Týden s hudbou: Které záznamy a online přenosy si nenechat ujít?

V důsledku přetrvávajících vládních opatření proti šíření koronaviru jsou v celé zemi zrušeny veškeré kulturní akce s účastí veřejnosti. Výrazné zlepšení v Česku nelze očekávat do 20. listopadu. Přinášíme proto alespoň výčet některých událostí, které se krizi rozhodly čelit online formou. V příštím týdnu nás čeká řada zajímavých akcí na poli soudobé hudby.

W. A. Mozart: Idomeneo – Metropolitan Opera New York (zdroj MET)

Pondělí 2. listopadu
Newyorská Metropolitní opera streamuje v následujících dvou týdnech v rámci programu Nightly Opera Streams první část cyklu A Two-Week Tour of Opera History, From Handel to Wagner. V pondělí 2. listopadu bude možné sledovat Handelovu Rodelindu, inscenaci z 3. prosince 2011. V hlavních rolích účinkují Renée Fleming, Stephanie Blythe, Andreas Scholl, Iestyn Davies, Joseph Kaiser a Shenyang, diriguje Harry Bicket.

Úterý 3. listopadu
Metropolitní opera v rámci programu Nightly Opera Streams vysílá inscenaci Gluckovy opery Orfeo ed Euridice v obsazení sólistů jako Danielle de Niese, Heidi Grant Murphy a Stephanie Blythe, diriguje James Levine. Jedná se o provedení z 24. ledna 2009.

Úterní koncert skladatelského spolku Konvergence na festivalu Music Olomouc bude z důvodu nouzového stavu vysílán pouze online. Na koncertě zazní sólové kompozice pro akordeon, violu a violoncello (většinou ve spojení s elektronikou) Jakoba Ullmanna, Toshio Hosokawy, Tomáše Pálky, Ondřeje Štochla a Jiřího Lukeše, jehož kompozice …sounds from the ice (2018) koncert zahájí. Odkaz ke sledování koncertu bude nejpozději v den koncertu k nalezení na webu sdružení a webu festivalu. Začátek je plánován na 19:00 hodin.

Středa 4. listopadu
Ve středu je na programu streamů Metropolitní opery Mozartův Idomeneo. Elza van den Heever, Nadine Sierra, Alice Coote, Matthew Polenzani a Alan Opie vystoupí v hlavních rolích. Představení z 25. března 2017 diriguje James Levine.

V rámci cyklu FOK ON – Hudbou spojeni zazní streamovaný koncert Ivana Ženatého a Martina Kasíka z kostela sv. Šimona a Judy od 18:00 hodin. Bližší podrobnosti o programu nejsou známy. Koncert bude k dispozici na Youtube kanálu FOKu.

Čtvrtek 5. listopadu
Rossiniho Semiramidu (představení z 10. března 2018) s Angelou Meade, Elizabeth DeShong, Javierem Camarenou, Ildarem Abdrazakovem a Ryanem Speedo Greenem uvede Metropolitní opera na svém webu ve čtvrtek. Diriguje Maurizio Benini.

Letošní 30. ročník festivalu Nová slovenská hudba se přesouvá do online prostředí. Každý koncert bude přenášen Rádiem Devín. Symfonický orchestr Slovenského rozhlasu s Mariánem Levajou představí program z děl Jevgenie Iršaie, Mariána Levaje a Adriána Demoče.

Pátek 6. listopadu
Inscenaci Verdiho opery Síla osudu z 24. března 1984 streamuje Metropolitní opera. V hlavních rolích Leontyne Price, Giuseppe Giacomini, Leo Nucci a Bonaldo Giaiotti, pod taktovkou Jamese Levina

Slovenská filharmonie chystá live stream v rámci festivalu Nová slovenská hudba. Zazní Pulse Lucie Chuťkové a tři premiéry: In Mitchell Feigenbaum’s Shoes Petera Dan Ferenčíka, violoncellový koncert Jeho Meno Lukáše Borzíka a 2035 Stanislava Pristáše.

Berlínský symfonický orchestr pod taktovkou Sira Simona Rattla přednesou Archipelago S. Toru Takemitsua a Mahlerovu Píseň o zemi se sólisty Magdalenou Koženou a Andrewsem Staplesem.

Curtis Institute of Music v Philadelphii vysílá každý pátek přenos jednoho ze svých studentských recitálů. Jinak tomu nebude ani v pátek 6. listopadu. Na programu komorního koncertu zazní Partita č. 1 h moll BWV 1002 Johanna Sebastiana Bacha,  Sonáta G dur Eugena Ysaÿe, A Paganini Alfreda Schnittkeho a řada dalších děl. Koncert začíná 20:00 hodin místního času.

Sobota 7. listopadu
V sobotním vysílání Metropolitní opery bude možné vidět Romea a Julii
Charlese Gounoda ve hvězdném obsazení: Anna Netrebko, Roberto Alagna, Nathan Gunn a Robert Lloyd, diriguje Plácido Domingo. Představení proběhlo 15. prosince 2007.

London Philharmonic Orchestra na Marquee TV chystá od 21:00 hodin přímý stream nazvaný Visions of Ectasy. Uslyšíme Et exspecto resurrectionem mortuorum a Oliviera Messiaena a Zjasněnou noc Arnolda Schönberga.

Neděle 8. listopadu
Vysílání z archivu newyorské Metropolitní opery nebude chybět ani v neděli. Mistři pěvci norimberští Richarda Wagnera v inscenaci z 13. prosince 2014 zazní v podání pěvců jako Annette Dasch, Johan Botha, Paul Appleby či Michael Volle, diriguje James Levine.

V rámci festivalu Nová slovenská hudba vystoupí s komorním programem Quasars Ensemble se skladbami Romana Bergera, Viery Janárčekové, Jany Kmiťové, Juraje Beneše a Vojtěcha Didiho.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat


4 1 vote
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments