Profesionálové spolupracují s dětmi na Mozartově Requiem

Profesionální umělci a děti ze sociálně vyloučených brněnských lokalit spojí síly při nastudování Requiem Wolfganga Amadea Mozarta. Na projektu nazvaném Requiem pro člověka se podílí Janáčkova opera Národního divadla Brno. Scénické provedení se uskuteční 4. listopadu v bazilice Nanebevzetí Panny Marie na Mendlově náměstí v Brně.

Bazilika Nanebevzetí Panny Marie Brno (zdroj commons.wikimedia.org/Michal Klajban)
Bazilika Nanebevzetí Panny Marie Brno (zdroj commons.wikimedia.org/Michal Klajban)

Projekt podchycující a představující talent sociálně znevýhodněných dětí, zejména Romů, má za cíl naučit je týmové práci a komunikaci, ale také je inspirovat a propojit s umělci. Navazuje na loňský úspěch Brundibára z ghetta. Jeho dětští protagonisté se znovu spojí s týmem režisérky Lindy Keprtové a nově se šéfdirigentem Janáčkovy opery Markem Ivanovićem.

Scénické provedení Requiem je obohaceno o verše Bohuslava Reynka. Autorkou vizuálu je držitelka nominace na cenu Czech Grand Design 2014 Pavla Nešverová a patronkou projektu se stala zpěvačka a houslistka Iva Bittová.

„Loni během zkoušení Brundibára z Ghetta se zrodil mezi dospělými, podílejícími se na projektu, a dětmi, které v představení účinkovaly, jistý vztah. Dalo se předpokládat, že jen tak ze dne na den neskončí. Requiem pro člověka je tak jeho logickým vyústěním. Dětský herec se v něm představuje bez ohledu na souvislosti, které jsou definovány pouze námi dospělými,” řekla Keprtová.

„Jsem velice rád, že se nám spolu s režisérkou Lindou Keprtovou podařilo vymyslet projekt, který lze i v celorepublikovém měřítku považovat za pionýrský. Přál bych si, aby se nejednalo o ojedinělou charitativní akci, ale aby to byl začátek systematického a cílevědomého procesu kultivace nejen sociálně vyloučených brněnských komunit, ale i celé naší společnosti,” uvedl Ivanović.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat