Vynálezce saxofonu Adolphe Sax slaví dvojité výročí
Saxofon vynalezl na počátku 40. let 19. století Adolphe Sax a v roce 1846 si jej nechal patentovat. Někoho možná překvapí, že jako první sestrojil basový saxofon, po němž následovala celá „rodina“ saxofonů od sopránového až po barytonový. Důvodem tohoto „vynálezu“ mladého Belgičana bylo, že chtěl (zjednodušeně řečeno) zkonstruovat nástroj, který by měl flexibilitu lidského hlasu a svou barvou zvuku tvořil jakýsi pomyslný most mezi dechovými a smyčcovými nástroji v symfonických orchestrech nebo ve vojenských a pochodových kapelách. O jazzu tehdy nikdo nevěděl, zrodil se na březích řeky Mississippi až o dobrých šedesát let později.
Soudobí skladatelé byli zvukem nového nástroje od počátku uchváceni. V roce 1842 napsal Hector Berlioz článek do časopisu Journal des débats: „Nevím o žádném v současnosti používaném nástroji, který by se s ním dal srovnávat. Jeho zvuk je plný, jemný, zářivý, má obrovskou sílu a lze jej zjemnit.“ V roce 1844 jej jako první na světě použil při instrumentaci Chant sacré. Okouzlil i další velikány impresionismu a nastupující vlny symfonického jazzu, kteří jej zařadili do orchestrů – Ravel (Bolero), Musorgskij (Obrázky z výstavy), Gershwin (Rapsodie v modrém, Američan v Paříži aj.), Debussy, Rachmaninov, Bizet, Berg, Šostakovič, Prokofjev, Ibert, Britten, Penderecki, Milhaud a mnoho dalších.
Na Slovensku bylo možné klasický saxofon jako sólový nástroj slyšet zatím jen minimálně, ale v posledních letech začínají pronikat snahy o návrat saxofonu jako plnohodnotného nástroje klasické hudby. Ladislav Fančovič, slovenský přední klavírista a dnes již také etablovaný saxofonista, je jedním z jejich propagátorů: „Největší motivací při vzniku letošního projektu Příběh saxofonu bylo, že si v roce 2024 připomínáme dvojité kulaté výročí vynálezce saxofonu Adolpha Saxe (1814–1894). Projekt spojený s edukací o klasickém saxofonu jsem koncipoval tak, že budu hrát skladby z období roku 1847, čili de facto z období, kdy byl saxofon zkonstruován, až po rok 1937, a všechny skladby budu hrát na nástroje z těchto let. Na koncertech tak budou moci lidé slyšet například Variace Jeana-Georgese Kastnera z roku 1847 na altový saxofon, který vyrobil sám Adolphe Sax. V rámci Hudebního salonu v Domě Albrechtových budu mít 12. června také přednášku o historických saxofonech.”
Projekt Podoby saxofonu kombinuje saxofon s klavírem. Ladislav Fančovič si ke spolupráci přizval neméně významného klavíristu Jakuba Čižmaroviče: „Jsem velmi rád, že budu moci Lacka opět doprovázet jako saxofonistu. Různé zvuky tohoto nástroje jsou vždy fascinující,“ řekl Čižmarović. Atraktivní program představí saxofon od roku jeho vzniku do první poloviny minulého století v hudbě především belgických a francouzských autorů. Většina skladeb zazní ve slovenské premiéře.
Přednáška o historických saxofonech
12. 6. 2024, Bratislava – Dom Albrechtovcov, 18:00 hodin
Koncerty Príbeh saxofónu
14. 6. 2024, Banská Bystrica – Späthova vila, 18:00 hodin
16. 6. 2024, Bratislava – Dom Albrechtovcov, 18:00 hodin
20. 6. 2024, Lučenec – Synagóga, 18:00 hodin
Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky
[mc4wp_form id="339371"]