Liberecké divadlo slaví 130 let. Je v havarijním stavu

V téměř havarijním stavu jsou technologie a zázemí libereckého Divadla F. X. Šaldy, které dnes slaví sto třicet let od svého otevření. „Co se týče zázemí, tak neznám v Čechách a na Moravě divadlo, které by ho mělo horší,“ tvrdí ředitel divadla Martin Otava. Nové zázemí divadla se mělo začít budovat letos, kvůli nedostatku peněz město od projektu upustilo.V téměř dezolátním stavu jsou podle ředitele například stropy v pánské i dámské sborové šatně. „Jsou podepřené dřevěnými sloupy. Orchestr má improvizované šatny pod jevištěm bez jakéhokoli vybavení,“ popisuje ředitel divadla. Nevyhovující jsou také technologie, mnohdy staré i přes šedesát let. Divadlu chybí rovněž lepší vybavení pro jeviště. „To znamená propadlo, točna či výsuvné stoly, které umožňují rychlé přestavby a lepší vizuální dojem diváka z inscenací,“ upřesňuje Martin Otava.

Ještě před několika měsíci to přitom vypadalo, že nové zázemí v podzemí za více než sto milionů korun se začne budovat o letošních prázdninách. Město ale od evropského projektu ustoupilo, v rozpočtu totiž nenašlo potřebných patnáct milionů korun na spoluúčast. „Mrzí mě, že se projekt nepovedlo dotáhnout. Podmínky, ve kterých umělci pracují, nejsou dobré,“ přiznal náměstek primátorky Kamil Jan Svoboda. Otava ani Svoboda přitom nedokážou říci, jak dlouho může divadlo za současných podmínek nadále fungovat. „To nikdo neví. Snažíme se splnit alespoň požadavky norem, bezpečáků a hygieniků,“ uvádí Martin Otava.

Zatím není jasné, kdy by se mohla nutná rekonstrukce uskutečnit. „S očekáváním vyhlížím další výzvu evropských peněz, věřím, že se nám z nich podaří opravit divadlo,“ říká náměstek Svoboda. Zároveň přiznal, že pro město bude problém i v příštích letech najít v rozpočtu peníze na spoluúčast. Podle Svobody o podpoře budou jednat s krajem. Příští rok se město chystá alespoň vyřešit špatný stav osobního i nákladního výtahu, kterým se na jeviště vyvážejí kulisy. Jejich obnova by neměla přesáhnout 2,5 milionu korun.Městské divadlo v Liberci bylo otevřeno 29. září 1883. Premiéru dnešního Divadla F. X. Šaldy obstaral Vilém Tell Friedricha Schillera. Historie divadla se začala psát krátce poté, co v roce 1879 z neznámých příčin vyhořelo Soukenické divadlo.Novorenesanční budovu nového divadla navrhli vídeňští architekti Ferdinand Fellner a Hermann Helmer, kteří se podíleli na výstavbě řady předních divadelních budov v Evropě. Základní kámen byl položen v roce 1881 a stavbu prováděla uznávaná firma Sachers a Gärtner. Hlavní opona pochází od rakouského malíře a grafika Gustava Klimta.V současné době se Divadlo F. X. Šaldy, tento název nese budova od roku 1957, skládá z opery, činohry a baletu. Na oslavu sto třiceti let od otevření každý soubor připravuje původní hru. Balet už v pátek uvedl taneční divadlo nazvané Gustav Klimt, jež oslavuje autora historické opony. Činohra v říjnu nabídne frašku Eroticon doktora Šaldy a opera měla v prosinci uvést Legendu o Kateřině Sylvie Bodorové. Kvůli nedostatku peněz ale její premiéru o rok odloží. „Z rozpočtu divadla ji nelze zaplatit, bude nutno ji zabezpečit grantově a sponzorsky,“ řekl Otava. Sehnat musí asi milion korun. 

Foto DFXŠ Liberec, archiv

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments