Týden s hudbou. Koncerty, TV a streamy

V polovině dubna je tu nový týden s hudbou s informacemi o tom nejzajímavějším, co se děje ve vašem okolí doplněné o pořady v televizi a zahraniční streamy.
Témata:Andrew Staples Aneta Majerová Ashley Riches Avery Amereau Blanka Hejtmánková Carlos Piñana Česká filharmonie Český filharmonický sbor Brno Charles Olivieri-Munroe Christian Øland Christiane Karg ČT art Czech Ensemble Baroque Daniel Harding Daniel Matoušek Dechové kvinteto Sine nomine Dennis Russell Davies Dětský pěvecký sbor Českého rozhlasu Deutsche Oper am Rhein Düsseldorf Divadlo J. K. Tyla Plzeň Ester Kosar Fanime Buzuku Filharmonie Brno Filip Bandžak Fischer’s Chamber Orchestra Gjylie Pelingu Gustav Piekut Jan Kučera Jan Pták Jan Rybář Jan Talich Jarolím Emmanuel Růžička Jiří Javůrek Johanna Wallroth Jozef Chabroň Karel Plocek Kateřina Englichová Komorní ansámbl Moravské filharmonie Olomouc Lubomír Brabec Lucie Hilscherová Lucie Silkenová Martina Bačová Matúš Veľas Melvyn Tan Merita Subašić Šabanović Milan Paľa Miriam Rodriguez Brüll Miriam Zuziaková Miroslav Táborský Moravské divadlo Olomouc Nikol Bóková Opera Diversa OperaVision Patricia Janečková Pavel Svoboda Petr Fiala Petr Nouzovský Philharmonie de Paris PKF — Prague Philharmonia Pražský filharmonický sbor Quasi Trio Rastislav Štúr Severočeská filharmonie Teplice Slovenská filharmónia Slovenský filharmonický zbor Stamicovo kvarteto Štátna filharmónia Košice Symfonický orchestr Českého rozhlasu Symfonický orchestr hlavního města Prahy FOK Umělecká beseda Vasil Fridrich Věra Hrdinková Věra Müllerová Vilém Veverka Zee Zee
Daniel Matoušek (zdroj Daniel Matoušek)
Daniel Matoušek (zdroj Daniel Matoušek)

Praha

Symfonický orchestr Českého rozhlasu s dirigentem Janem Kučerou uvádí v pondělí 17. dubna od 18:00 hodin v Rudolfinu obnovenou premiéru loutkového filmu Jiřího Trnky Sen noci svatojánské s hudbou Václava Trojana. Spoluúčinkují sólisté Patricia Janečková, Daniel Matoušek a Dětský pěvecký sbor Českého rozhlasu se sbormistryní Věrou Hrdinkovou s vypravěčem Miroslavem Táborským.

Sopranistka Gjylie Pelingu, mezzosopranistka Ester Kosar a klavíristky Fanime Buzuku a Merita Subašić Šabanović vystoupí v pondělí 17. dubna od 19:00 hodin v Atriu na Žižkově. Zazní árie francouzské a italské romance.  

Quasi Trio a klarinetista Jiří Javůrek vystoupí v pondělí 17. dubna od 19:30 hodin v Barokním refektáři Profesního domu MFF UK v rámci komorního cyklu PKF – Prague Philharmonia. Zazní Koncertní kus pro dva klarinety a klavír č. 2 d moll, op. 114 Felixe Mendelssohna-Bartholdyho, Trio pro klarinet, violoncello a klavír Nina Roty, ve světové premiéře Klarinetové trio Elišky Cílkové a Trio d moll, op. 120 Gabriela Faurého.

Czech Ensemble Baroque vystoupí v úterý 18. dubna od 19:00 hodin v husitském kostele v Břevnově. Zazní madrigalová tvorba Claudia Monteverdiho a Lukáše Hurníka.

Hudební snění – koncert violoncellisty Petra Nouzovského a kytaristky Miriam Rodriguez Brüllové se uskuteční v úterý 18. dubna od 19:30 hodin v kostele sv. Šimona a Judy. Zazní tvorba Gabriela Faurého, Antonia Vivaldiho, Petra Iljiče Čajkovského, Manuela de Fally, Maurice Ravela, Franze Schuberta a Pabla Casalse.

Stamicovo kvarteto (zdroj Stamicovo kvarteto)
Stamicovo kvarteto (zdroj Stamicovo kvarteto)

V úterý 18. dubna od 19:30 hodin na koncertě v Sále Martinů Lichtenštejnského paláce zazní v podání Stamicova kvarteta, Anety Majerové (klavír) a Karla Plocka (viola) Smyčcový kvintet A dur, op. 29/3 Pavla Vranického, ve světové premiéře Klavírní kvintet Pavla Trojana a Smyčcový kvartet g moll, op. 27/1 Edvarda Hagerupa Griega.

Již 658. úterek Umělecké besedy se uskuteční v úterý 18. dubna od 19:30 hodin v kostele sv. Vavřince v Hellichově ulici. V podání Dechového kvinteta Sine nomine a saxofonisty Jana Ptáka zazní Tři věty pro dechové kvinteto Jiřího Smutného, Dechový sextet, op. 8 Miloslava Kabeláče, Šest bagatel pro dechové kvinteto Györgyho Ligetiho a ve světové premiéře Valčík pro dechové sexteto Anny Ptákové.

Vzpomínkový koncert na nedávno zesnulého hudebního skladatele a pedagoga Marka Kopelenta se uskuteční v úterý 18. dubna od 20:00 hodin ve Venuši ve Švehlovce. Účinkuje Fischer’s Chamber Orchestra pod taktovkou Jana Rybáře. Zazní skladby Marka Kopelenta a jeho přátel a žáků Zygmunta Krauzeho, Martina Smolky a Jana Rybáře.  

Česká filharmonie tento týden vystoupí ve čtvrtek 20. a v pátek 21. dubna od 19:30 hodin a v sobotu 22. dubna od 15:00 hodin ve Dvořákově síni Rudolfina s dirigentem Danielem Hardingem. Zazní celovečerní oratorium Ráj a Peri, op. 50 Roberta Schumanna. Jako sólisté se představí Christiane Karg, Johanna Wallroth, Avery Amereau, Andrew Staples a Ashley Riches, spoluúčinkuje Pražský filharmonický sbor se sbormistrem Lukášem Vasilkem.

Symfonický orchestr hl. m.Prahy FOK přivítá ve čtvrtek 20. dubna od 19:30 hodin ve Smetanově síni Obecního domu mladé talenty z Gymnázia a Hudební školy hl. m. Prahy ve skladbách Wolfganga Amadea Mozarta, Maurice Ravela, Petra Iljiče Čajkovského, Sergeje Rachmaninova, Felixe Mendelsohna-Bartholdyho a Edvarda Hagerupa Griega.

Pražský filharmonický sbor (foto Tomáš Krist)
Pražský filharmonický sbor (foto Tomáš Krist)

Kreutzerova sonáta – novela Lva Nikolajeviče Tolstoje a stejnojmenná Sonáta pro housle a klavír Ludwiga van Beethovena – netradiční spojení, které zazní ve čtvrtek 20. dubna od 20:00 hodin ve Viole v programu Vasila Fridricha (mluvené slovo) a hudebnic Martiny Bačové a Nikol Bókové.  

Další z koncertů pro dětské publikum Symfonického orchestru hl. m. Prahy FOK s Janem Kučerou se uskuteční v sobotu 22. dubna od 11:00 hodin ve Smetanově síni Obecního domu.  

Zimní cesta, op. 89 D 911 Franze Schuberta zazní v podání Iana Bostridge a Vadyma Cholodenka v neděli 23. dubna od 17:30 hodin ve Dvořákově síni Rudolfina.

Brno

Opera Diversa chystá na pondělí 17. dubna od 19:00 hodin světovou premiéru celovečerní sólové kompozice kanadské skladatelky Lindy Catlin Smith v podání Milana Paľy.

Český filharmonický sbor Brno připomene ve středu 19. března od 19:00 hodin v kulturním domě Rubín v Brně Žabovřeskách nedávné osmdesátiny svého zakladatele a sbormistra Petra Fialy. Zazní Moravské dvojzpěvy Antonína Dvořáka, výběr sborů z opery Prodaná nevěsta Bedřicha Smetany, Ukvalské písně, Rákos Rákoczy Leoše Janáčka a další skladby. Spoluúčinkuje klavíristka Miriam Zuziaková.

Carlos Piñana (foto archiv umělce)

Carlos Piňana Trio zahraje flamenco ve středu 19. dubna od 19:00 hodin v Besedním domě.

Filharmonie Brno s dirigentem Dennisem Russellem Davisem zahraje ve čtvrtek 20. dubna a v pátek 21. dubna od 19:00 hodin v Janáčkově divadle Koncert pro klavír a orchestr č. 17 G dur K 453 Wolfganga Amadea Mozarta (sólista Melvyn Tan) a Symfonii č. 4 Es dur Romantickou Antona Brucknera.

Altistka Lucie Hilscherová za doprovodu varhan Pavla Svobody vystoupí v neděli 23. dubna od 19:00 hodin v Besedním domě. Zazní díla Johanna Sebastiana Bacha, Petra Fialy, Leoše Janáčka a Antonína Dvořáka.

Ostrava

Čínská klavíristka Zee Zee vystoupí v pondělí 17. dubna od 19:00 hodin v kině Vesmír. Zazní klavírní skladby Richarda Wagnera, Arnolda Schönberga, Maurice Ravela a Franze Liszta.

Harfenistka Kateřina Englichová a hobojista Vilém Veverka vystoupí v úterý 18. dubna od 19:00 hodin s komorním programem na Slezskoostravské radnici.

Kateřina Englichová (zdroj Za poklady Broumovska)
Kateřina Englichová (zdroj Za poklady Broumovska)

Olomouc

Komorní ansámbl Moravské filharmonie Olomouc s uměleckým vedoucím Janem Talichem vystoupí v pondělí 17. dubna od 19:00 hodin v olomouckém Husově sboru. Zazní díla Wolfganga Amadea Mozarta. Grigorașe Dinicua, Georgese Boulangera a Richarda Strausse.

Smyčcové kvartety hráčů orchestru opery Moravského divadla Olomouc vystoupí v úterý 18. dubna od 18:00 hodin ve vile Primavesi. Zazní skladby Antonia Vivaldiho a Antonína Dvořáka.

Ostatní regiony Čech

Kytarista Lubomír Brabecvystoupí se svým recitálem ve středu 19. dubna v 19:00 hodin v Městském divadle Jablonec nad Nisou.

Severočeská filharmonie Teplice ve čtvrtek 20. dubna od 19:00 hodin v teplickém Domě kultury s dirigentem Charlesem Olivieri-Munroem zahrají Symfonii č. 29 A dur K 201 Wolfganga Amadea Mozarta a se sólisty Lucií Silkenovou a Filipem Bandžakem Lyrickou symfonii, op. 18 Alexandera Zemlinského.

V pátek 21. dubna vystoupí Komorní orchestr Pražské konzervatoře vůbec poprvé v rámci Bennewitzova festivalu pořádaného Kulturním centrem v České Třebové. Pod taktovkou dirigenta Chuheie Iwasakiho zazní díla A. Vivaldiho, D. Šostakoviče a J. Suka. 

Plzeňské Divadlo J. K. Tyla pořádá v neděli 23. dubna od 10:30 hodin ve foyer Vendelína Budila poslední matiné této sezóny, tentokrát věnované poezii Karla Hynka Máchy v přednesu Blanky Hejtmánkové a klavírního doprovodu Věry Müllerové.

Slovensko

Slovenská filharmonie s dirigentem Rastislavem Štúrem ve čtvrtek 20., v pátek 21. a v sobotu 22. dubna vždy od 19:00 hodin zahraje v Koncertní síni SF filmovou hudbu Maxe Steinera, Martina Böttchera, Ennia Morriconeho, Johna Williamase, Jamese Hornera, Hanse Zimmera, Michaela Giacchina a dalších. Spoluúčinkuje Slovenský filharmonický sbor se sbormistrem Jozefem Chabroněm, Matúš Veľas (hoboj) a Jarolím Emmanuel Růžička (housle).  

Christian Øland (foto Morten Albek)

Státní filharmonie Košice s dirigentem Christianem Ølandem uvedou ve čtvrtek 20. dubna od 19:00 hodin v košickém Domě umění symfonickou báseň Saga, op. 39 Carla Nielsena, Koncert pro klavír a orchestr č. 3 C dur, op.26 (sólista Gustav Piekut) Sergeje Prokofjeva a Symfonii č. 1 e moll, op. 39 Jeana Sibelia.

Streamy a televizní přenosy

V úterý 18. dubna od 21:10 hodin si na ČT Art připomeneme nahrávku Symfonie č. 3 Es dur, op. 55 Ludwiga van Beethovena v podání Berlínských filharmoniků pod taktovkou Rafaela Kubelíka z roku 1967.  

Na serveru OperaVision bude v pátek 21. dubna zveřejněn stream opery Vincenza Belliniho La sonnambula z düsseldorfské Deutsche Oper am Rhein. Pod taktovkou Antonina Foglianiho a v režii Johannese Eratha zpívají Bogdan Taloș, Katarzyna Kuncio, Stacey Alleaume, Edgardo Rocha, Heidi Elisabeth Meier, Valentin Ruckebier a Apostolos Zoidis. Spoluúčinkují Düsseldorfští symfonikové.

Na webu Pařížské filharmonie byl zveřejněn stream koncertu Pařížského orchestru s dirigentem Klausem Mäkeläm. Na programu byl Valse triste Jeana Sibelia, Koncert pro klavír a orchestr Magnuse Lindberga (sólistka Yuja Wang) a Symfonie č. 6 h moll Patetická Petra Iljiče Čajkovského.  

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments