„Žijeť zde na dosti příjemný způsob…“ Ke stému výročí úmrtí Eduarda Nápravníka

  1. 1
  2. 2
  3. 3
  4. 4
  5. 5

„Drahý příteli! Spěchám ti odpovědět s odcházející poštou, a proto promiň, že píšu jen několik slov. Dostal jsem v těchto dnech dopis od Modesta z Kamenky. Píše o Tobě a Tvojí práci, z čehož soudím, že podle všeho už dostal můj dopis i telegram. Z Optinského kláštera jel k bratru Nikolajovi do Kamenky. Myslím, že proto jsi tak dlouho zůstával bez dopovědi. V každém případě je mi hrozně nemilé, že jsi zbytečně ztratil mnoho drahocenného času.

Za sebe Ti sděluju, že jsem se po skoro dvouměsíčním trmácení vrátil do Klinu. Po Londýně jsem se zdržel týden u Menterové v Tyrolsku, víc než dva v Poltavské gubernii u Konradiho, pak deset dní u bratra Nikolaje v Kurské gubernii. Teď jsem se pustil do instrumentace symfonie. Jsem velmi rád, že můžu konečně klidně sedět u sebe a věnovat se většinou práci, ta prázdnota mě začínala tížit.

Buď zdráv, holoubku! Srdečné poklony Olze Eduardovně, dcerkám i Kosťovi. Voloďa mi nepíše. Ostatně, já mu napíšu sám.

Tvůj P. Čajkovskij

Odpusť, že píšu nečitelně – moc spěchám.“

Premiéru Šesté symfonie dirigoval Čajkovskij 28. října 1893 v Petrohradě, 6. listopadu zemřel. Eduard Nápravník uspořádal mimořádný koncert k uctění jeho památky, na němž Patetickou symfonii znovu uvedl; tehdy prý nastoupila vítěznou cestu do světa.

Eduard Nápravník (zdroj mariinsky.ru)
Eduard Nápravník (zdroj mariinsky.ru)

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

  1. 1
  2. 2
  3. 3
  4. 4
  5. 5

Mohlo by vás zajímat


0 0 vote
Ohodnoťte článek
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments