Týden s hudbou

  1. 1
  2. 2
  3. 3
Týden od 11. do 17. září 2017 - vydání číslo 228. Co se děje v klasické hudbě, opeře a tanci? Přinášíme souhrn událostí aktuálního i uplynulého týdne.

Co přinese tento týden
Praha

Pódium Dvořákovy síně Rudolfina bude tento týden patřit výhradně koncertům festivalu Dvořákova Praha. Kromě vystoupení Gustav Mahler Jugendorchesteru s dirigentem Ingo Metzmacherem v pondělí 11. září se tam vystřídají Essenská filharmonie s Tomášem Netopilem v úterý 12. září či komorní ansámbl vedený Radkem Baborákem v pátek 15. září. Vrcholem tohoto festivalového týdne bude dvojí provedení Dvořákova Rekviem ve středu 13. a ve čtvrtek 14. září. Rezidenční Českou filharmonii povede po oba večery Jakub Hrůša, rozsáhlých sborových pasáží se ujme Pražský filharmonický sbor a mezinárodní kvartet sólistů budou tvořit Ailyn Pérez, Christianne Stotijn, Michael Spyres a Jan Martiník. Již tradiční součástí Dvořákovy Prahy je takzvaný Rodinný den, který letos připadá na sobotu 16. září. Opět Dvořákova síň Rudolfina nejprve dopoledne přivítá soubor Musica Florea, který zde v autentické interpretaci na dobové nástroje uvede Dvořákův Hymnus z básně „Dědicové Bílé hory“ a Symfonii č. 9 e moll „Z Nového světa“. Na návštěvníky Rudolfina čekají pak po celý den workshopy a open air koncerty. Rodinný den zakončí v 17 hodin netypické provedení baletní hudby Bohuslava Martinů Kdo je na světě nejmocnější v podání Jiřího Lábuse a saxofonového kvartetu z Berlína Clair-obscur. Z festivalu uveřejňujeme průběžně recenze, tu ze zahajovacího koncertu najdete zde, z pátečního koncertu zde.

Jakub Hrůša (foto web J. Hrůši)

Akademie klasické hudby, která je pořadatelem mezinárodního hudebního festivalu Dvořákova Praha, letos ocení Cenou Antonína Dvořáka Ivana Klánského. Klavírní virtuóz ocenění převezme 18. září na půdě ministerstva kultury z rukou ministra Daniela Hermana a mecenáše Karla Komárka. O udělení ceny rozhodla rada akademiků, složená z osobností českého uměleckého života. Tradiční křišťálové violoncello z dílny sklárny Moser každoročně putuje k osobnostem, které se významnou měrou zasloužily o propagaci a popularizaci české klasické hudby v zahraničí i v České republice. Laureáty vybírá rada v rámci festivalu Dvořákova Praha. Více o ocenění jsme informovali zde.

Divadelní uskupení Spitfire Company oslaví deset let své existence v úterý 12. a ve středu 13. září uvedením projektu Konec — člověka / Doba z druhé ruky v holešovickém prostoru Jatka78. Uvedení divadelní adaptace knihy Světlany Alexijevičové, oceněné Nobelovou cenou za literaturu v roce 2015, bude dosud největším počinem Spitfire Company. Na jevišti se setkají současní i bývalí členové skupiny, hudbu k představení napsal skladatel a dirigent Jan Kučera, masky navrhla sochařka Paulina Skavova a zvukový design vytvořil Martin Tvrdý. Z premiéry chystáme recenzi.

Ve středu 13. září bude na prknech Stavovského divadla slavnostně zahájen Festival hudebního divadla Opera, který se tak po mnoha letech vrací do podzimního termínu, v němž v roce 1993 začínal. Třináctý ročník festivalu potrvá do 5. listopadu. Své nejlepší inscenace v Praze představí operní soubory z celé České republiky i ze Slovenska. Představení stálých operních domů i tentokrát doplní produkce vzniklé nezávisle na tradiční operní síti divadel. Úvodní představení festivalu bude svěřeno souboru Moravského divadla Olomouc, které se rozhodlo reprezentovat svůj operní soubor operním epilogem Bohuslava Martinů Řecké pašije. Režisérem představení, které mělo v Olomouci premiéru letos v únoru, je Jan Antonín Pitínský, provedení bude řídit šéfdirigent orchestru Moravského divadla Olomouc Petr Šumník. Více o festivalu jsme informovali mimo jiné zde.

B. Martinů: Řecké pašije – Moravské divadlo Olomouc 2017 (foto Jan Procházka / Moravské divadlo Olomouc)

Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK vstupuje do své 83. sezóny dvěma koncerty ve středu 13. a ve čtvrtek 14. září ve Smetanově síni Obecního domu. Jako sólistu pro své slavnostní zahájení si vedení FOKu vybralo legendárního izraelského houslistu a držitele dvou cen Grammy Pinchase Zukermana. Jeho mistrovství budou posluchači moci ocenit ve dvou dílech z pera Ludwiga van Beethovena (Romance pro housle a orchestr č. 1 G dur a Koncert pro housle a orchestr D dur). Druhá polovina koncertu bude patřit symfonické suitě Šeherezáda Nikolaje Rimského-Korsakova. Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK bude po oba večery řídit jeho šéfdirigent Pietari Inkinen. Před koncertem 14. září se uskuteční setkání s protagonisty koncertu v Cukrárně Obecního domu od 18.15 hodin.

Ve své řadě abonentních koncertů v Sále Martinů Hudební fakulty AMU pokračuje po prázdninách Sukův komorní orchestr bez dirigenta. Čtvrtý koncert letošního cyklu, který je ohlášen na středu 13. září, bude patřit hudbě Jeana Sibelia, Igora Stravinského a Franze Schuberta.

Sukův komorní orchestr (zdroj suk-ch-o.cz)

Opera Národního divadla zahájila svoji 135. sezonu sice již na konci srpna, ale na čtvrtek 14. září připravila speciální koncert k zahájení operní sezony 2017/2018. Umělecký ředitel Opery Národního divadla a Státní opery Petr Kofroň, který tento večer povede také Orchestr Státní opery, vybral pro tento koncert ukázky z operního repertoáru Nového německého divadla v Praze. Všechny opery, z nichž zazní předehry, intermezza či baletní hudba, zažily kdysi velmi úspěšné premiéry a některé se dočkaly uvedení na mnoha významných scénách. Zejména opera Donna Diana Emila von Rezniceka z roku 1894 se kdysi těšila doslova celosvětové popularitě. Z této opery zazní na koncertě předehra, jejíž uvedení je pozvánkou na koncertní provedení celé opery 1. března 2018 ve Foru Karlín pod taktovkou hudebního ředitele Státní opery Andrease Sebastiana Weisera. Z koncertu připravujeme recenzi.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

  1. 1
  2. 2
  3. 3

Mohlo by vás zajímat