Týden s hudbou

  1. 1
  2. 2

Koncert s vánočním názvem Šalmaje pastýřů, který se uskutečnil ve čtvrtek 28. prosince také v kostele svatých Šimona a Judy, přinesl vánoční kantáty a písně od Neapole po Versailles v provedení souboru Collegium Marianum. Umělecká vedoucí souboru Jana Semerádová si tentokrát pro již tradiční sváteční večer spadající do cyklu Barokní podvečery přizvala jako sólisty sopranistky Hanu Blažíkovou a Barboru Kabátkovou, tenoristy Tomáše Lajtkepa a Vojtěcha Semeráda a basistu Jaromíra Noska. Koncert jsme zhodnotili zde.

Šalmaje pastýřů – Collegium Marianum – Barokní podvečery 28. 12. 2017 (zdroj Collegium Marianum / foto © Petra Hajská)

Svátek svatého Silvestra oslavily soubory Collegium 1704 a Collegium Vocale 1704 v neděli 31. prosince odpoledním koncertem ve Dvořákově síni Rudolfina. V novodobé světové premiéře zde pod vedením Václava Lukse provedly velkolepě koncipované dvojsborové Dixit Dominus jednoho z nejslavnějších neapolských skladatelů Leonarda Lea. Podobně velkolepý lesk jako Leův žalm vyzařují i Bachovy slavnostní kantáty, které zazněly ve druhé polovině silvestrovského koncertu.

Slavnostní silvestrovský galavečer, na kterém zněly nejkrásnější árie z Mozartových oper, přichystalo na neděli 31. prosince Národní divadlo. Sólisté a hosté Opery Národního divadla a Orchestr Národního divadla vtáhli posluchače ve Stavovském divadle do světa klasicismu, v průběhu večera mohli diváci slyšet a vidět nejoblíbenější árie a scény z oper Don Giovanni, Figarova svatba, Così fan tutte, Kouzelná flétna a Únos ze serailu v legendární scénografii Dona Giovanniho od Josefa Svobody a kostýmech od Theodora Pištěka.

Partitura Dona Giovanniho ve Stavovském divadle v Praze (zdroj FB)

 

Regiony
Také Balet Národního divadla Brno připravil na poslední večer v roce v Mahenově divadle velkolepou show – bláznivé silvestrovské Labutí jezero v netradiční podobě. Hudební delikatesy v jazzovém duchu během ve­čera servírovalo jazzové trio Three of Spades společně s pěveckou legendou s podmanivým hlasem Laďou Kerndlem a brilantním trumpetistou a imitátorem Louise Armstronga Františkem Procházkou.

Čáslav na Kutnohorsku chce v příštím roce završit několik let trvající opravy Dusíkova divadla. Cílem je uvést budovu do takového stavu, aby si město mohlo v roce 2019 důstojným způsobem připomenout výročí 150 let od otevření divadla, informoval minulý týden čáslavský starosta Jaromír Strnad. Opravovat by se měly foyer a fasáda a v plánu je i výměna oken. Více se dočtete zde.

Dusíkovo divadlo Čáslav (zdroj commons.wikimedia.org / Jstojanov)

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

  1. 1
  2. 2

Mohlo by vás zajímat