Týden s hudbou

  1. 1
  2. 2

Co přinese tento týden? Výběr aktualit klasické hudby, opery a tance od 5. do 11. února 2018 249

Zahraničí
Abonentní koncerty Slovenské filharmonie, které se uskuteční ve čtvrtek 8. a v pátek 9. února v Koncertní síni Slovenské filharmonie, otevře meditace Noc z pera čínské skladatelky Fang Man. Houslistka Alena Baeva a violoncellista Julian Steckel provedou spolu s filharmoniky Brahmsův poslední rozsáhlý opus – Dvojkoncert pro housle, violoncello a orchestr. Koncert, který bude řídit dirigent Boian Videnoff, uzavře Čtvrtá symfonie Roberta Schumanna.

Umění Pražského filharmonického sboru budou moci obdivovat posluchači v budově Petrohradské filharmonie v sobotu 10. února. Sbor se tam představí po boku Petrohradské filharmonie a čtveřice sólistů v nastudování Janáčkovy Glagolské mše.

Pražský filharmonický sbor (foto Petra Hajská)

 

Praha
Programovým těžištěm dalšího z koncertů Symfonického orchestru Českého rozhlasu budou v pondělí 5. února ve Dvořákově síni Rudolfina díla severských autorů Arvo Pärta a Jeana Sibelia. S rozhlasovými symfoniky je nastudoval současný umělecký ředitel Tallinnské filharmonie Risto Joost. Po atraktivním vystoupení čtyř vynikajících mladých sólistů, Kateřiny Javůrkové a jejích zahraničních kolegů, kteří se na pódiu Dvořákovy síně Rudolfina setkají k provedení Schumannova Koncertního kusu pro čtyři lesní rohy, již bude znít „hudba ze severu“. Nejprve zazní expresivní Symfonie č. 3 jednoho nejhranějších skladatelů současnosti Arvo Pärta z Estonska. Večer pak završí další severský opus – Sibeliova suita Lemminkäinen, která se opírá o odkaz monumentálního eposu Kalevala. Z koncertu chystáme recenzi.

Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK uvede ve středu 7. a ve čtvrtek 8. února v Obecním domě Dvořákovu Sedmou symfonii a doprovodí mladého rakouského violoncellistu s perskými kořeny Kiana Soltaniho v Elgarově Violoncellovém koncertu. Kian Soltani studoval v Basileji, kde také žije a hudebně působí česká dirigentka, držitelka státního titulu „Významná česká žena v zahraničí“, Olga Machoňová Pavlů, pod jejíž taktovkou se koncerty FOK odehrají. Dramaturgii koncertu doplní Vojenská symfonieta Vítězslavy Kaprálové. Z koncertu přineseme našim čtenářům recenzi.

Kian Soltani (zdroj fok.cz)

Velké violové gala přichystala na čtvrtek 8. února v rámci svého cyklu Procházky uměním violistka Jitka Hosprová. Přehlídka violového umění osmi virtuózů na tento nástroj se odehraje v barokní kapli Italského kulturního institutu a zazní na ní mimo jiné díla Thomase Albinoniho, Georga Philippa Telemanna nebo Antonína Vranického. Koncert vyvrcholí provedením Oktetu pro osm viol Gordona Jacoba.

 

Zaznamenali jsme v uplynulém týdnu Výběr aktualit klasické hudby, opery a tance od 29. ledna do 4. února 2018

Ze zahraničí
Závěr abonentního cyklu Gesamtkunstwerk patřil ve středu 31. ledna v Koncertní síni Slovenské filharmonie v Bratislavě souboru Cappella Andrea Barca a jeho zakladateli, klavíristovi Siru Andrási Schiffovi. Ti společně provedli díla Johanna Sebastiana Bacha a Wolfganga Amadea Mozarta, včetně koncertů pro dva klavíry, v nichž se k Andrásovi Schiffovi jako sólista připojila pianistka Schaghajegh Nosrati. Z koncertu jsme přinesli recenzi zde.

Schaghajegh Nosrati, Cappella Andrea Barca – Bratislava 31. ledna 2018 (zdroj Gesamtkunstwerk / foto Robert Tappert)

 

Praha
Rekonstrukce Státní opery se možná prodraží o novou točnu. Původně se uvažovalo o opravě, vedení Národního divadla však nyní zvažuje koupi nové točny a podlahy s moderními technologiemi. To by znamenalo vyšší náklady na rekonstrukci, potvrdil v uplynulém týdnu ředitel Národního divadla Jan Burian. Více jsme informovali zde.

Vítězem letošního 52. ročníku rozhlasové soutěže Concertino Praga a držitelem ceny Heleny Karáskové se stalo Duo Bubreg z Rakouska. Porotci rozhodovali na základě poslechu nahrávek mladých umělců do sedmnácti let. Letos byla soutěž vypsána pro malé soubory – dua, tria, kvarteta a kvinteta. Český rozhlas, který soutěž od roku 1966 organizuje, vydá vítězi profilové CD. Sourozenci Bence a Márton Bubregovi zaujali porotu dokonalou hrou v netradičním spojení klarinetu a saxofonu. Koncert vítězů se uskuteční ve velkém sálu Slovanského domu 7. června 2018. Na koncert naváže tradiční Jihočeský festival Concertino Praga. Laureáti vystoupí v koncertních sálech či zámcích čtyř měst od 11. do 15. června. Více se dočtete zde.

Concertino Praga 2018 – porota (zdroj rozhlas.cz/concertino / foto Khalil Baalbaki)

PKF – Prague Philharmonia měla minulý týden kromě komorního koncertu Hudba francouzského dvora 18. století (v pondělí 29. ledna v Českém muzeu hudby) a dvou koncertů pro dětské publikum na programu již čtvrtý koncert svého Beethovenovského cyklu. Ten v neděli 4. února spojil Beethovenovu tvorbu (konkrétně jeho První symfonii) s impresionismem (Petite Suite Clauda Debussyho) a hudbou dvacátého století. Interpretace Beriových Folk Songs (Lidové písně), které mistrně pracují s anglickými, arménskými, francouzskými a italskými texty, se ujala rodačka z Arizony, mezzosopranistka Angela Brower. V programu nechyběla ani hudba soudobá, tu reprezentovala skladba Jin – nostalgie a naděje českého autora Ondřeje Štochla, jejíž verze pro vibrafon a orchestr zazněla tento večer dokonce ve světové premiéře. Do čela PKF – Prague Philharmonia se tentokrát postavil teprve čtyřiadvacetiletý venezuelský dirigent Ilyich Rivas. Z koncertu chystáme recenzi.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]
  1. 1
  2. 2

Mohlo by vás zajímat