Zemřel dlouholetý tenorista Národního divadla a liberecké opery Jiří Ceé

Pražské Národní divadlo dnes oznámilo, že před týdnem, ve středu 11. října 2017, zemřel emeritní sólista Opery první české scény, tenorista Jiří Ceé. Bylo mu pětasedmdesát let.

Jiří Ceé (zdroj archiv ND Praha)

Jiří Ceé (6. února 1942 – 11. října 2017) absolvoval pražskou Akademii múzických umění u profesora Šrubaře, dále se zdokonaloval u profesorky Logačevové. Sólistou Opery Národního divadla byl v letech 1985–2004. Byl to velmi muzikální lyrický tenorista kultivovaného pěveckého i hereckého projevu, dobře se uplatnil také v buffo oboru. Součástí jeho repertoáru byl například Smetanův Junoš i Varneman, Vašek i Principál, Jarek i Michálek, Vítek, Strážník, Vít i Skřivánek, Dvořákův Benda, Janáčkův Kudrjáš i Tichon, Rechtor, Solicitátor Vítek, Martinů Janakos a Maškaron, Mozartův Pedrillo, Don Ottavio a Basilio, Rossiniho Almaviva, Čajkovského Triquet, Bizetův Remendado a další. Bohatá byla též jeho koncertní činnost. Spolupracoval s rozhlasem, televizí i gramofonovými firmami.

Na plakátech Národního divadla se jméno Jiřího Ceé poprvé objevilo už v šedesátých letech, od poloviny šedesátých let až do roku 1983 byl sólistou liberecké opery. Následovaly dvě sezony v opeře ostravské, od roku 1985 pak Jiří Ceé byl sólistou Opery Národního divadla. Jeho poslední nově studovanou rolí tady byl v roce 2002 Pásek v Janáčkových Příhodách lišky Bystroušky, kterého zpíval ještě následující dva roky, vedle Dona Curzia ve Figarově svatbě a Žence v Libuši.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat