Týden s hudbou

  1. 1
  2. 2
  3. 3

Co přinese tento týden? Výběr aktualit klasické hudby, opery a tance od 18. do 24. prosince 2017 242

Praha
Spojení české a ruské hudby nabídne koncert Symfonického orchestru Českého rozhlasu v pondělí 18. prosince s dirigentem Michałem Nesterowiczem, který se k rozhlasovým symfonikům vrací po úspěšném koncertu s klavíristou Lukášem Vondráčkem. Zatímco energické Fantastické scherzo zkomponoval Josef Suk ještě před svými zralými díly, Rapsodii–koncert pro violu a orchestr napsal jeho žák Bohuslav Martinů na vrcholu své tvůrčí dráhy v New Yorku. Sólový part lyrické skladby přednese britsko-ukrajinský violista Maxim Rysanov. Večer ve Dvořákově síni Rudolfina uzavřou „Zimní sny“, první symfonie Petra Iljiče Čajkovského. Koncert se koná v rámci festivalu Dny Bohuslava Martinů 2017 a bude věnován památce profesora Václava Riedlbaucha, ředitele Nadace Bohuslava Martinů. Hodnocení koncertu přineseme na našich stránkách.

SOČR, dirigent Michał Nesterowicz (foto Petr Horník)

Soubory Collegium 1704 a Collegium Vocale 1704 pod vedením Václava Lukse nastudovaly pro svůj další koncert sezony Hudebního mostu Praha-Drážďany poslední sbírku duchovních skladeb na latinské a italské texty Claudia Monteverdiho Selva morale e spirituale. Do tohoto hudebního testamentu čtyřiasedmdesátiletého Monteverdiho se budou moci zaposlouchat posluchači ve Dvořákově síni Rudolfina v úterý 19. prosince. Z koncertu chystáme recenzi.

Festival Dny Bohuslava Martinů nabídne tento týden ještě poslední komorní koncert, v úterý 19. prosince v Sále Martinů Lichtenštejnského paláce. Kvarteto Martinů spolu s přizvanými hosty harfenistkou Kateřinou Englichovou, klavíristou Karlem Košárkem a klarinetistkou Ludmilou Peterkovou zde provedou kromě děl Petra Ebena, Vítězslava Nováka a Jindřicha Felda také Komorní hudbu č. 1 pro klarinet, housle, violu, violoncello, harfu a klavír Bohuslava Martinů. O zakončení festivalového dění se ve středu 20. prosince postará ve Dvořákově síni Česká filharmonie, která z bohatého martinůovského repertoáru vybrala se svým čerstvě jmenovaným šéfdirigentem Semjonem Byčkovem Dvojkoncert pro dva smyčcové orchestry, klavír a tympány. Dramaturgii doplní Double pro orchestr Luboše Fišera a Život hrdinův Richarda Strausse. Česká filharmonie program zopakuje ještě ve čtvrtek 21. a v pátek 22. prosince na svých abonentních koncertech. Z festivalu Dny Bohuslava Martinů pro vás přinášíme recenze, hodnocení koncertu Martinů a jeho švýcarští současníci z minulého týdne si můžete přečíst zde.

Komorní koncert: Martinů a jeho švýcarští současníci – Dny Bohuslava Martinů 11. 12. 2017 (zdroj Dny Bohuslava Martinů / foto Natalia Vasileva)

Poslední letošní koncert svého abonentního cyklu uvede ve středu 20. prosince v Sále Martinů Lichtenštejnského paláce Sukův komorní orchestr. V programu, který nabídne mimo jiné houslové koncerty Františka Bendy a Johanna Sebastiana Bacha v podání Ivana Ženatého, nebude chybět ani Concerto grosso “Vánoční” Arcangela Corelliho.

Vánoční setkání Václava Hudečka a jeho hostů se bude konat na pódiu Velkého sálu Paláce Žofín ve středu 20. prosince v rámci 26. ročníku festivalu Svátky hudby v Praze. Václav Hudeček si k provedení vánočního programu přizval mimo jiné Český filharmonický sbor Brno, Dětský pěvecký sbor Radost Praha, sopranistky Janu Meliškovou a Markétu Szendiuchovou nebo violoncellistu Jiřího Bártu a klavíristku Terezii Fialovou.

Slavnostní zahájení 26. ročníku – Václav Hudeček – Svátky hudby v Praze (zdroj Svátky hudby)

Na Vánočním koncertě Pražských symfoniků, který se koná ve středu 20. a ve čtvrtek 21. prosince ve Smetanově síni Obecního domu, zazní Mozartův Flétnový koncert a Dvojkoncert pro harfu a flétnu, na kterou bude hrát první flétnista Berlínské filharmonie Mathieu Dufour. Nádherného a také náročného harfového sóla se zhostí Kateřina Englichová. Pod taktovkou šéfdirigenta FOK Pietari Inkinena dále zazní dva romantické kusy, které přenesou posluchače do zasněžené zimní přírody – Sukova Pohádka zimního večera a Zima z baletu Roční období Alexandra Glazunova.

 

Zaznamenali jsme v uplynulém týdnu Výběr aktualit klasické hudby, opery a tance od 11. do 17. prosince 2017

Ze zahraničí
Slovenská filharmonie se po dva adventní večery představila pod taktovkou Leoše Svárovského. Ve čtvrtek 14. a v pátek 15. prosince se ke slovenským filharmonikům v Koncertní síni Slovenské filharmonie připojil Slovenský filharmonický sbor, Bratislavský chlapecký sbor a barytonista Sergej Tolstov, aby posluchačům navodili sváteční atmosféru provedením Honneggerovy Vánoční kantáty. Program doplnilo Evangelio, poéma pro orchestr Joaquína Turiny a Koncert pro housle a orchestr č. 2 Henryka Wieniawského v podání Dalibora Karvaye. Recenzi večera čtěte zde.

Sergej Tolstov, Leoš Svárovský, Bratislavský chlapčenský zbor, Slovenský filharmonický zbor, Slovenská filharmónia – Bratislava 14. 12. 2017 (zdroj Slovenská filharmónia / foto Ján F. Lukáš)

 

Praha
Německý dirigent Alexander Liebreich se od sezony 2018/2019 ujme na čtyři roky role šéfdirigenta a uměleckého ředitele Symfonického orchestru Českého rozhlasu. Nahradí současného šéfdirigenta Ondreje Lenárda, který v září oslavil pětasedmdesátiny. Pozici hlavního hostujícího dirigenta obsadí Marek Šedivý, který vystřídá Tomáše Braunera. Minulý týden o tom informoval ředitel orchestru Jakub Čížek (rozhovor o perspektivách SOČRu čtěte zde). Vedení orchestru si od spolupráce s oběma dirigenty slibuje pokračování uměleckého růstu tělesa. S rozhlasovými symfoniky Alexander Liebreich ještě před začátkem jejich první společné sezony vystoupí na březnovém abonentním koncertu v Rudolfinu. Více jsme informovali zde, rozhovor s novým šéfdirigentem SOČRu jsme přinesli zde.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

  1. 1
  2. 2
  3. 3

Mohlo by vás zajímat