Ve věku 91 let zemřel klavírista a cembalista Josef Hála

Ve věku 91 let zemřel v pátek 15. listopadu 2019 v Praze po krátké nemoci klavírista, cembalista a hudební pedagog Josef Hála. Člen známého Sukova tria působil také ve Smetanově triu, Ars redivivě a dalších komorních souborech. Koncertoval po celém světě a uskutečnil velké množství nahrávek pro Supraphon, Československý či Český rozhlas a další firmy. Novináře o tom dnes za rodinu informovala dcera Markéta Hálová.
Josef Hála (archiv OP)

Josef Hála se narodil 1. listopadu 1928 v Písku. Proslul brilantní technikou, všestrannou erudicí a rozsáhlým repertoárem, od baroka po hudbu současnosti. Studiu klavírní hry se věnoval od roku 1946 u profesora Františka Maxiána, u něhož také v roce 1951 absolvoval na Akademii múzických umění v Praze (AMU). Po absolutoriu účinkoval v rámci dvouleté povinné vojenské služby v Armádním uměleckém souboru Víta Nejedlého, kde působil jako sólista do roku 1956. Od roku 1949 pravidelně natáčel pro Československý rozhlas.

Roku 1952 se stal členem Sukova tria, kde účinkoval spolu s Josefem Sukem a Josefem Chuchrem do roku 1956 a později opět od roku 1980. Od konce 50. let se Hála věnoval převážně sólové koncertní činnosti, příležitostně však spolupracoval i s jinými komorními tělesy, jako byly například Smetanovo trio, České trio či Collegium Musicum Pragense.

Hála pravidelně koncertoval a nahrával s předními světovými sólisty, například Christianem Ferrasem, Henrykem Szeryngem, Wandou Wilkomirskou, Josefem Sukem mladším nebo Ladislavem Jáskem. Jako sólista a komorní hráč koncertně vystupoval v Evropě, Americe, Africe a Asii. V Japonsku dlouhodobě působil i jako pedagog.

Od roku 1960 pedagogicky půsovil na pražské AMU. Od téhož roku do poloviny 80. let byl cembalistou souboru Ars rediviva pod vedením Milana Munclingera, s nímž natočil řadu významných gramofonových nahrávek. Obdržel mnoho prestižních ocenění, například cenu francouzské kritiky za soubornou nahrávku cembalových koncertů Jiřího Antonína Bendy, kde je také autorem realizace cembalového partu a kadencí.

V roce 1993 obdržel cenu Senior prix za celoživotní dílo od Nadace Život umělce. Poslední koncert provedl s houslistkou Shizukou Ishikavou v Tokiu v březnu roku 2005.

Otec byl posledních pět týdnů v nemocnici, ale předtím do poslední chvíle každý den hrál, přežil spoustu muzikantů, se kterými spolupracoval,” uvedla dcera Markéta Hálová. Dodala, že rodina zatím nemá informace k poslednímu rozloučení se zesnulým.

Mohlo by vás zajímat


Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Upozornit na