Laureáti Soutěžní přehlídky konzervatoří a hudebních gymnázií

Ve dnech 18.–20. listopadu 2022 se po covidové odmlce mohla znovu uskutečnit Soutěžní přehlídka konzervatoří a hudebních gymnázií, tentokrát v oboru smyčcových nástrojů. Tohoto ročníku se zúčastnilo celkem 87 zástupců dvanácti konzervatoří a jednoho hudebního gymnázia z celé České republiky.

23. ročník soutěžní přehlídky konzervatoří a hudebních gymnázií (zdroj Pražská konzervatoř)
Soutěžní přehlídka konzervatoří a hudebních gymnázií (zdroj Pražská konzervatoř)

V obou budovách Pražské konzervatoře se po celý víkend setkávali studenti, jejich pedagogové a hudební veřejnost, aby změřili své síly v přátelském klání. Přehlídka probíhala s pomocí pověřených pořadatelů, především tajemníků jednotlivých porot, profesorů Pražské konzervatoře: Dany Vlachové (housle), Petra Holmana (viola), Tomáše Strašila (violoncello) a Jiřího Valenty (kontrabas).

Titul absolutního vítěze v oboru Hra na housle si odnesl Jan Novák ze třídy prof. Jiřího Fišera na Pražské konzervatoři, a to především za skvělou interpretaci virtuózní a technicky nesmírně náročné Fantazie Othello autora H. W. Ernsta.

Byla udělena také dvě mimořádná ocenění, a to za nejlepší interpretaci povinné skladby: v I. kategorii ji získal Vilém Jirsa z Pražské konzervatoře (J. Kocian – Intermezzo pittoresque) a ve II. kategorii Arnau Petřivalský z Konzervatoře Brno (F. Ondříček – Scherzo capriccioso).

V oboru Hra na violu připadlo absolutní vítězství Janu Čermákovi, 1. cenu v 1. kategorii získala také Dorothea Kellerová, oba studují na Pražské konzervatoři.

Ve hře na violoncello získala 1. cenu Štěpánka Plocková z Konzervatoře Brno, v nižších kategoriích dále Jan Petrov a Júlia Sofia Nagyová z Pražské konzervatoře.

Cenu za nejlepší interpretaci povinné skladby získala Áňa Nekvasilová (Gymnázium a Hudební škola hl. m. Prahy) a cenu za nejlepší interpretaci skladby J. S. Bacha: Josef Matěj Švec (Pražská konzervatoř).

V 1. kategorii oboru Hra na kontrabas získal 1. cenu a titul absolutního vítěze student Radek Vaníček z Pražské konzervatoře. Ve 2. kategorii 1. cena udělena nebyla, zato byly uděleny dvě 2. ceny posluchačům Konzervatoře v Brně: Zuzaně Dulíčkové a Georgu Jacobu Kellnerovi.

Výkony zmíněných laureátů pak publikum mohlo ocenit ještě jednou na společném závěrečném koncertě v koncertním sále Pražské konzervatoře v budově Na Rejdišti.

Realizace soutěžní přehlídky byla podpořena Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments