Zemřel taneční odborník Vladimír Vašut, spolupracovník Pavla Šmoka a jeden z otců Pražského komorního baletu

Po dlouhé nemoci zemřel ve čtvrtek v pětaosmdesáti letech taneční dramaturg, libretista, kritik a publicista Vladimír Vašut. Společně s Lubošem Ogounem a Pavlem Šmokem stál v roce 1964 u zrodu Pražského komorního baletu a po dlouhá léta spoluvytvářel tvář souboru. Termín posledního rozloučení zatím není znám. Pražský komorní balet patřil v tehdejším Československu k prvním představitelům současných tendencí v moderním tanci.

Vladimír Vašut (foto archiv Vladimíra Vašuta)

Vladimír Vašut studoval dějiny umění na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze a později taneční teorii na Divadelní fakultě Akademie múzických umění. V roce 1964 se po boku Pavla Šmoka a Luboše Ogouna podílel na vzniku souboru Balet Praha. Koncem šedesátých let byl dramaturgem Státního divadla Brno, od roku 1984 až do roku 1994 působil jako dramaturg Pražského komorního baletu. Je autorem asi třiceti baletních libret, k nejznámějším patří Hirošima, Šťastná sedma, Nedbalky nebo ve spolupráci s Pavlem Šmokem Záskok.

Kromě četných kritik, studií a článků je Vladimír Vašut také autorem rozsáhlejších odborných prací a několika knih. Přes dvě dekády pracoval v Divadelním ústavu Akademie věd. Vyučoval na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy a na Taneční katedře Hudební fakulty AMU, kde se stal v roce 1993 profesorem, později též vedoucím katedry.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat