Výjimečné ženy v Besedním domě: Iva Bittová, Julia Fischer a Julianna Avdějeva

Začátek letošního března patří v Besedním domě výjimečným ženám. Hned první dva dny je připravený koncert, jehož hlavní hvězdou je Iva Bittová, 10. března pak v sále vystoupí světové hvězdné duo Julia Fischer a Julianna Avdějeva.

Program čtvrtečního a pátečního večera nese název Lidové písně, a to podle díla Folk Songs Luciana Beria, které je sbírkou jedenácti písní z různých zemí světa (Arménie, Francie, Sicílie, Ázerbajdžán…). Toto, přibližně půlhodinové pásmo, přednese na pódiu Besedního domu Iva Bittová. „Zdánlivě nesourodý materiál stmeluje Beriovo důmyslné instrumentační i kompoziční mistrovství, zároveň však různorodost písní klade nemalé nároky na sólistku, kterou vystavuje rychlým změnám způsobu i techniky přednesu,“ uvedl dramaturg Filharmonie Brno Vítězslav Mikeš. Přestože skladbu mají v repertoáru operní divy, zdá se, že blíž k původnímu záměru skladatele jsou pěvkyně s neakademicky živelným přístupem a vícestrannými hudebními přesahy. Právě proto se nabízelo pozvat Ivu Bittovou.

„Někteří akademici nikdy nepřistoupí na mou interpretaci Janáčka nebo Bartóka. Já si ale myslím, že oba dva tito skladatelé by proti tomu určitě neprotestovali, o to více, když se jedná o lidové písně. Moje provedení Folk Songs tedy bude spíše o lidovém zpěvu, bude to zejména o barvě hlasu, ne o hlavovém tónu, který je pro mě nepřirozený, ačkoliv v některých písních sama přirozeně sklouznu do operního hlasu. Je to sice jiná barva, ale hudba dostane najednou charakter určité naléhavosti a intenzity. A musím říct, že toto střídání hlasových registrů mě neskutečně baví,“ řekla Iva Bittová.

Při přípravách se mimo jiné podrobně věnovala nářečím jednotlivých písní, diskutovala je s přáteli a odporníky například ze Sardinie či Francie. „Zpracovat lidovou píseň je dle mého názoru neustále aktuální a v dnešní době i poměrně důležité, zejména proto, aby zcela nezanikly tradice. Písně totiž vypovídají o lidské bytosti – jak v té době žila, jak přemýšlela, co ji trápilo, všechny myšlenky jsou v lidových písních nádherně čitelné,“ doplnila.

Oba večery jsou několik týdnů beznadějně vyprodané, páteční koncert natáčí Česká televize. „Nicméně ještě zůstávají vstupenky na čtvrteční dopolední veřejnou generálku, kam bych všechny posluchače, na které se nedostalo, ráda pozvala,“ uvedla ředitelka Filharmonie Brno Marie Kučerová.

Úvodem večera, kteří řídí mladý americký dirigent Case Scaglione, zazní Janáčkovo Šumařovo dítě, čtvrthodinová skladba podle Čechovy stejnojmenné balady. V druhé půli je připravena Schumannova Symfonie č. 2 C dur – závažná skladba, do které Schumann zakomponoval řadu citátů, odkazů a nejspíš i hudebních šifer, které však z časového odstupu jsou jen těžko rozluštitelné.

Další mimořádnou událost zažije Besední dům v sobotu 10. března. Na svém pódiu přivítá jednu z nejznámějších světových houslistek Julii Fischer, která se v komorním recitálu představí společně s klavíristkou Juliannou Avdějevou, někdejší vítězkou prestižní chopinovské soutěže ve Varšavě. Německá houslistka se slovenskými kořeny je kritikou oceňována pro úžasnou hudební inteligenci a výjimečnou schopnost vcítění se do hudby. Sama před technickou brilancí, ačkoliv ta v jejím podání nikdy nechybí, upřednostňuje přesvědčivou interpretaci a předání jistého poselství. Skladby přednese na svých houslích Guadagnini z roku 1742. „Z mého pohledu se jedná o jeden z letošních brněnských hudebních vrcholů, navíc Julia Fischer se v Brně představí vůbec poprvé,“ zdůraznila Kučerová. Večer zazní Brahmsova Houslová sonáta č. 2 A dur, Szymanowkého Mýty, tři poémy op. 30 pro housle a klavír a Šostakovičkova Houslová sonáta op. 134

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]