Týden s hudbou

Týden od 11. do 17. září 2017 - vydání číslo 228. Co se děje v klasické hudbě, opeře a tanci? Přinášíme souhrn událostí aktuálního i uplynulého týdne.

Co přinese tento týden
Praha

Pódium Dvořákovy síně Rudolfina bude tento týden patřit výhradně koncertům festivalu Dvořákova Praha. Kromě vystoupení Gustav Mahler Jugendorchesteru s dirigentem Ingo Metzmacherem v pondělí 11. září se tam vystřídají Essenská filharmonie s Tomášem Netopilem v úterý 12. září či komorní ansámbl vedený Radkem Baborákem v pátek 15. září. Vrcholem tohoto festivalového týdne bude dvojí provedení Dvořákova Rekviem ve středu 13. a ve čtvrtek 14. září. Rezidenční Českou filharmonii povede po oba večery Jakub Hrůša, rozsáhlých sborových pasáží se ujme Pražský filharmonický sbor a mezinárodní kvartet sólistů budou tvořit Ailyn Pérez, Christianne Stotijn, Michael Spyres a Jan Martiník. Již tradiční součástí Dvořákovy Prahy je takzvaný Rodinný den, který letos připadá na sobotu 16. září. Opět Dvořákova síň Rudolfina nejprve dopoledne přivítá soubor Musica Florea, který zde v autentické interpretaci na dobové nástroje uvede Dvořákův Hymnus z básně „Dědicové Bílé hory“ a Symfonii č. 9 e moll „Z Nového světa“. Na návštěvníky Rudolfina čekají pak po celý den workshopy a open air koncerty. Rodinný den zakončí v 17 hodin netypické provedení baletní hudby Bohuslava Martinů Kdo je na světě nejmocnější v podání Jiřího Lábuse a saxofonového kvartetu z Berlína Clair-obscur. Z festivalu uveřejňujeme průběžně recenze, tu ze zahajovacího koncertu najdete zde, z pátečního koncertu zde.

Jakub Hrůša (foto web J. Hrůši)

Akademie klasické hudby, která je pořadatelem mezinárodního hudebního festivalu Dvořákova Praha, letos ocení Cenou Antonína Dvořáka Ivana Klánského. Klavírní virtuóz ocenění převezme 18. září na půdě ministerstva kultury z rukou ministra Daniela Hermana a mecenáše Karla Komárka. O udělení ceny rozhodla rada akademiků, složená z osobností českého uměleckého života. Tradiční křišťálové violoncello z dílny sklárny Moser každoročně putuje k osobnostem, které se významnou měrou zasloužily o propagaci a popularizaci české klasické hudby v zahraničí i v České republice. Laureáty vybírá rada v rámci festivalu Dvořákova Praha. Více o ocenění jsme informovali zde.

Divadelní uskupení Spitfire Company oslaví deset let své existence v úterý 12. a ve středu 13. září uvedením projektu Konec — člověka / Doba z druhé ruky v holešovickém prostoru Jatka78. Uvedení divadelní adaptace knihy Světlany Alexijevičové, oceněné Nobelovou cenou za literaturu v roce 2015, bude dosud největším počinem Spitfire Company. Na jevišti se setkají současní i bývalí členové skupiny, hudbu k představení napsal skladatel a dirigent Jan Kučera, masky navrhla sochařka Paulina Skavova a zvukový design vytvořil Martin Tvrdý. Z premiéry chystáme recenzi.

Ve středu 13. září bude na prknech Stavovského divadla slavnostně zahájen Festival hudebního divadla Opera, který se tak po mnoha letech vrací do podzimního termínu, v němž v roce 1993 začínal. Třináctý ročník festivalu potrvá do 5. listopadu. Své nejlepší inscenace v Praze představí operní soubory z celé České republiky i ze Slovenska. Představení stálých operních domů i tentokrát doplní produkce vzniklé nezávisle na tradiční operní síti divadel. Úvodní představení festivalu bude svěřeno souboru Moravského divadla Olomouc, které se rozhodlo reprezentovat svůj operní soubor operním epilogem Bohuslava Martinů Řecké pašije. Režisérem představení, které mělo v Olomouci premiéru letos v únoru, je Jan Antonín Pitínský, provedení bude řídit šéfdirigent orchestru Moravského divadla Olomouc Petr Šumník. Více o festivalu jsme informovali mimo jiné zde.

B. Martinů: Řecké pašije – Moravské divadlo Olomouc 2017 (foto Jan Procházka / Moravské divadlo Olomouc)

Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK vstupuje do své 83. sezóny dvěma koncerty ve středu 13. a ve čtvrtek 14. září ve Smetanově síni Obecního domu. Jako sólistu pro své slavnostní zahájení si vedení FOKu vybralo legendárního izraelského houslistu a držitele dvou cen Grammy Pinchase Zukermana. Jeho mistrovství budou posluchači moci ocenit ve dvou dílech z pera Ludwiga van Beethovena (Romance pro housle a orchestr č. 1 G dur a Koncert pro housle a orchestr D dur). Druhá polovina koncertu bude patřit symfonické suitě Šeherezáda Nikolaje Rimského-Korsakova. Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK bude po oba večery řídit jeho šéfdirigent Pietari Inkinen. Před koncertem 14. září se uskuteční setkání s protagonisty koncertu v Cukrárně Obecního domu od 18.15 hodin.

Ve své řadě abonentních koncertů v Sále Martinů Hudební fakulty AMU pokračuje po prázdninách Sukův komorní orchestr bez dirigenta. Čtvrtý koncert letošního cyklu, který je ohlášen na středu 13. září, bude patřit hudbě Jeana Sibelia, Igora Stravinského a Franze Schuberta.

Sukův komorní orchestr (zdroj suk-ch-o.cz)

Opera Národního divadla zahájila svoji 135. sezonu sice již na konci srpna, ale na čtvrtek 14. září připravila speciální koncert k zahájení operní sezony 2017/2018. Umělecký ředitel Opery Národního divadla a Státní opery Petr Kofroň, který tento večer povede také Orchestr Státní opery, vybral pro tento koncert ukázky z operního repertoáru Nového německého divadla v Praze. Všechny opery, z nichž zazní předehry, intermezza či baletní hudba, zažily kdysi velmi úspěšné premiéry a některé se dočkaly uvedení na mnoha významných scénách. Zejména opera Donna Diana Emila von Rezniceka z roku 1894 se kdysi těšila doslova celosvětové popularitě. Z této opery zazní na koncertě předehra, jejíž uvedení je pozvánkou na koncertní provedení celé opery 1. března 2018 ve Foru Karlín pod taktovkou hudebního ředitele Státní opery Andrease Sebastiana Weisera. Z koncertu připravujeme recenzi.

Ve čtvrtek 14. září bude v Divadle Archa zahájen 11. ročník festivalu japonské a soudobé hudby International Shakuhachi Festival Prague, který potrvá do 18. září a jehož ozvěny budou moci příští týden zaslechnout i posluchači v Plzni. Festival nazvaný podle flétny šakuhači přinese neobvyklou hudbu v provedení celé plejády osobností japonské hudby. Svou dramaturgií, která spojuje tradiční japonské nástroje s novými hudebními trendy, patří International Shakuhachi Festival Prague mezi jedinečné akce v celé Evropě. 14. září festival zahájí koncert Akihito Obamy a Nobuto Yamanaky (šakuhači a třístrunné banjo šamisen) v Divadle Archa. K hvězdám japonské world music a improvizace se tento večer připojí známé osobnosti české alternativní scény Hearn Gadbois (perkuse) a vedoucí Pražského improvizačního orchestru George Cremaschi (kontrabas). V sobotu 16. září se pak v Sále Martinů Hudební fakulty AMU představí soubor Pro Musica Nipponia, který v České republice naposledy vystoupil na festivalu Pražské jaro v roce 2001. Vedle skladeb mezinárodních skladatelů uvede i premiéru Jiřího Lukeše pro japonské nástroje a moravský cimbál. Nejočekávanější událostí letošního festivalu bude vystoupení Nomury Hózana, mistra hráče na šakuhači, který v Sále Martinů Hudební fakulty AMU zahraje skladby dvacátého století a také další světovou premiéru, skladbu Jana Rösnera pro koto a šakuhači. Součástí programu International Shakuhachi Festival Prague jsou také intenzivní mistrovské kurzy a workshopy vedené profesionálními hráči na šakuhači, šamisen a japonskou třináctistrunnou citeru koto.

Akihito Obama (foto © Oscar Chambi)

 

Regiony
Pod názvem Jemně temně je na středu 13. září ohlášen v Brně do Robotárny v Káznici na Cejlu recitál basisty Jana Šťávy za doprovodu Ondreje Olose, v němž bude mapovat záporné charaktery operního světa. Na programu je mimo jiné Mozart, Rossini, Smetana, Thomas či Offenbach.

Druhým týdnem pokračuje v Ostravě a na dalších místech Moravskoslezského kraje Svatováclavský hudební festival. Reflexe prvních koncertů jste si mohli přečíst na našich stránkách. Také na koncerty tohoto týdne se chystají naši recenzenti. Dva festivalové večery v tomto týdnu (15. září v kostel sv. Jana a Pavla ve Frýdku-Místku a 16. září v kostele Panny Marie Královny v Ostravě) budou patřit provedení oratoria Stabat Mater Jakuba Jana Ryby. Jeho interpretace se zhostí Komorní orchestr L’armonia Terrena pod vedením dirigenta Zdeňka Klaudy, který se zasloužil o objevení tohoto vrcholného Rybova díla v roce 2016 a za jeho nahrávku získal ocenění prestižního francouzského časopisu Diapason d’Or. Sborové pasáže přednese soubor L’armonia Terrena Vocale a sólových partů se ujmou sopranistka Simona Šaturová, mezzosopranistka Markéta Cukrová, tenorista James Kryshak a barytonista Roman Hoza.

Zdeněk Klauda (foto Ilona Sochorová)

Dalším dramaturgickým příspěvkem festivalu k výročí pěti set let luterské reformace bude v neděli 17. září koncert v Evangelickém kostele SCEAV Na Nivách v Českém Těšíně. Slavnostní koncert je sestaven z kompozic, kterými se vlivní skladatelé přihlásili k odkazu německého církevního reformátora Martina Luthera. Novogotickými klenbami chrámu se ponesou Čtyři vážné zpěvy Johannese Brahmse v podání německého barytonisty Henryka Böhma a koncert uzavře protestantský chorál Náš Bůh je pevný hrad, který je součástí finální věty Mendelssohnovy Reformační symfonie.

16. ročník Mezinárodního hudebního festivalu Lípa Musica nabízí letos řadu čtyřiadvaceti akcí na osmnácti místech Libereckého a Ústeckého kraje a v saském pohraničí. V pátek 15. září přiveze do Klášterní baziliky Všech svatých v České Lípě původem americký loutnista a pěvec Joel Frederiksen projekt Rekviem za růžový měsíc, který je alžbětinskou poctou Nicku Drakeovi. Melodie písní tohoto britského folkového písničkáře a skladatele opatřil Frederiksen doprovodem renesančních nástrojů, které se rozezní v podání německého souboru Ensemble Phoenix Munich. Nahrávka projektu Rekviem za růžový měsíc přinesla Frederiksenovi několik prestižních cen včetně ECHO Klassik. Niterný večer při svíčkách v kostele sv. Barbory v Zahrádkách slibuje koncert Zuzany Lapčíkové za kytarového doprovodu Vladislava Bláhy v sobotu 16. září. V neděli 17. září naplní poutní Baziliku Panny Marie Pomocnice křesťanů ve Filipově u Rumburka Andělské hlasy mladých zpěváčků Kühnova dětského sboru, kteří zde pod vedením Jiřího Chvály představí reprezentativní průřez světovou sborovou literaturou s důrazem na hudbu duchovní. Z tohoto koncertu připravujeme recenzi.

Joel Frederiksen (foto © Thomas Zwillinger)

Z důvodu rekonstrukce budovy Janáčkova divadla (podrobně jsme informovali zde) se rozhodlo vedení Národního divadla Brno umístit první operní premiéru sezony 2017/2018 do brněnské Reduty. V pátek 15. září se zde odehraje dokonce světová premiéra opery Pravidla slušného chování v moderní společnosti, která vznikla přímo na objednávku Janáčkovy opery Národního divadla Brno. Východiskem pro novou operu skladatele Michala Nejtka a režiséra Jiřího Adámka se stala stejnojmenná hra Jeana‑Luca Lagarce. Na absurdní slavnostní hostině chór čtyř pěvců – odvěkých strážců tradic a noblesy – provede diváky životem od narození až po smrt skrze pravidla společenského chování. Fotogalerii, pořízenou během závěrečných zkoušek, jsme publikovali zde, recenzi nové inscenace si budete moci přečíst na našich stránkách.

Třetím z řady deseti koncertů bude v neděli 17. září pokračovat Mezinárodní hudební festival F. L. Věka 2017. Vůbec poprvé bude jeden z festivalových koncertů hostit zámek v Kvasinách, kde cembalistka Barbara Maria Willi provede kompletní cyklus Johanna Sebastiana Bacha Goldbergovy variace.

 

Zaznamenali jsme v minulém týdnu
Praha
V pondělí 4. září mělo hudbymilovné publikum možnost se v Národním divadle naposledy rozloučit s významným českým operním pěvcem a pedagogem René Tučkem, který zemřel v sobotu 26. srpna ve věku jedenaosmdesáti let. V souvislosti se zprávou o úmrtí tohoto předního českého barytonisty přinesla Opera Plus jeho zevrubný portrét, který najdete zde.

V pražském kině Lucerna měl v úterý 5. září světovou premiéru dokumentární film Barenboim: Smetana – Má vlast. Snímek mapuje přípravy Daniela Barenboima na provedení cyklu symfonických básní Bedřicha Smetany. Režisér Martin Suchánek mimo jiné zachycuje dirigentovu práci s orchestrem před uvedením vlasti letos 12. května na zahájení festivalu Pražské jaro. Kromě premiéry filmu za účasti dirigenta v Lucerně snímek tentýž večer uvedla Česká televize. Šestačtyřicetiminutový dokument bude příští rok představen také v rámci festivalu Zlatá Praha. Více o snímku a jeho filmové premiéře se na našich stránkách dočtete zde.

Barenboim: Smetana – Má vlast – světová premiéra dokumentu – kino Lucerna Praha 5. 9. 2017 (zdroj Pražské jaro / foto © Pražské jaro – Petra Hajská)

O dva dny později, ve čtvrtek 7. září, vstoupil do kin snímek Olgy Sommerové s názvem Červená. Na pozadí dramatických událostí 20. století zpodobňuje neobyčejný život české pěvkyně Soni Červené. Ukazuje silnou a statečnou ženu, která zpěvu a působení na jevišti věnovala celý život. Ženu, jejíž maminka se stala obětí komunismu a která sama v závěru své kariéry ztvárnila na jevišti nejtragičtější oběť tuzemské komunistické moci, Miladu Horákovou.

Díly Antona Weberna, Gustava Mahlera a Ludwiga van Beethovena zahájil v neděli v téměř zaplněném Rudolfinu svou 24. sezonu PKF – Prague Philharmonia. Orchestr vedl jeho šéfdirigent Emmanuel Villaume. Sólistou večera byl ukrajinský barytonista Andrej Bondarenko, který se představil v Mahlerových Písních potulného tovaryše. Z koncertu přineseme recenzi.

 

Regiony
Národní divadlo Brno již několikátým rokem zahajuje sezonu koncertem pod širým nebem. Letos se 6. září na Zeleném trhu představili sólisté opery, kteří za doprovodu Orchestru Janáčkovy opery Národního divadla Brno a jeho šéfdirigenta Marka Ivanoviće přednesli ochutnávku toho nejlepšího, co opera nabídne na představeních od září 2017 do června 2018. Vedle operních novinek Národní divadlo Brno na koncertě představilo i ukázky z netrpělivě očekávaného baletu v choreografii Mária Radačovského na hudbu Leonarda Bernsteina West Side Story. Podrobněji jsme informovali zde.

Přípravy zahajovacího koncertu ND Brno – Zelný trh Brno 6. 9. 2017 (zdroj FB NDB)

Letos už poosmé otevřel divadelní sezónu Národního divadla moravskoslezského tradiční Galavečer k zahájení sezóny, který se v tomto roce opět uskutečnil po dva večery, 9. a 10. září, v Divadle Antonína Dvořáka. Na koncertech se potkaly všechny čtyři umělecké soubory Národního divadla moravskoslezského – umělci opery, činohry, baletu i operety/muzikálu, aby v žánrově pestrých ukázkách představili právě začínající sezónu, a to především prostřednictvím ukázek z připravovaných nových titulů (např. z opery Lady Macbeth Mcenského újezdu Dmitrije Šostakoviče, z opery Lazebník sevillský!!! v přebásnění Jaromíra Nohavici nebo z výpravného romantického muzikálu Borise Urbánka, Jaromíra Nohavici, Šimona Cabana a Jiřího Joska Romeo a Julie.

Sedmý ročník Mezinárodního hudebního festivalu F. L. Věka pokračoval v neděli 9. září druhým koncertem. Posluchači, kteří navštívili kostel svaté Máří Magdalény v Deštné v Orlických horách, měli možnost vyslechnout díla Jana Zacha, Wolfganga Amadea Mozarta, Georga Philippa Telemanna a dalších v podání souboru Ars Instrumentalis Pragensis, který si v letošním roce připomíná třicáté výročí svého vzniku.

Barokní kostel sv. Maří Magdalény v Deštné (zdroj orlickehory.net)

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat