Zásadní den pro Českou filharmonii. David Mareček podepsal šéfdirigentskou smlouvu se Semjonem Byčkovem

Ředitel České filharmonie David Mareček dnes v pražském Rudolfinu za přítomnosti ministra kultury Daniela Hermana podepsal pětiletou smlouvu s novým šéfdirigentem Semjonem Byčkovem. Čtyřiašedesátiletý Američan ruského původu filharmonii povede po zesnulém Jiřím Bělohlávkovi. Semjon Byčkov byl jmenován šéfdirigentem a hudebním ředitelem České filharmonie od sezony 2018/2019. Orchestru se současně ujmou dva hlavní hostující dirigenti Jakub Hrůša a Tomáš Netopil.

“Pro Českou filharmonii je dnešní den zásadní, protože podpisem smlouvy se Semjonem Byčkovem se orchestru vrací jistota. Jistota toho, že bude mít v čele umělce, který bude pracovat podobně jako Jiří Bělohlávek a přichází s podobnou koncepcí, takže zůstane zachována kontinuita,” okomentoval uzavření smlouvy David Mareček.

Semjon Byčkov, který je od minulé sezony jedním z hostujících dirigentů tělesa, se stal dvanáctým dirigentem v čele České filharmonie od jejího vzniku v roce 1896. O nástupci Jiřího Bělohlávka, který zemřel letos 31. května ve věku jedenasedmdesáti let, je rozhodnuto několik měsíců. Jméno Byčkova patřilo k nejčastěji zmiňovaným, když o novém šéfdirigentovi spekulovala média.

Semjon Byčkov (foto © Petra Hajská)

Nový šéfdirigent České filharmonie Semjon Byčkov se domnívá, že si nejvýznamnější tuzemský orchestr dokázal zachovat svou jedinečnou identitu. Českou filharmonii považuje za “kombinací slovanského ducha a západního pohledu na svět”. Řekl to na tiskové konferenci po dnešním podpisu smlouvy s Českou filharmonií.

“V hudebním světě, který je čím dál více globalizovaný a uniformní, patří orchestr, jenž si uchová autentický výraz a zvuk, ke světovým uměleckým pokladům. Když mne orchestr a česká vláda požádaly, abych se stal nástupcem milovaného Jiřího Bělohlávka, cítil jsem se hluboce poctěn důvěrou, kterou do mne vložily. Pro umělce není větší výsady než být součástí instituce, která sdílí stejné hodnoty, stejné nadšení a stejnou oddanost hudebnímu umění,” uvedl ke svému dnešnímu jmenování dirigent.

Jméno Semjona Byčkova patřilo k nejčastěji zmiňovaným, když o novém šéfdirigentovi spekulovala média. “Shodou okolností jsem byl přítomen poslednímu rozloučení s Jiřím Bělohlávkem a to, jak se s ním loučil orchestr i veřejnost, na mě udělalo velký dojem,” řekl na dnešním setkání s novináři nový šéfdirigent.

Semjon Byčkov Českou filharmonii poprvé řídil v roce 2013. Práci s orchestrem se chce věnovat naplno, celkem s ním stráví nejméně šestnást týdnů v každé sezoně. Vedle zahajovacích koncertů, šesti abonentních a dvou nahrávacích týdnů bude Českou filharmonii řídit i během zahraničních turné a na hlavních tuzemských festivalech. Už v příští sezoně povede velká turné České filharmonie do USA a Německa. Orchestr bude dirigovat i ve vídeňském Musikvereinu v sezonách 2018/2019 a 2019/2020.

“Nejbližší vystoupení Semjona Byčkova s Českou filharmonií se uskuteční v prosinci. Půjde o plánovaný abonentní program a navíc pan dirigent přebírá jeden program Jiřího Bělohlávka. Role šéfdirigenta se pan Byčkov formálně ujme v říjnu příštího roku při zahájení další sezony České filharmonie,” informoval David Mareček.

Semjon Byčkov se stal čtvrtým zahraničním šéfdirigentem nejvýznamnějšího tuzemského orchestru od roku 1989. Před ním v této roli působili v letech 1993 až 1996 Němec Gerd Albrecht, ruský klavírní virtuos s islandským a švýcarským občanstvím Vladimir Ashkenazy (1997 až 2003) a izraelský dirigent Elijahu Inbal (2009 až 2012). Žádný z nich se s Českou filharmonií nerozešel v dobrém. “Brali jsme to v úvahu, protože zahraniční šéf musí orchestru nějak rozumět. Semjon Byčkov s orchestrem dlouhodobě pracoval, takže víme, že ta vzájemná chemie funguje,” konstatoval David Mareček.

Za orchestr přivítal jmenování Byčkova koncertní mistr Josef Špaček. “Pan dirigent Byčkov je charismatický umělec, který nedělá v umění kompromisy. Nikdy není povrchní, je to opravdový mistr svého řemesla. Hudba je pro něj vším, celou jeho existencí. S orchestrem dokáže skvěle a efektivně pracovat,” prohlásil.

Česká filharmonie – Semjon Byčkov – Praha 2016 (foto © Petra Hajská)

Semjon Byčkov první dirigentské zkušenosti získal už za studií v devatenácti letech. V roce 1975 emigroval do Spojených států, kde později získal americké občanství. Během dosavadní kariéry dirigoval téměř všechny významné orchestry světa, jako jsou například Berlínská a Vídeňská filharmonie, Londýnský symfonický orchestr nebo Newyorská filharmonie.
***

Vizitka nového šéfdirigenta České filharmonie Semjona Byčkova (64)
– Semjon Byčkov se narodil 30. listopadu 1952 v tehdejším Leningradě (dnešní Petrohrad) v rusko-židovské rodině, jeho otec byl lékař. Dirigentem byl rovněž jeho bratr Jakov.

– Po studiu na sborové škole nesoucí jméno slavného ruského skladatele Michaila Ivanoviče Glinky začal studovat dirigování na Leningradské konzervatoři u legendárního Ilji Musina a současně hrál volejbal za leningradské Dynamo.

– Ve svých dvaceti letech vyhrál Rachmaninovovu dirigentskou soutěž. Součástí ceny byla možnost dirigovat Leningradskou filharmonii, která mu však byla odepřena, a i proto opustil v roce 1974 tehdejší Sovětský svaz. Nejprve odjel do Rakouska a v roce 1975 opustil Vídeň a odcestoval do USA. Emigraci vysvětloval touhou po svobodě, ale i antisemitismem, kvůli svému vzhledu a původu byl prý často terčem antisemitských narážek a antisemitismem sovětského režimu trpěla i jeho rodina. Americké občanství získal v roce 1983.

– Nejprve studoval na Mannesově hudební škole v New Yorku a jeho prvním americkým angažmá bylo dirigování školního orchestru této školy. Brzy se dostavily úspěchy v USA i v Evropě.

– Byčkov se postupně vypracoval až k řízení Newyorské a Berlínské filharmonie, Royal Concertgebouw Orchestra, byl uměleckým ředitelem a šéfdirigentem Buffalského symfonického orchestru, později se stal uměleckým ředitelem a šéfdirigentem Pařížského orchestru, šéfdirigentem Symfonického orchestru Západoněmeckého rozhlasu v Kolíně nad Rýnem a šéfdirigentem drážďanské Semperovy opery. Pravidelně vystupuje na festivalu BBC Proms a hostuje nebo vystupuje také s Londýnskou filharmonií, Francouzským národním orchestrem, Chicagským symfonickým orchestrem a s Mnichovskou i Vídeňskou filharmonií.

– Věnuje se koncertnímu i opernímu dirigování. V operním světě jsou oceňovány zejména jeho interpretace Strausse, Čajkovského, Wagnera a Verdiho. Řídil například Královskou operu Covent Garden v Londýně, newyorskou Metropolitní operu, Vídeňskou státní operu a Salcburský festival.

– Do vlasti se vrátil až po patnácti letech v roce 1989, jako hlavní hostující dirigent tehdy již Petrohradské filharmonie.

– V roce 2015 na závěrečném koncertu na mezinárodním hudebním festivalu Dvořákova Praha řídil Českou filharmonii v programu s Patetickou symfonií Čajkovského a Novosvětskou symfonií Antonína Dvořáka. Loni posílil dirigentský tým České filharmonie, kde je uměleckým ředitelem Čajkovského projektu. “Jak jinak nazvat autora této úžasné hudby, kterou hluboce milujeme, než jako drahého přítele? Čajkovského hudbu miluji odnepaměti a jako každá první láska, ani tato nikdy nezmizela,” řekl o svém oblíbenci.

– U příležitosti loňských nedožitých osmdesátých narozenin Václava Havla nastudoval s Českou filharmonií Symfonii č. 9 Antonína Dvořáka, kterou dirigoval 5. října 2016 na slavnostním večeru v Rudolfinu.

– Byčkov je podruhé ženatý, jeho manželkou je francouzská klavíristka Marielle Labèque.
***

Přehled šéfdirigentů České filharmonie
1901-1902 – Ludvík Vítězslav Čelanský
1902-1918 – Vilém Zemánek
1918-1919 – Ludvík Vítězslav Čelanský
1919-1941 – Václav Talich
1942-1948 – Rafael Kubelík
1950-1968 – Karel Ančerl
1968-1990 – Václav Neumann
1990-1992 – Jiří Bělohlávek
1993-1996 – Gerd Albrecht
1997-2003 – Vladimir Ashkenazy
2003-2008 – Zdeněk Mácal
2009-2012 – Elijahu Inbal
2012-2017 – Jiří Bělohlávek
od 2017 – Semjon Byčkov

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat