Varhaník, pedagog, ale i korepetitor v opeře. Karel Hron by slavil devadesátiny

Karel Hron (zdroj musictheatre.cz)

Varhaník Karel Hron, od jehož narození uplyne 23. února devadesát let, proslul interpretací vrcholných děl barokních mistrů, v repertoáru měl i romantické a soudobé skladby. Kromě toho byl přes dvacet let profesorem Pražské konzervatoře a také varhaníkem Univerzity Karlovy.

Rodák z Kostomlat nad Labem na Nymbursku studoval hru na varhany na Pražské konzervatoři a na Akademii múzických umění. Poté působil jako ředitel kůru a varhaník v arciděkanském chrámě v Ústí nad Labem a v letech 1959 až 1970 byl korepetitorem opery ústeckého Státního divadla. Od roku 1971 do roku 1993 byl pedagogem na Pražské konzervatoři, několik let také externě vyučoval na Akademii múzických umění.

Karel Hron často vystupoval doma i v zahraničí, ať jako sólista, nebo ve spolupráci s renomovanými českými i zahraničními umělci a soubory. Nahrál řadu desek a v Československém rozhlase natočil mnoho snímků varhanní hudby. V roce 2002 získal cenu Senior Prix za dlouholetou interpretační a nahrávací činnost. Zemřel 25. prosince 2010.

Ilustrační foto (zdroj pixabay.com)

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat