Týden s hudbou

Je tu opět pravidelný kulturní přehled a s ním i novinky o koncertech a představeních, které připravuje Český filharmonický sbor Brno, Collegium 1704, Česká filharmonie, Janáčkova filharmonie Ostrava, Plzeňská filharmonie, Severočeská filharmonie Teplice či Filharmonie Brno. Nebudou chybět ani festivaly Struny podzimu nebo Lípa Musica a samozřejmě jsme nezapomněli ani na novinky z rádia Classic Praha.

Zahraničí
Český filharmonický sbor Brno má na tento týden naplánované koncerty v polských Katowicích. V termínu od 5. do 8. listopadu 2019 zde představí Verdiho Quattro pezzi sacri.

Prague Philharmonia Wind Quintet (zdroj PPWQ)

Praha
Prague Philharmonia Wind Quintet se představí v pondělí 4. listopadu 2019 (19:30 hodin) v Barokním refektáři Profesního domu MFF Univerzity Karlovy. Hostem koncertu je klavírista Ivan Klánský a patronem trumpetista Svatopluk Zaal. Program obsahuje Mozartovu Kouzelnou flétnu K 620, konkrétně předehru k opeře (úprava pro dechové kvinteto Joachim Linckelmann) a Kvintet pro klavír, hoboj, klarinet, lesní roh a fagot Es dur K 452, Haasův Dechový kvintet op. 10 a Hallamovu Dance Suite (Taneční suitu).

V úterý 5. listopadu 2019 v 17:30 hodin vystoupí v Sukově síni Rudolfina Kalabisovo dechové kvinteto. Na programu je Rejchův Dechový kvintet D dur op. 91 č. 3, Haasův Dechový kvintet op. 10, Kalabisovo Divertimento pro dechové kvinteto op. 10 a Krejčího Dechový kvintet.

V rámci Hudebních lahůdek vás čeká v úterý 5. listopadu 2019 (od 19:00 hodin) Varšavský hudební salon, a to v Barokním sále Lidového domu v Praze. Účinkuje klavírní kvarteto Arte Dei Suonatori ve složení Katarzyna Drogosz (kladívkový klavír), Ewa Golińska (housle), Natalia Reichert (viola) a Maciej Łukaszuk (violoncello). Na programu je komorní hudba z prostředí měšťanské společnosti 19. století, konkrétně Francizsek Lessel, Józef Elsner, Maria Szymanowska, Wolfgang Amadeus Mozart.

Koncert s názvem Svobodně JAKkoliv • Free For se uskuteční v úterý 5. listopadu 2019 (19:30 hodin) v Experimentálním prostoru NoD. Na koncertě se představí Balázs Adorján (violoncello), Barbora Haasová (flétna), Karolína Šustová (elektrická kytara) a Viktor Pantůček jako moderátor. Speciálním hostem je Jozef Cseres a patronkou koncertu je hobojistka Barbora Trnčíková. Na programu je výběr z děl Hlaváče, Horvátha, Szmytky a Demoče.

V kostele sv. Šimona a Judy se v úterý 5. listopadu 2019 od 19:30 hodin uskuteční Písňový recitál Kateřiny Kněžíkové. Za doprovodu Davida Švece zazní repertoár francouzský a český. Můžete se těšit na Antonína Dvořáka, Bohuslava Martinů, Clauda Debussyho, Gabriela Faurého a Richarda Strausse.

Klavírista Matyáš Novák a koncertní mistr Leoš Čepický vystoupí na společném koncertu v koncertní síni Šimona a Judy, a to ve středu 6. listopadu 2019 od 19:30 hodin. Program obsahuje Lullyho Le triomphe de l’amour, baletní suita; Lisztovu Malediction a Mozartův Koncert č. 14 Es dur pro klavír a orchestr.

Večer s názvem Petr Dvořák & Ivo Kahánek: Dvořákova vila Rusalka je naplánován na čtvrtek 7. listopadu 2019 (v 17:00 hodin) do Muzea Antonína Dvořáka v Praze. Petr Dvořák (pravnuk Antonína Dvořáka) pohovoří o letním sídle skladatele, takzvané vile Rusalka ve Vysoké u Příbrami. Vila se nachází nedaleko Památníku Antonína Dvořáka, bývalého zámečku hraběte Kounice a jeho manželky Josefiny. Skladatel pobýval s rodinou ve vile značnou část roku zhruba od června do září. Na Vysoké komponoval, odpočíval a podnikal pravidelné vycházky do okolí. Součástí přednášky je koncert pianisty Ivo Kahánka, který zahraje ukázky z Dvořákova klavírního díla (Poetické nálady, Humoresky), jehož vznik je s Vysokou neodmyslitelně spjatý.

Smyčcové kvarteto českých filharmoniků se představí na svém koncertě v Sukově síni Rudolfina ve čtvrtek 7. listopadu 2019 (v 18:00 hodin). Program bude obsahovat výběr z děl Mozarta, Rossiniho, Albinoniho, Liszta, Montiho, Debussyho, Lehára, Neckea, Saint-Saënse, Rimského-Korsakova, Mascagniho, Glincka, Kreislea, Rodrígueze a Chačaturjana.

Václav Luks, Collegium Vocale 1704 (foto Petra Hajská)

Ve čtvrtek 7. listopadu 2019 (v 19:30 hodin) je do barokní kaple Italského kulturního institutu připraven koncert Collegia 1704 a Collegia Vocale 1704 pod vedením Václava Lukse. Na programu jsou Schützovy Musikalische Exequien a Scheinovo moteto Israels Brünnlein.

Na mimořádném koncertě ve čtvrtek 7. listopadu 2019 (19:30 hodin) ve Dvořákově síni Rudolfina, nazvaném Premiérový večer, představí americký dirigent Keith Lockhart spolu s Českou filharmonií všechny tři vítězné kompozice vzešlé z druhého ročníku skladatelské soutěže České filharmonie. Na programu tedy budou Písně Vrbovýho proutku Jany Vöröšové, Neha Adriána Demoče a Crossings Matouše Hejla. Jako sólistka zde vystoupí sopranistka Vanda Šípová.

Pátek 8. listopadu 2019 (18:00 hodin) bude v Sukově síni Rudolfina patřit koncertu Kvarteta Norbert. Na programu je Dvořákova Humoreska č. 7 Ges dur, Chačaturjanův Šavlový tanec a Dvořákův Smyčcový kvartet č. 12 F dur „Americký“ op. 96.

Avishai Cohen, jeden z nejlepších současných světových kontrabasistů, zároveň vynikající zpěvák a skladatel, představí se svým Triem a Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu nové kompozice, aranže a skladby ze svých vydaných alb. Trio tvoří vedle Avishaie Cohena ázerbájdžánský klavírista a skladatel Elchin Shirinov a izraelský bubeník Noam David. Koncert se uskuteční v pátek 8. listopadu 2019 od 19:30 hodin v Foru Karlín.

Letošní abonentní řadu K otevře v neděli 10. listopadu 2019 (15:00 hodin) koncert Josefa Špačka a Komorního orchestru České filharmonie, na němž se ve Dvořákově síni Rudolfina představí Čtvero ročních období ve dvojí podobě. V první polovině zazní původní verze Antonia Vivaldiho, v té druhé pak Čtyři roční období v Buenos Aires krále argentinského tanga Astora Piazzolly, která pro sólové housle a smyčcový orchestr s vložením citací z Vivaldiho upravil ukrajinský skladatel Leonid Děsjatnikov.

Klavírní kvarteto Josefa Suka pak vystoupí v ten samý den, tedy v neděli 10. listopadu 2019 (18:00 hodin) v Sukově síni pražského Rudolfina. Na programu je výběr z děl Mozarta, Vivaldiho, Schumanna, Piattiho, Stamice, Paganiniho, Čajkovského, Dvořáka a Brahmse.

Jiří Bárta (foto Zuzana Benisch / Animal Music 2018)

Struny podzimu
Jeden z vysoce oceňovaných skladatelů dneška, Michael Gordon, přijíždí na festival poté, co Struny podzimu představily za jejich osobní přítomnosti stěžejní díla Gordonových souputníků Davida Langa a Julie Wolfe. Připravovaný koncert ve středu 6. listopadu 2019 (20:00 hodin) představí v Dox+ reprezentativní výběr z Gordonových kompozic. Vedle skladby Timber pro šest perkusistů hrajících na simantry či menší dřevěné fošny v interpretaci newyorského ansámblu Mantra Percussion, který toto dílo nahrál a často provádí, zazní také Gordonovy smyčcové kvartety Clouded Yellow a Potassium v podání domácího Zemlinského kvarteta.

Violoncellista Jiří Bárta se po 23 letech vrací na Struny podzimu se svou interpretací prubířského kamene instrumentálního mistrovství – šesti suit pro sólové violoncello Johanna Sebastiana Bacha. V syrových kulisách Divadla X10 získá v pátek 8. listopadu 2019 (20:00 hodin) Bachova hudba další nečekaný rozměr.

Brno
Orffova Carmina Burana je naplánována na neděli 10. listopadu 2019 (19:30 hodin) v Besedním domě. Dílo zazní v podání Dětského sboru ZUŠ Bučovice, Smíšeného sboru Kantiléna a jeho hostů, klavíristů Jany a Jiřího Hrubých a Sekce bicích nástrojů pod vedením Tomáše Rolka. Jako sólisté se představí sopranistka Lenka Cafourková, tenorista Jakub Rousek a barytonista Jiří Miroslav Procházka. Dirigentem koncertu je Jan Ocetek.

Marian Lapšanský (zdroj wikipedia.org / foto Pavol Frešo)

Ostrava
Koncert s názvem Lapšanského klavírní umění je připraven na pondělí 4. listopadu 2019 (19:00 hodin) do Domu kultury města Ostravy. Na něm se nepředstaví nikdo jiný než klavírista Marian Lapšanský. Na programu je Fibich, Brahms, Janáček, Suchoň a Albéniz.

Na úterý 5. listopadu 2019 (19:00 hodin) je opět do Domu kultury města Ostravy naplánován koncert Pěvecké legendy. Účinkuje Janáčkova filharmonie Ostrava, tenorista Frank van Aken a za dirigentský pult se postaví Robert Jindra. Na programu je výběr z díla Richarda Wagnera.

Plzeň
Beethovenova Symfonie č. 9 d moll „S Ódou na radost“, op. 125 zazní v podání Plzeňské filharmonie pod dirigentským vedením Ronalda Zollmana hned na dvou koncertech, a to ve čtvrtek 7. a v pátek 8. listopadu 2019 vždy od 19:00 hodin v Měšťanské besedě v Plzni. Sborové části zastane Pražský filharmonický sbor se sbormistrem Lukášem Vasilkem a jako sólisté se představí sopranistka Marie Fajtová, altistka Markéta Cukrová, tenorista Jaroslav Březina a bas Jozef Benci.

Teplice
Severočeská filharmonie Teplice si pro své příznivce připravila na čtvrtek 7. listopadu 2019 (19:00 hodin) do Domu kultury koncert, na němž spolu s ní vystoupí houslistka Sophia Jaffé. Za dirigentský pult se pak postaví Charles Olivieri-Munroe. Na programu je Martinů Thunderbolt P-47, H. 309, scherzo pro orchestr; Barberův Koncert pro housle a orchestr, op. 14 a Dvořákova Symfonie č. 8 G dur, op. 88 „Anglická“.

Lanškroun
Filharmonie Brno přijede v pátek 8. listopadu 2019 do Kulturního centra v Lanškrouně se svým koncertem nazvaným Co znamená vésti koně. Spolu s filharmoniky se představí Plastic People of the Universe a za dirigentský pult se postaví Pavel Šnajdr.

Koncert ve Wallersdorfu – Lípa musica 2019 (zdroj LM)

Lípa Musica
Festival nabídne ve čtvrtek 7. listopadu 2019 (od 19:00 hodin) v Kulturním domě Crystal v České Lípě koncert pod názvem Má to smysl! s Josefem Špačkem. Jedná se o epilog festivalu. Společný projekt se Základní uměleckou školou v České Lípě Má to smysl! je pevnou stálicí festivalového programu. Uměleckou osobností, se kterou se mladí talenti regionu, kde se festival koná, jež svůj talent tříbí právě na této škole, budou moci setkat, a to nejen na jednom pódiu, ale i na mistrovských kurzech, nemůže být v letošním roce nikdo jiný než nový umělecký garant festivalu, prvotřídní houslista Josef Špaček.

Rádio Classic Praha
Pravidelná Novinka týdne na Classic Praha tentokrát představí cédéčko s názvem Facce d’Amore (Tváře lásky), které je teprve druhým sólovým albem polského kontratenoristy Jakuba Józefa Orlińského. První album s duchovními áriemi nazvané Anima Sacra bylo přijato velmi pozitivně a jak titul napovídá, pro svou druhou nahrávku si Orliński tentokrát vybral árie z barokních oper. Jedná se o díla, vzniklá v průběhu 85 let, tedy od středního baroka až po jeho vrcholnou, pozdní fázi. Kromě známých a slavných jmen (Händel, Scarlatti, Cavalli) tu posluchač najde i autory méně frekventované (Bononcini, Conti, Hasse) nebo téměř zapomenuté (Boretti, Orlandini, Predieri) a logicky se tu tak objevuje i několik světových premiér. Orlińského kontratenor je velmi příjemný, ohebný a tvárný, a i když jde prozatím o spíše menší hlas (čemuž se vzhledem k mládí jeho majitele nelze divit –Orlińskému je teprve 28 let), jistě má před sebou pozoruhodnou budoucnost. Ukázka zazní na Classic Praha v pondělí 4. listopadu 2019 v 10:00 hodin.

Právem jej považovali za čelného tvůrce první poloviny 20. století. A přece o sobě Richard Strauss, autor významných oper i dalších znamenitých děl, prohlásil: „Já nejsem prvotřídní skladatel. Ale z těch druhořadých jsem nejlepší!“ Panuje shoda, že se zbytečně podceňoval, ať upřímně či předstíraně. Vždyť jeho dílo je dodnes živé, celoplanetárně provozované a uznávané. Patnáct oper včetně těch nejznámějších. Salome, Elektry či Ariadny na Naxu. Devět symfonických básní, mezi nimi Tak pravil Zarathustra. A také například překrásný Koncert pro hoboj a malý orchestr D Dur. Svým mládím byl Richard Strauss ukotven v předminulém století. V jeho hudebním jazyku i v jeho společenských poměrech. Trvalo mu prý určitou dobu, než se z poměrně konzervativního přístupu ke komponování vymanil. A než se otevřel tomu, co později sám překřtil na „básně v tónech“. Zatímco ovšem svůj umělecký vývoj uchopil včas a zvládl výborně, na prahu zralosti se jako člověk těžce vyrovnával s tím, co jeho rodnému Německu přinesl nástup fašismu. A právě životním osudům Richarda Strausse se bude věnovat Jiří Vejvoda v dalším dílu pořadu Slavná auditoria. Premiéra pořadu je připravena na pondělí 4. listopadu 2019 v 19:00 hodin.

Eliška Weissová – ND Brno (zdroj eliskaweiss.com)

Hostem Marka Šulce v pořadu Hudba v miléniu bude ve 45. týdnu skvělá česká mezzosopranistka Eliška Weissová. Zpěv studovala na Konzervatoři v Brně a na pražské Akademii múzických umění u profesora René Tučka. Jako doplněk studií absolvovala mistrovské kurzy u Naděždy Kniplové a Petera Dvorského. S úspěchem se zúčastnila několika pěveckých soutěží, například Mezinárodní pěvecké soutěže Emy Destinnové v Českých Budějovicích, Mezinárodní pěvecké soutěže Antonína Dvořáka v Karlových Varech, kterou v roce 2004 vyhrála, Queen Sonja Competition v Oslu, soutěže Mikuláše Schneidera Trnavského (3. místo), Competizione dell’opera v Drážďanech nebo soutěž Borise Christoffa v Sofii. Od roku 2006 působí jako stálý host opery v Národním divadle v Praze, v Olomouci, Plzni, Ústí nad Labem, Brně, Opavě a Košicích. V lednu a únoru 2019 se také představila jako Rossweisse ve Valkýře Richarda Wagnera v rámci hostování Bayreuther Festspiele v Emirates Palace v Abu Dhabi. V sezoně 2019/2020 bude debutovat jako Turandot (Turandot) v Národním divadle Praha a jako Isolda (Tristan a Isolda) v Severočeském divadle v Ústí nad Labem. A představí se i jako Amneris v egyptském Luxoru. Pořad má premiéru v úterý 4. listopadu 2019 v 19:00 hodin.

Dalším hostem Ivana Dlaska v pořadu Z archivu osobností je violoncellista a člen smyčcového kvarteta Parnas Karel Huth. Karel Huth pochází z hudební rodiny. Od dětství hrál externě v Poděbradském kvartetu, vystudoval Pražskou konzervatoř pod vedením violoncellisty Bohuše Herana. Už ve druhém ročníku si ho profesor Otokar Stejskal vybral do Československého komorního orchestru, kde po několik dalších let působil, později i pod vedením Evy Lustigové. Hrál i s Českým komorním orchestrem pod vedením Josefa Vlacha. Deset let strávil také v orchestřištích scén Národního divadla v Praze, kde ve Stavovském divadle seděl u pamětní desky připomínající místo, kde Wolfgang Amadeus Mozart od cembala dirigoval premiéru Dona Giovanniho. Dodnes působí s kvartetem Parnas Praha (Parnas Quartet Prague). Více o sobě a své oblíbené hudbě prozradí v pořadu, který má premiéru čtvrtek 7. listopadu 2019 v 19:00 hodin.

V pátek 8. listopadu 2019 ve 20:00 hodin čeká posluchače Classic Praha mimořádný Koncert bez smokingu s novou nahrávkou pozoruhodného projektu s názvem Purgatio, s níž na hudební trh přichází pěvecké duo KCHUN. KCHUN je pěvecké duo dvou letitých přátel, hudebních kolegů a tvoří je tenorista Martin Prokeš a barytonista Marek Šulc. Filozofie pěveckého dua KCHUN je opřená o druhý hexagram nejstarší čínské knihy I-ťing (Knihy proměn). Slovo KCHUN znamená Země a vyjadřuje přijetí. Své debutové album duo natočilo v průběhu srpna 2019 a CD navazuje na koncertní program Purgatio (Očistec), který čerpá inspiraci v ikonickém díle Dantea Alighieriho (1265–1321), florentského básníka, na kterého se často pohlíží jako na symbol středověku. Právě on vytvořil snad nejvznešenější obraz očistce, jaký lidský duch zrodil. Jedná se projekt, v němž se snoubí zpěv a mluvené slovo. Hudba zavádí posluchače do období 12. až 14. století a mluveného textu se na nahrávce zhostil herec Vladimír Javorský. Album bude pokřtěno v rámci koncertu dua KCHUN 14. listopadu 2019 v Anežském klášteře, který pořádá Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK v rámci své komorní řady Obrazy a hudba a na němž se mluveného partu tentokrát ujme herec Národního divadla Igor Orozovič. Na tento koncert bude pak navazovat série koncertů v severních Čechách a Německu. Album v digitálních formátech bude od 8. listopadu 2019 v distribuci Supraphonu.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]