Týden s hudbou

Co přinese tento týden? Výběr aktualit klasické hudby, opery a tance od 19. do 25. února 2018 251

Praha
PKF – Prague Philharmonia má tento týden na programu kromě komorního koncertu v pondělí 19. února v Českém muzeu hudby (Kaprálová Quartet a Ester Pavlů) také nedělní abonentní koncert nesoucí název Eroica. Kromě slavné Beethovenovy Třetí symfonie na něm ve Dvořákově síni Rudolfina v neděli 25. února provede pod taktovkou Brita Roryho Macdonalda poslední orchestrální písňový cyklus Benjamina Brittena Nokturna, který Britten věnoval Almě Mahler. Jeho interpretem bude britský tenorista Jeremy Ovenden, žák legendárního Nicolaie Geddy. Dramaturgii koncertu, z nějž přineseme našim čtenářům recenzi, doplní Serenáda pro smyčcový orchestr Edwarda Elgara.

Na začátku tohoto týdne je Dvořákova síň vyhrazena milovníkům takzvané staré hudby. V pondělí 19. února bude hostem dalšího z řady koncertů pořádaných Českým spolkem pro komorní hudbu mezzosopranistka Markéta Cukrová, která zde bude za doprovodu komorního ansámblu interpretovat díla Antonia Vivaldiho. Ta budou proložena Koncerty pro cembalo Johanna Sebastiana Bacha, v nichž se jako sólista představí Vojtěch Spurný, který bude zároveň dirigentem celého večera. Koncert zhodnotíme na našich stránkách.

Markéta Cukrová (zdroj archiv M. Cukrové / foto Ilona Sochorová)

Celovečerní oratorium Maddalena ai piedi di Cristo má na programu v úterý 20. února také ve Dvořákově síni Rudolfina soubor Collegium 1704. Oratorium, jehož ústřední postavou je kající se Máří Magdaléna u nohou ukřižovaného Ježíše Krista, pochází z italského období Antonia Caldary a vyznačuje se neobyčejně koncentrovaným a hlubokým hudebním výrazem a výjimečnou melodickou invencí. Collegium 1704 bude řídit Václav Luks, který do titulní role Maří Magdalény obsadil teprve šestadvacetiletou sopranistku Francescu Aspromonte. Z koncertu chystáme recenzi.

Ansámbl Prague Modern v čele se svým hlavním hostujícím dirigentem Pascalem Galloisem představí ve středu 21. února publiku v Atriu na Žižkově své poslední CD Boulez-Schönberg, které vyšlo v prosinci 2017 u italského vydavatelství Stradivarius, a přidá zvukovou ochutnávku materiálu dalšího připravovaného CD se skladbami Gérarda Griseyho a Fabiena Lévyho.

Prague Modern (zdroj MusicOlomouc / foto Petra Kožušníková)

Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK bude tento týden na dvou koncertech (ve středu 21. a ve čtvrtek 22. února) pokračovat v dlouhodobém projektu Beethoven – Bruckner. V první polovině doprovodí českého klavíristu Martina Kasíka v Beethovenově Třetím klavírním koncertu. Ve druhé polovině zahraje orchestr pod taktovkou svého šéfdirigenta Pietari Inkinena Brucknerovu Sedmou symfonii. Hodnocení sředečního koncertu si budete moci přečíst na našich stránkách.

Česká filharmonie se po svém turné po Británii a Irsku, jež úspěšně absolvovala minulý týden, vrací na své domovské pódium, kde po tři večery (počínaje středou 21. února) provede z velké části program totožný s tím, kterým se prezentovala na svém turné. V Šostakovičově Prvním violoncellovém koncertu se k České filharmonii jako sólistka připojí Alisa Weilerstein. Program večera rámují dvoje variace, Dvořákovy Symfonické variace a Enigma, variace na vlastní téma pro orchestr Edwarda Elgara. Stejně jako na turné povede filharmoniky po všechny večery jejich designovaný hlavní hostující dirigent Tomáš Netopil. Z prvního z trojice koncertů připravujeme recenzi.

Alisa Weilerstein (zdroj ČF)

V neděli 25. února vyhlásí náš portál na Nové scéně Národního divadla v Praze vítěze již pátého ročníku čtenářského hlasování o nejlepší taneční výkony a choreografii v roce 2017. V nominacích měly největší zastoupení baletní soubory Národního divadla v Praze, Národního divadla moravskoslezského v Ostravě a Divadla J. K. Tyla v Plzni, šanci uspět dostala ale i celá řada nezávislých tvůrců. Z předávání Výročních cen Opery Plus přineseme fotoreportáž.

 

Regiony
Komorní sbor pro duchovní hudbu Ensemble Versus slavnostně představí v rámci koncertu s názvem Zpívané postní rozjímání v pondělí 19. února své nové CD s díly Zangiovými i starších renesančních skladatelů. CD i tato koncertní prezentace v kostele sv. Rodiny v Brně představují pestré dílo Nicolause Zangia v různých podobách odpovídajících dobové provozovací praxi, proto v rámci Zpívaného postního rozjímání zazní vedle zvuku renesančního pozounu také soubor viol da gamba.

Ensemble Opera Diversa pro rok 2018 připravil speciální výroční koncertní řadu Slovensko v Brně. Brno se v diversním pojetí stane tento rok prostorem pro slovenskou hudební tvorbu dvacátého a jednadvacátého století. Cyklus koncertů otevře v úterý 20. února v konventu Milosrdných bratří koncert, jehož dramaturgii tvoří čtyři koncerty pro pětistrunné housle milanolo a smyčce. Koncerty Adriána Demoče, Pascala Manoliose, Jevgenije Iršaie a Mariána Lejavy uvede v premiéře houslista Milan Paľa, Ensemble Opera Diversa bude poprvé řídit Marián Lejava.

Marián Lejava (zdroj sdke.sk)

 

Zaznamenali jsme v uplynulém týdnu Výběr aktualit klasické hudby, opery a tance od 12. do 18. února 2018

Zahraničí
Na koncerty do Ruska se po třiceti letech vydal Pražský filharmonický sbor se svým hlavním sbormistrem Lukášem Vasilkem. Během turné se představil v nejprestižnějších koncertních sálech Petrohradu a Moskvy a uvedl zde výhradně české skladatele. Turné zakončil ve čtvrtek 15. února ve Velkém sále Moskevské konzervatoře, kde ve spolupráci s Velkým symfonickým orchestrem Petra Iljiče Čajkovského pod taktovkou Vladimira Fedosejeva provedl oratorium Antonína Dvořáka Stabat mater. O nejnovějších aktivitách sboru jsme před necelými dvěma týdny informovali zde.

Vedení Slovenského národního divadla muselo ve čtvrtek 15. února zrušit reprízu opery Sadko Rimského-Korsakova a nahradit ji reprízou Pucciniho Turandot. Kvůli zdravotně závadné zemině, která tvoří součást scénické výpravy Sadka, vstoupili odboráři Opery SND do stávky, která se vztahuje na představení této jediné opery. Rozhovor se zástupci umělců, resp. odborů, v němž vysvětlují důvody stávky, jsme přinesli zde, vyjádření ředitele Opery SND zde.

 

Praha
Na pondělí 12. února připravil Symfonický orchestr Českého rozhlasu program z hudby skladatelů dvacátého století: Igora Stravinského (Symfonie dechových nástrojů), Viktora Kalabise a Leoše Janáčka. Hvězdou večera, věnovaného památce profesorky Zuzany Růžičkové, byl její poslední žák, cembalista Mahan Esfahani, který interpretoval sólový part Koncertu pro cembalo a smyčcový orchestr Viktora Kalabise. V Janáčkově Glagolské mši se sólových partů ujali přední čeští a slovenští pěvci Jana Šrejma Kačírková, Markéta Cukrová, Richard Samek a Jozef Benci, spoluúčinkoval varhaník Pavel Svoboda a Český filharmonický sbor Brno pod vedením Petra Fialy. Jako dirigent debutoval s rozhlasovými symfoniky Jiří Rožeň. Z koncertu jsme přinesli recenzi zde.

Jana Kačírková, Markéta Cukrová, Jiří Rožeň a Symfonický orchestr Českého rozhlasu – Praha 12. 2. 2018 (zdroj SOČR / foto Filip Jandourek)

Protagonisty šestého koncertu sezony 2017/18 Mezinárodního festivalu komorní hudby EuroArt byli houslista Matouš Pěruška, klavírista Misa Okazaki, violistka Martina Matoušková a violoncellistka Kristýna Vocetková. Posluchači, kteří zavítali v úterý 13. února do Sálu Martinů Lichtenštejnského paláce, vyslechli v jejich podání komorní díla Vítězslava Nováka, Bohuslava Martinů, Georgese Bizeta a Johannese Brahmse.

Komorní abonentní řada FOK nabídla posluchačům v kostele sv. Šimona a Judy v úterý 13. února ojedinělý projekt, provedení slavných Bachových Goldbergových variací v úpravě pro dechový ansámbl. Trio Arundo ve složení hobojista Jan Souček, klarinetista Jan Mach a fagotista Václav Vonášek doplnil ještě hráč na basetový roh Karel Dohnal. Reflexi koncertu si můžete přečíst zde.

Trio Arundo (foto archiv MHF Lípa Musica)

Národní divadlo ve středu zveřejnilo plán premiér na příští sezonu. Oba operní soubory čeká sedm nových inscenací a několik speciálních koncertů a také projekcí, mimo jiné Libuše a Dalibor Bedřicha Smetany, Beethovenův Fidelio či Křenkova opera Johny vyhrává. Baletní soubor chystá premiéry večera Kyliánových choreografií, Čajkovského Labutí jezero v choreografii Johna Cranka a Proces italského choreografa Maura Bigonzettiho podle Kafkova románu. Podrobně jsme o středeční tiskové konferenci Národního divadla k nové sezoně informovali zde.

Ve středu 14. února byl v Atriu na Žižkově slavnostně zahájen nový klavírní cyklus Klavírní A3UM ročník 0.2018. Pro zahajovací koncert nové klavírní řady, který se stal rovněž slavnostním představením nového mistrovského nástroje značky Steinway & Sons, vybral jeho protagonista – pianista Ivo Kahánek program, který ukázal klavír ve třech zcela odlišných polohách: v barokně virtuózní stylizaci sonát Domenica Scarlattiho, v tísnivé a mystické atmosféře poloviny dvacátého století preludií Miloslava Kabeláče a konečně v romantickém rozmachu scherz Fryderyka Chopina.

Písňový recitál měl ve středu 14. února na programu Český spolek pro komorní hudbu. Namísto nemocné sopranistky Kateřiny Kněžíkové interpretovali písně Roberta Schumanna, Franze Schuberta či Antonína Dvořáka barytonista Roman Hoza a sopranistka Lucie Kaňková. O klavírní doprovod se podělili Ahmar Hedar a Stanislav Gallin. Hodnocení koncertu si můžete přečíst zde.

Český spolek pro komorní hudbu – Ahmad Hedar, Roman Hoza – Rudolfinum Praha 14. 2. 2018 (zdroj ČSKH / foto Zdeněk Chrapek)

Po tři večery minulého týdne (od pátku 16. do soboty 18. února) se Dvořákova síň Rudolfina proměňovala pod taktovkou jedenácti vizuálních umělců z celého světa. Úchvatné spojení světelného umění s živou hudbou v podání Symfonického orchestru Českého rozhlasu nabídl divákům projekt SIM/NEBULA, za kterým stojí organizátoři festivalu světla SIGNAL. Výjimečný audiovizuální projekt SIM/NEBULA přinesl do Prahy spojení současného světelného a digitálního umění s nesmrtelnými skladbami hudebních klasiků.

 

Regiony
V úterý 13. února vyhlásilo město Liberec Kulturní počiny za rok 2017. Kulturním počinem za minulý rok bylo vyhlášeno vítězství desetiletého houslisty Milana Kostelence na 59. ročníku mezinárodní soutěže mladých houslistů Kocianovo Ústí. Odborná porota vybírala z devatenácti nominací. Více jsme informovali zde.

Milan Kostelenec (zdroj zsuskoly.cz)

Čistě mozartovský program pod titulem Amadeus v Praze provedla po tři večery minulého týdne (počínaje středou 14. února) Filharmonie Brno v Koncertním sále brněnského Besedního domu. Kromě dvou předeher k proslulým operám úzce spjatým s Prahou (Figarova svatba a Don Giovanni) nastudoval dirigent Alexander Liebreich s filharmoniky Symfonii č. 38 D dur „Pražskou“. Provedení klavírního partu Klavírního koncertu č. 20 d moll se ujal izraelsko-palestinský pianista Saleem Ashkar. Koncert jsme zhodnotili zde.

Ve čtvrtek 15. února měla Janáčkova filharmonie Ostrava na programu koncert s názvem Romantika smyslů zbavená. První polovina koncertu patřila předehře k Wagnerovu Lohengrinovi a Lisztovu Koncertu pro klavír a orchestr č. 1, v němž usedl ke klavíru jako sólista švýcarský klavírní virtuóz Louis Schwizgebel. Dramaturgii koncertu doplnila gigantická Symfonie č. 4 Dmitrije Šostakoviče. Ostravské filharmoniky vedl Kaspar Zehnder.

Janáčkova filharmonie Ostrava – Dům kultury města Ostravy 12. 1. 2018 (zdroj JF Ostrava / foto Ivan Korč)

Severočeské divadlo v Ústí nad Labem uvedlo v pátek 16. února v premiéře operu Wolfganga Amadea Mozarta Kouzelná flétna. Na ústecké jeviště se pohádkový příběh vrátil po zhruba osmnácti letech. V roli královny noci alternují Natalia Tkachuková a teprve jedenadvacetiletá Tereza Štěpánková. Fotogalerii k premiéře si můžete prohlédnout zde.

Taneční představení pro rodiny s dětmi na náměty Exupéryho Malého prince nastudoval baletní soubor Divadla F. X. Šaldy v Liberci. Zamyšlení o víře v lidskou odvahu a bratrství převedla na taneční jeviště Malého divadla členka souboru Margaux Thomas. Malí i velcí diváci se ve čtvrtek 16. února mohli poprvé vydat na cestu po planetkách, setkali se s králem, chřestýšem, domýšlivcem, liškou či pijanem, ale hlavně s pilotem a jeho malým, moudrým průvodcem. Reflexi premiéry přineseme na našem portálu.

Margaux Thomas, Cyrus Meurant: Malý princ – Divadlo F. X. Šaldy Liberec 2018 (zdroj saldovo-divadlo.cz)

Zničující touha po nedosažitelném patří k hlavním tématům Čajkovského opery Piková dáma, kterou pro Národní divadlo Brno připravil režisér Martin Glaser. Premiéra se konala v sobotu 17. února na prknech Mahenova divadla. V premiéře vystoupila také Soňa Červená jako jedna z představitelek ztrojené role Hraběnky, a to navzdory vážnému úrazu a operaci, kterou teprve před dvěma týdny musela podstoupit. Předpremiérovou zprávu s videorozhovorem se Soňou Červenou jsme přinesli zde, z premiéry připravujeme recenzi.

Slezské divadlo v Opavě připravilo na neděli 18. února premiéru opery Christopha Glucka Ifigénie na Tauridě. Operu na námět antické pověsti uvedlo ve francouzském originále. Režie se ujal Lubor Cukr, hudebně nový titul opavské scény nastudoval Vojtěch Spurný. Premiéru zhodnotíme na našem portálu.

Lubor Cukr (zdroj divadlo-opava.cz)

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat