Týden s hudbou (163)

  1. 1
  2. 2
  3. 3

kalendářCo přinese tento týden
Praha

Experimentální prostor NoD v Praze nabídne v úterý 14. června program z cyklu Krása dneška, nazvaný Jan Klusák (1934) – konzervativní avantgardista. Jedná se o autorský večer s českým hudebním skladatelem, který bude zároveň hostem celého večera a který představí v podání PKF – Prague Philharmonia svůj Smyčcový kvartet č. 4, Recitativo e canto pro klarinet a klavír a Sonátu pro bicí nástroje.

Jan Klusák (foto archiv)
Jan Klusák (foto archiv)

V úterý 14. června vysílá Český rozhlas Vltava mimořádným přímým přenosem koncert klavíristy Lukáše Vondráčka. Vítěz letošního ročníku prestižní Soutěže královny Alžběty bude hrát v Betlémské kapli v Praze. Klavírista pochází z Opavy, žije v Bostonu a koncertuje především v zahraničí, do České republiky zavítá jen zřídka. Ve stejný den nabídne Český rozhlas Vltava také záznam finálového vystoupení Lukáše Vondráčka na bruselské Soutěži Královny Alžběty.

 

Regiony
Ensemble Opera Diversa uvede orchestrální koncert sestavený z děl pobaltských autorů, s názvem Naděje (n)a milosrdenství, v pondělí 13. června v Mozartově sále divadla Reduta v Brně. Na tomto představení Ensembla Opera Diversa poprvé spolupracuje s tanečním souborem ProART Company. Za tanečního doprovodu zazní výběr z děl Arvo Pärta, Toivo Tuleva a Pēterise Plakidise.

Ensemble Opera Diversa - ‎Naděje (n)a milosrdenství (zdroj facebook)
Ensemble Opera Diversa – ‎Naděje (n)a milosrdenství (zdroj facebook)

Smetanova Litomyšl nabídne v úterý 14. června na Zámeckém nádvoří společný koncert Dagmar Peckové a uskupení Epoque Orchestra, večer je koncipován jako pocta dílu Kurta Weilla. Ve čtvrtek návštěvníci uslyší Trojhvězdí vídeňských klasiků s programem složeným z děl Josepha Haydna Obraz chaosu – předehra k oratoriu Stvoření, Ludwiga van Beethovena Symfonie č. 2 D dur op. 36 a Wolfganga Amadea Mozarta Requiem d moll KV 626. Účinkují Barbora Perná (soprán), Alžběta Vomáčková (mezzosoprán), Josef Moravec (tenor), Marián Krejčík (bas), Český filharmonický sbor Brno se sbormistrem Petrem Fialou a Česká Sinfonietta, dirigentem bude Radek Baborák. Pátečním hlavním programem bude večer složený ze dvou baletních inscenací souboru Baletu Národního divadla moravskoslezského Ostrava – Hommage à Johann Sebastian Bach: Barocco, v choreografii Jacka Przybyłowicze a Carmina Burana Carla Orffa v choreografii Youriho Vámose – skladatelovy verze pro sólisty, smíšený sbor, dva klavíry a bicí nástroje.

Hommage à J. S. Bach: Barocco - NDM 2016 (foto Martin Popelář)
Hommage à J. S. Bach: Barocco – NDM 2016 (foto Martin Popelář)

Sobota přinese na Smetanově Litomyšli operu Braniboři v Čechách, uvede ji soubor opery Národního divadla moravskoslezského Ostrava, v režii Jiřího Nekvasila, dirigentem bude Jakub Klecker. V neděli je na programu Mahlerova Symfonie tisíců, v provedení Kühnova dětského sboru, Českého filharmonického sboru Brno, Pěveckého sboru města Bratislavy, Symfonického orchestru Českého rozhlasu a sólistů, dirigentem je Ondrej Lenárd.

Chodbu muzea na zámku v Nových Benátkách rozezvučí v úterý 14. června koncert nazvaný Biber a jeho současníci. Na něm vystoupí Jana Chytilová (barokní housle), Hana Fleková (viola da gamba) a Jan Krejča (theorba).

Mladí hudebníci z různých koutů světa se setkají v Hradci nad Moravicí na Opavsku, kde se uskuteční padesátý čtvrtý ročník Mezinárodní interpretační soutěže Beethovenův Hradec. Soutěž bude zahájena ve čtvrtek 16. června, letošní ročník je věnován klavíru. Na zahajovacím koncertě se představí Anna Ryaguzová z Ruska, která vyhrála jubilejní padesátý ročník soutěže. Čas mezi zahajovacím a závěrečným koncertem, který se bude konat v neděli, vyplní samotná soutěž, která je rovněž přístupná veřejnosti. Účastnit se jí budou více než dvě desítky soutěžících.

neděli 19. května vystoupí se svým závěrečným koncertem v brněnském Janáčkově divadle Mozartovy děti. Projekt, který pořádá Filharmonie Brno, si klade za cíl nalákat do světa hudby děti všech věkových kategorií, dává prostor nadaným žákům základní umělecké školy Smetanova vystoupit na pódiích v centru Brna před zraky tisíců posluchačů a také chce pomoci těm nejmenším nalézt své vlastní hudební schopnosti a cítění.

Festival Mozartovy děti (zdroj filharmonie-brno.cz)
Festival Mozartovy děti (zdroj filharmonie-brno.cz)

Soubor Janáčkovy opery Národního divadla Brno přenese jeden ze svých repertoárových titulů do prostředí hradu Špilberk. Diváci se tak v neděli 19. června mohou těšit na provedení opery Giuseppe Verdiho La traviata. V hlavních rolích se představí Jana Šrejma Kačírková (Violetta), Richard Samek (Alfredo) a Roman Janál (Germont). Dirigentem večera je Jaroslav Kyzlink.

 

kalendářZaznamenali jsme v minulém týdnu
Ze zahraničí

Josef Hlávka se proslavil stavbou Dvorní opery ve Vídni (v současnosti Státní opera), jeho rukopis je i na reprezentačních veřejných budovách či ekonomicky úsporných činžovní domech. Architekta a stavitele Josefa Hlávku (1831–1908) nově připomíná v centru rakouské metropole pamětní deska. Rodák z Přeštic na Klatovsku vystudoval pražskou techniku a architekturu ve Vídni. Na fasádě jedné z jeho staveb, u sídla opery na okružní třídě (Ringstrasse) v historickém centru rakouské metropole, byla Hlávkovi odhalena pamětní deska.

Vídeňská státní opera (zdroj wikiwand.com)
Vídeňská státní opera (zdroj wikiwand.com)

Ve věku devadesáti let zemřel 6. června anglický dramatik Peter Shaffer. Shafferovou nejznámější hrou byl patrně Amadeus zachycující žárlivý vztah skladatele Salieriho k Mozartovi. Peter Shaffer hru později přepracoval ve scénář ke stejnojmennému oscarovému filmu, jenž natočil Miloš Forman.

V rámci Mezinárodního letního divadelního festivalu Zámecké hry zvolenské vystoupil Pražský komorní balet v pátek 10. června na nádvoří Zvolenského zámku s inscenací Metafory tance. V neděli 12. června se baletní soubor uvedl s totožným programem před košickým publikem v prostorách bývalých kasáren – Kulturparku.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

  1. 1
  2. 2
  3. 3

Mohlo by vás zajímat