka Marika Hanousková, její verze se od klasické knižní liší. Oproti Stevensonově literární předloze jsou připsány dvě ženské role — Jekyllova vznešená snoubenka a Hydova oběť. Scéna a kostýmy jsou z dílny Aleše Valáška, hudbu složil Petr Čermák. V titulních rolích baletní novinky se představil Alexej Jurakov (doktor Jekyll) a Jaroslav Kolář (Hyde).
Národní divadlo v Brně uvedlo v premiéře scénické nastudování oratoria Epos o Gilgamešovi Bohuslava Martinů a operu Dido a Aeneas Henryho Purcella. Hudebního nastudování se ujali Marko Ivanovič a Václav Luks. Reportáž z přípravy inscenace jsme přinesli zde, naši recenzi najdete zde.
Výročí
V pátek 20. května uplyne 110 let od úmrtí přední mezzosopranistky Opery pražského Národního divadla Betty Fibichové, manželky skladatele Zdeňka Fibicha. Narodila se 16. března 1846, v Prozatímním divadle debutovala v roce 1868, sólistkou Opery první české scény byla až do roku 1891. Byla první Radmilou ve Smetanově Libuši, stejně jako i Pannou Rózou a Závišem. Podrobný portrét pěvkyně jsme přinesli zde.
Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky
[mc4wp_form id="339371"]