Týden s hudbou

Co přinese tento týden? Výběr aktualit klasické hudby, opery a tance od 5. do 11. února 2018 249

Zahraničí
Abonentní koncerty Slovenské filharmonie, které se uskuteční ve čtvrtek 8. a v pátek 9. února v Koncertní síni Slovenské filharmonie, otevře meditace Noc z pera čínské skladatelky Fang Man. Houslistka Alena Baeva a violoncellista Julian Steckel provedou spolu s filharmoniky Brahmsův poslední rozsáhlý opus – Dvojkoncert pro housle, violoncello a orchestr. Koncert, který bude řídit dirigent Boian Videnoff, uzavře Čtvrtá symfonie Roberta Schumanna.

Umění Pražského filharmonického sboru budou moci obdivovat posluchači v budově Petrohradské filharmonie v sobotu 10. února. Sbor se tam představí po boku Petrohradské filharmonie a čtveřice sólistů v nastudování Janáčkovy Glagolské mše.

Pražský filharmonický sbor (foto Petra Hajská)

 

Praha
Programovým těžištěm dalšího z koncertů Symfonického orchestru Českého rozhlasu budou v pondělí 5. února ve Dvořákově síni Rudolfina díla severských autorů Arvo Pärta a Jeana Sibelia. S rozhlasovými symfoniky je nastudoval současný umělecký ředitel Tallinnské filharmonie Risto Joost. Po atraktivním vystoupení čtyř vynikajících mladých sólistů, Kateřiny Javůrkové a jejích zahraničních kolegů, kteří se na pódiu Dvořákovy síně Rudolfina setkají k provedení Schumannova Koncertního kusu pro čtyři lesní rohy, již bude znít „hudba ze severu“. Nejprve zazní expresivní Symfonie č. 3 jednoho nejhranějších skladatelů současnosti Arvo Pärta z Estonska. Večer pak završí další severský opus – Sibeliova suita Lemminkäinen, která se opírá o odkaz monumentálního eposu Kalevala. Z koncertu chystáme recenzi.

Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK uvede ve středu 7. a ve čtvrtek 8. února v Obecním domě Dvořákovu Sedmou symfonii a doprovodí mladého rakouského violoncellistu s perskými kořeny Kiana Soltaniho v Elgarově Violoncellovém koncertu. Kian Soltani studoval v Basileji, kde také žije a hudebně působí česká dirigentka, držitelka státního titulu „Významná česká žena v zahraničí“, Olga Machoňová Pavlů, pod jejíž taktovkou se koncerty FOK odehrají. Dramaturgii koncertu doplní Vojenská symfonieta Vítězslavy Kaprálové. Z koncertu přineseme našim čtenářům recenzi.

Kian Soltani (zdroj fok.cz)

Velké violové gala přichystala na čtvrtek 8. února v rámci svého cyklu Procházky uměním violistka Jitka Hosprová. Přehlídka violového umění osmi virtuózů na tento nástroj se odehraje v barokní kapli Italského kulturního institutu a zazní na ní mimo jiné díla Thomase Albinoniho, Georga Philippa Telemanna nebo Antonína Vranického. Koncert vyvrcholí provedením Oktetu pro osm viol Gordona Jacoba.

 

Zaznamenali jsme v uplynulém týdnu Výběr aktualit klasické hudby, opery a tance od 29. ledna do 4. února 2018

Ze zahraničí
Závěr abonentního cyklu Gesamtkunstwerk patřil ve středu 31. ledna v Koncertní síni Slovenské filharmonie v Bratislavě souboru Cappella Andrea Barca a jeho zakladateli, klavíristovi Siru Andrási Schiffovi. Ti společně provedli díla Johanna Sebastiana Bacha a Wolfganga Amadea Mozarta, včetně koncertů pro dva klavíry, v nichž se k Andrásovi Schiffovi jako sólista připojila pianistka Schaghajegh Nosrati. Z koncertu jsme přinesli recenzi zde.

Schaghajegh Nosrati, Cappella Andrea Barca – Bratislava 31. ledna 2018 (zdroj Gesamtkunstwerk / foto Robert Tappert)

 

Praha
Rekonstrukce Státní opery se možná prodraží o novou točnu. Původně se uvažovalo o opravě, vedení Národního divadla však nyní zvažuje koupi nové točny a podlahy s moderními technologiemi. To by znamenalo vyšší náklady na rekonstrukci, potvrdil v uplynulém týdnu ředitel Národního divadla Jan Burian. Více jsme informovali zde.

Vítězem letošního 52. ročníku rozhlasové soutěže Concertino Praga a držitelem ceny Heleny Karáskové se stalo Duo Bubreg z Rakouska. Porotci rozhodovali na základě poslechu nahrávek mladých umělců do sedmnácti let. Letos byla soutěž vypsána pro malé soubory – dua, tria, kvarteta a kvinteta. Český rozhlas, který soutěž od roku 1966 organizuje, vydá vítězi profilové CD. Sourozenci Bence a Márton Bubregovi zaujali porotu dokonalou hrou v netradičním spojení klarinetu a saxofonu. Koncert vítězů se uskuteční ve velkém sálu Slovanského domu 7. června 2018. Na koncert naváže tradiční Jihočeský festival Concertino Praga. Laureáti vystoupí v koncertních sálech či zámcích čtyř měst od 11. do 15. června. Více se dočtete zde.

Concertino Praga 2018 – porota (zdroj rozhlas.cz/concertino / foto Khalil Baalbaki)

PKF – Prague Philharmonia měla minulý týden kromě komorního koncertu Hudba francouzského dvora 18. století (v pondělí 29. ledna v Českém muzeu hudby) a dvou koncertů pro dětské publikum na programu již čtvrtý koncert svého Beethovenovského cyklu. Ten v neděli 4. února spojil Beethovenovu tvorbu (konkrétně jeho První symfonii) s impresionismem (Petite Suite Clauda Debussyho) a hudbou dvacátého století. Interpretace Beriových Folk Songs (Lidové písně), které mistrně pracují s anglickými, arménskými, francouzskými a italskými texty, se ujala rodačka z Arizony, mezzosopranistka Angela Brower. V programu nechyběla ani hudba soudobá, tu reprezentovala skladba Jin – nostalgie a naděje českého autora Ondřeje Štochla, jejíž verze pro vibrafon a orchestr zazněla tento večer dokonce ve světové premiéře. Do čela PKF – Prague Philharmonia se tentokrát postavil teprve čtyřiadvacetiletý venezuelský dirigent Ilyich Rivas. Z koncertu chystáme recenzi.

Ve čtvrtek 1. února přivítal orchestr PKF – Prague Philharmonia studenty gymnázia PORG, kteří se zde setkali tváří v tvář s hudebním skladatelem Ondřejem Štochlem, seznámili se s konstrukcí a zvukovými možnostmi vibrafonu a měli jedinečnou možnost zažít vůbec první zkoušku na chystanou světovou premiéru skladby. Jednalo se o první z řady nových výchovných koncertů pro školy určených pro studenty starší deseti let, které PKF – Prague Philharmonia zařazuje do svého portfolia edukačních projektů. Více se dočtete zde.

Bennewitzovo kvarteto, rezidenční soubor sezony Českého spolku pro komorní hudbu, nastudovalo pro své vystoupení ve Dvořákově síni Rudolfina v pondělí 29. ledna smyčcové kvartety Roberta Schumanna, Bohuslava Martinů a Franze Schuberta. Jejich provedení jsme zhodnotili zde.

ČSKH – Bennewitzovo kvarteto – Praha 29. 1. 2018 (zdroj ČSKH / foto Zdeněk Chrapek)

Ve středu 31. ledna a ve čtvrtek 1. února zazněla ve Smetanově síni Obecního domu v podání Symfonického orchestru hl. m. Prahy FOK Fantastická symfonie Hectora Berlioze. Ale ještě před ní mohli posluchači vyslechnout světovou premiéru Hobojového koncertu českého skladatele Jiřího Gemrota v podání Viléma Veverky. Večer pražských symfoniků pod taktovkou Tomáše Netopila ozdobila choreografická báseň Maurice Ravela s názvem La valse. Recenzi koncertu si můžete přečíst zde.

Herecká asociace oznámila ve středu v Praze jména čtyřadvaceti umělců nominovaných za mimořádné výkony na šestnácti jevištích mateřských scén či soukromých produkcí. Do metropole směřuje devět a do krajů patnáct nominací, nejvíce, pětkrát se v nominacích objevili umělci z Národního divadla moravskoslezského z Ostravy. Kompletní nominace v kategoriích operní a taneční, a to včetně nominací širších najdete na našich stránkách zde.

Po tři večery minulého týdne (středa 31. ledna – pátek 2. února) zaplnila pódium Dvořákovy síně Česká filharmonie, tentokrát pod vedením Bena Gernona, který se s orchestrem v této sezoně úspěšně představil v rámci listopadového odpoledního koncertu. Společně provedli Mozartovu předehru k opeře Don Giovanni, Brahmsovu Druhou symfonii a také Třetí klavírní koncert Ludwiga van Beethovena, v němž se sólového partu ujal český klavírista Lukáš Vondráček.

Lukáš Vondráček (foto Irene Kim)

Jubilejní dvacáté nastudování Mozartovy Figarovy svatby naší první scénou, které mělo premiéru ve čtvrtek 1. února, poprvé režírovala žena, režisérka Magdalena Švecová. Scénograf Andrej Ďurík vytvořil na scéně Stavovského divadla prostor, který umožňuje velkou a živou proměnlivost. K pohybové spolupráci byl přizván mim a performer Tomsa Legierski. Pod taktovkou Enrica Dovica tuto brilantní komedii plnou zápletek provedl Orchestr a Sbor Národního divadla. Jako Figaro alternují Miloš Horák, Jan Šťáva a František Zahradníček. Z premiéry jsme kromě videoreportáže přinesli také recenzi.

Wolfgang Amadeus Mozart: Figarova svatba – ND Praha 2018 (zdroj ND Praha / foto Patrik Borecký)

 

Regiony
From Czechoslovakia byl název prvního letošního koncertu Brno Contemporary Orchestra, který se uskutečnil ve středu 31. ledna v brněnském Besedním domě. Na programu byla díla českých skladatelů Petra Bakly a Luboše Mrkvičky a slovenského skladatele a dirigenta Mariana Lejavy.

Barytonista Adam Plachetka byl ve středu 31. ledna hlavním protagonistou recitálu s titulem Molieri v Kulturním domě Leoše Janáčka v Havířově, kde společně se souborem Czech Ensemble Baroque provedli árie Wolfganga Amadea Mozarta a Antonia Salieriho. Se stejným programem se představili o den později (ve čtvrtek 1. února) v Besedním domě v Brně a v pátek 2. února také posluchačům v Domě kultury města Kroměříž. Brněnský koncert jsme zhodnotili zde.

Recitál Adama Plachetky: Molieri – Brno 1. 2. 2018 (zdroj/foto Jiří Jelínek)

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat